Villa IJzermans en de verborgen gekte van Vlaardingen Aan de andere kant van de tuin waarin in 1951-1952 de Stadsgehoorzaal zou worden gebouwd, staat een villa die al net zo speels, net zo ongewoon en eigenzinnig als het door Van Ravesteyn ontworpen theatergebouw. Als toekomstige behuizing van het Fonds Schiedam Vlaardingen eo krijgt de Villa IJzermans' een min of meer culturele bestemming. Bert van Bommel - - dorp geen haven bezat en een logger niet het strand kan worden opgetrokken. Maas hield het maar kort in Vlaardingen uit; gedwongen door de conservatieve Vlaardingers verhuisde de rederij al snel naar Maassluis. Moraal van dit al anderhalve eeuw oude verhaal: doe maar gewoon. Dat deze opvatting nog steeds opgeld doet, zie je bijvoorbeeld in het winkelaanbod. Op enkele uitzonderingen na, zoals De Museumwinkel, De Zeeman en Black Planet (leuk bij elkaar gelegen aan de Hoogstraat), mag men het zoeken naar bijzondere winkeltjes in Vlaardingen wel vergeten. Het herhaalde en wederom mislukte experiment van een heuse seksshop aan de Hoogstraat heeft de lage score van Vlaardingen op de ladder van metropolitaanse, mondaine steden weer eens duidelijk onderstreept. Het huis dat reder IJzermans voor zichzelf en zijn gezin aan de Schiedamseweg liet bouwen lijkt om deze reden wel een zeer uitzonderlijk gebouw te zijn. Het gebouw is ongeveer alles wat Vlaardingen niet is: trots, mondain, van stand, zelfbewust en zelfverzekerd. Het is zo ongeveer het meest on- Vlaardingse huis in Vlaardingen. Een villa zonder voorbeeld of navolging. Een indrukwekkende suikertaart met maskers op de hoeken van het dak, die zo uit de Italiaanse renaissance overgenomen zijn, klassieke zuilen die een heuse portico voor de voordeur vormen en een torentje van De grootste culturele prestatie van de afgelopen decennia uit de Vlaardingse geschiedenis kan ongetwijfeld worden toegeschreven aan het succesduo Bassie en Adriaan van Toor, menen althans de meeste Vlaardingers. Andere talent- en succesvolle Vlaardingers lopen niet zo met hun geboorte- of woonplaats te koop. Dit mag misschien worden opgevat als een Nederlandse eigenschap, die al onze landgenoten kenmerkt, met uitzondering van Amsterdammers en bewoners van de zuidelijke provincies. In Vlaardingen lijkt het gebrek aan gezond chauvinisme en zelfvertrouwen wel in extrema aanwezig te zijn. Zelf heb ik er eerlijk gezegd ook last van. Maar desondanks moet ik, als ik Vlaardingen bijvoorbeeld met buurgemeente Schiedam vergelijk, toch tot de conclusie komen, Dat Schiedams enige charme hieruit bestaat dat ik in die stad aangeland al weer dicht bij mijn Vlaardingse huis ben. Bescheidenheid, doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg! Zo is de Vlaardinger. Geen fratsen en geen flauwekul. De Scheveningse reder Maas had in de negentiende eeuw in dat opzicht duidelijk buiten de waard gerekend. Op een Franse tentoonstelling ontdekte hij de 'lougre'; een toen modern schip voor de visserij. Met drie van deze loggers koos hij Vlaardingen als uitvalshaven. Met de diepstekende loggers kon hij niet in Scheveningen terecht, aangezien het

Musis | 2002 | | pagina 141