SCHENKEN Musis 149 Glas, helder bekeken is de naam van een tentoonstelling in het Nederlands gedistilleerd museum en thema van deze Musis. Museumdirecteur Marianne de Bruyn leidt de tentoonstelling in 151 Zonder fles geen export schrijft Hans van der Sloot die daarbij tevens signaleert hoe het zat met de lama van De Graauwe Hengst en het kardinaalvogeltje van Herman Jansen 152 De strijd om behoud van de 'echte Schiedamsche jenever' hangt nauw samen met de fles eromheen. Distillateur Dick Jansen haalt een rijke familiegeschiedenis op 155 Wat heeft Schiedam te verwachten van het Centrum voor Moderne Beeldende Kunst is de vraag die Henk Slechte niet beantwoord kon krijgen vanuit het desbetreffende officiële plan 162 Twee gezaghebbende boeken schreef oud directeur van de Verenigde Glasfabrieken Johan Soetens over de fles als verpakkingsmiddel. De jeneverfles neemt daarin een belangrijke plaats in 164 In het jeneverglas weerspiegelt zich een ontwikkeling van geneesmiddel tot genotmiddel. Cora Laan en Harold E. Henkes geven een overzicht 170 Het kan beter met de muziek in de regio vindt Auke Pol in een gesprek met Hanneke Slechte 175 Cultuur is de klos bij de collegevorming in Vlaardingen en Schiedam. Kor Kegel volgde de college-onderhandelingen in beide steden en stelde een cultureel blinde vlek vast 177 Een aansporing om te genieten van het leven en vooral jezelf vakantie te gunnen, heel veel vakantie.Vincent Botella geeft een voorproefje van zijn tentoonstelling in Pand Paulus 180 Waarom, zo vraag je je af, gaan Schiedamse gemeenteraadsleden, wethouders en in de diverse clubs verzamelde notabelen zo graag naar Hasselt. Het antwoord is eenvoudig: de jaarlijkse jeneverfeesten in die Belgisch Limburgse stad zijn ware volksfeesten, waarin het plaatselijk gedistilleerd volop in de belangstelling staat. Daar is het dus leuk toeven, hoewel het natuurlijk lang niet louter de jenever is die klokt. Ook op andere gebieden wordt de middenstand gesmeerd. Hoe anders ligt dat in Schiedam. 'Schiedam, molens en jenever','Schiedam schenkt meer dan u denkt' en 'Schiedam: Brandersfeesten', zijn de belangrijkste argumenten waarmee deze stad vreemdelingen tot zich wil trekken. Maar in Schiedam blijft het voornamelijk bij woorden. Tijdens de Brandersfeesten wordt met moeite een moment gevonden waarop het St. Anthonisgilde mag laten zien hoe de zakkendragers een eeuw geleden hun zakken graan door de Schiedamse straten sjouwden en daarmee heet de jeneverhistorie dan afgehandeld te zijn. De Brandersfeesten hebben nimmer iets uitstaande gehad met hetgeen de naam voorspiegelt. Integendeel, het gedistilleerd is slechts hoogst incidenteel een onderwerp (geweest). Hoe hard de plaatselijke VW ook roept;'Schiedam, molens en jenever' en 'Schiedam schenkt meer dan u denkt', kan er in de praktijk geen glaasje vanaf. De molens staan er, daar kan niemand omheen, maar die jenever ondanks dat Schiedam nog altijd goed is voor vele miljoenen liters gedistilleerd per jaar - blijft goed verborgen in de kast. Terwijl in Hasselt tijdens de jeneverfeesten vrijelijk wordt geschonken, schenkt Schiedam tijdens de Brandersfeesten nog geen drup. Gelukkig kan een oplettende toerist zelf wel ontdekken waarom. Pal naast de affiches 'Schiedam schenkt meer dan u denkt', hangt steevast het plakkaat met 'Het geheim van Holland'. MUSIS mei 2002, jaargang 8, no. 5 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Sjef Henderickx, Henk Horsten, Bert van Kan, Kor Kegel, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 26,- (jaarabonnement 2002) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse OndernemingVOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2002 | | pagina 149