DE SUCCESSTORY 1 VAN NEDERLANDS OUDSTE FAMILIEBEDRIJF: KETEL 1 Carel Nolet zijn keuze van destijds toe. De merknaam KETEL 1, die verwijst naar de nog met kolen gestookte authentieke rood koperen distilleerketel no. 1, is inmiddels een 'nieuwe traditie'. Alweer een kwart eeuw is de naam verbonden met de meest vooraanstaande jenever in Nederland. Nieuwe Wereld Het oudste familiebedrijf van Nederland heeft sinds eind jaren tachtig definitief Amerika veroverd met Ketel One Vodka en sinds kort met Ketel One Citroen. Amerika is goed voor maar liefst 70% van de omzet. De distilleerketels van Nolet draaien overuren voor de Nederlandse en Amerikaanse markt. Directeur Carel Nolet vertelt over het succes dat het Schiedamse bedrijf in Amerika heeft. "Na jarenlang onderzoek hebben wij de eerste stappen gezet op de Amerikaanse markt. Heel voorzichtig. Ik had stellig de indruk dat Amerikanen geen jenever zouden drinken en daarom besloten we een Vodka te stoken voor de Amerikaanse consument. Ketel One Vodka heeft evenals de jonge graanjenever een hele zachte smaak." Ketel One Vodka wordt evenals KETEL 1 in Schiedam gestookt en is inmiddels één van de best verkochte import vodka's van de Verenigde Staten. Liefde voor het vak Respect voor de rijke traditie, vakbekwaamheid en een eigentijds bedrijfsbeleid kenmerken de bedrijfsfilosofie van Nolet. Ambach telijk stoken en milieuvriendelijke procestechnieken, eeuwenoude recepten en een geautomatiseerde bottellijn gaan bij Nolet hand in hand. Al tien generaties lang weet Nolet op eigenzinnige wijze kwaliteitsproducten te maken. Het lijkt erop dat de liefde voor het ambachtelijke stoken in de Noletfamilie een 'never ending story' is. Kom-maar-kijken-garantie Zoals op iedere fles KETEL 1 is vermeld, zijn geïnteresseer den altijd welkom bij Nolet. Inmiddels gingen meer dan 50.000 bezoekers u voor. De 'kom-maar-kijken-garantie' laat het ambachtelijke productieproces van het authentieke product KETEL 1 zien. De jeneverstokerij is na afspraak op werkdagen te bezichtigen voor groepen. Voor nadere infor matie: telefoon 010 2462929. Jan Lucasse Nolet had meer dan driehonderd jaar geleden waarschijnlijk niet kunnen bevroeden dat zijn jeneverstokerij, die hij in 1691 in Schiedam oprichtte, zou uitgroeien tot het oudste familiebedrijf van Nederland. Als hij de eenentwintig ste eeuw kon binnen stappen, zou hij tevreden terugkijken op het moment dat hij zijn zoon de kneepjes van het vak bijbracht. En Jan Lucasse zou meer dan trots zijn op de hem zo vertrouwde distilleerketels, die anno 2002 overuren maken om te kunnen voldoen aan de wereldwijde vraag naar de pro ducten van Nolet. Evenals zijn voorvaderen heeft Carel Nolet, die leiding geeft aan het bedrijf, een ware liefde voor het stokersvak. Wanneer in Schiedam de werkdag erop zit en de avond de stad in het duister hult, keert hij terug naar de distilleerderij om daar in alle rust de kruiden en jeneverbessen te mengen die de zo vertrouwde smaak geven aan KETEL 1Een recept dat zelfs de meester-stoker niet kent, maar alleen van vader op zoon in de Noletfamilie wordt doorgegeven. De kruidenmelange wordt toegevoegd aan de 100% graanalcohol en de houtgelagerde granen eau-de-vie, die op ambachtelijke wijze van onder andere tarwe en rogge is gestookt. Een van de ketels verhit vervolgens het mengsel. Na ongeveer zeven uur ontstaat een distillaat dat staat voor een zuivere en zachte graanjenever. Maar voordat de ambachtelijk gestookte KETEL 1 wordt gebotteld, keuren de proefmeesters het distillaat. Jeneverstad Nolet Jeneverstokerij-Distilleerderij is van oudsher gevestigd in de jeneverstad bij uitstek, Schiedam. Nergens waren er immers zoveel distilleerderijen en branderijen te vinden als in Schiedam. Hoewel het aantal distilleerderijen en branderijen in de twintig ste eeuw sterk afnam, bleven er veel distilleerderijen in Schiedam bestaan. In de jaren zeventig verdwenen echter steeds meer jene verstokerijen. Een prijzenoorlog was daarvan de oorzaak. Fusies, sluitingen en verhuizingen van de distillateurs waren aan de orde van de dag. Nolet bleef echter trouw aan Schiedam, de stad waar het bedrijf de start had gemaakt van een lange traditie. Het was juist in die tijd dat Carel Nolet KETEL 1 op de markt bracht. "Al sinds 1691 was de naam Nolet aan ons product verbonden. Maar ik vond persoonlijk dat de beleving van de ambachtelijke jenever het beste tot uiting kwam in de naam KETEL 1", licht

Musis | 2002 | | pagina 147