Wildemannen en krokodillen N- Jnr 1 f K S' WW 1 ITÜf-i MmM r r T 1 3 1 ffcjsMHIk Mi-y' - 71 Musis 152 Zonder zijn fles zou de Nederlandse en in het bijzonder de Schiedamse jenever nooit die wereldverbreide en wereld vermaarde drank zijn geworden die het in de achttiende en negentiende eeuw was. Tot in alle uithoeken van de toenmalig bekende wereld en zelfs onbekende zou later blijken toen ontdekkingsreizigers de laatste niet geëxploreerde streken van Afrika in kaart brachten werd jenever gedronken. Want het verhaal dat ontdekkingsreizigers diep in de binnenlanden van Afrika bij tot dusver onbekende stammen onthaald werden met de bekende Hollandse jenever- fles, berust op waarheid. Als betaalmiddel in de inter continentale handel waren de kisten en flessen jenever de blanken al tientallen jaren eerder voorgegaan. t is lis ia li 'bËlk 'f De vele honderden verschillende exportetiketten die ons uit de negentiende eeuw zijn overgebleven, tonen bijna even zovele symbolen die de consument in verre landen wél maar de Nederlander geenszins zullen hebben aangesproken. Wat zou men in dit kikkerland ook kunnen aanvangen met een afbeelding op het etiket van een varkentje dat met een fles jenever in de poot op de rug van een krokodil een rivier oversteekt. Of met een de ongetemde mustang, de haren wild wapperend in z'n verzet tegen de toom, waarmee de oer-Schiedamse Daniël Visser op de Midden-Amerikaanse markt opereerde. Dat etiket was bestemd voor de gaucho s die wisten hoe een wild paard tot kalmte moest worden gebracht. Op diezelfde gronden werd de mustang door Daniël Visser op de flessen, bestemd voor het Andesgebied vervangen door een lama. Niet alleen zijn paarden in dit gebied zeldzaam, in taaiheid, werklust en inzetbaarheid in dat bergachtige gebied worden ze verre overtroffen door die spuwende, zelden goedgemutste maar autochtone wolleverancier. Distillateur Herman Jansen ontdekte dat in het zuiden van de Verenigde Staten goed geld viel te verdienen met het kardinaalvogeltje; een totem van de Apache en tot op de dag van vandaag een symbool van betekenis al was het alleen maar door de roemruchte St. Louis Cardinals die al sinds jaar en dag een prominente rol spelen in de American football league. Dezelfde jenever verkocht Herman Jansen in de Indische archipel onder een etiket waarin een welgestelde planter zijn drankje ontvangt van een onberispelijk geklede Javaanse bediende. Ook de dranken waarmee oorlogvoerende Zuid-Afrikaanse boeren zich met het geweer op de knieën lieten afbeelden, Simon Bolivar in Zuid Amerika werd verheerlijkt en waarmee een heuse dokter in West-Afrika genezing van alle kwalen - inclusief botbreuken beloofde, zullen weinig van elkaar hebben verschild. Het waren stuk voor stuk jenevers en met maar heel weinig uitzonderingen afkomstig uit Schiedam. De geweldige verspreiding die de Schiedamse jenever tussen pakweg 1760 en 1880 bereikte, heeft alles te maken met de grote veranderingen in het wereldscheepvaartverkeer, de groei Ct S sil J van de wereldbevolking en het ontstaan van nieuwe, zelfstandige staten. Een bijkomende factor was dat jenever op vrij eenvoudige wijze wordt gestookt en dat de Hollandse distilleerderijen een ruggensteun vonden in een bij uitstek maritieme en mercantiele natie waarin de noodzakelijke grondstoffen bovendien ruim voorhanden waren. Whisky en cognac waren geen serieuze concurrenten voor de Nederlandse jenever. De aard van de Franse handelsbetrekkingen en de lange aan- en afvoerwegen wekten de exportontwikkeling van cognac niet in de hand terwijl whisky - in Engels perspectief dan - gestookt werd door baardige en opstandige clans in het noorden en overzee door ongeciviliseerde Ieren die ten opzichte van het negentiende-eeuwse Albion nog praktisch in knechtschap verkeerden. Een min of meer serieuze concurrent was de London dry gin, door velen beschouwd als een kopie van de Nederlandse jenever ('gin' is ook een verbastering van 'geneva' ofwel jenever). Voor dit typische Londense product - berucht waren de ginhuizen - beschikten de distillateurs wel over goede afzetkanalen, maar weer niet over de rijkdom aan grondstoffen waarover de Nederlandse en Belgische distillateurs konden beschikken. Jenever was duidelijk in het voordeel. In de tweede helft van de negentiende eeuw nam de Nederlandse export van gedistilleerd zulke vormen aan dat verschillende grote exporteurs zoals Blankenheym Nolet in Rotterdam, Kiderlen en Henkes in Delfshaven en Hasekamp in Schiedam eigen schepen in de vaart brachten. De meeste onderhielden regelmatige diensten op Afrikaanse en Amerikaanse havens. Caribische eilanden als St. Kitts en Barbados werden vaste steunpunten van waaruit het zuidelijke en het noordelijke deel van het Amerikaanse continent werden bediend. Dat gebeurde overigens lang niet altijd onder de naam van de Nederlandse producent. Een groot deel van de flessen vond z'n weg onder de naam van in deze streken bekende handelshuizen, die de etiketten overigens van hun Nederlandse leveranciers overnamen en van hun eigen naam mochten voorzien. De afbeelding en compositie werd meestal wel gehandhaafd, evenals steevast de toevoeging'Schiedam'. De naam van de stad was een soortnaam geworden en een kwaliteitsgarantie tegelijkertijd. Ook Blankenheym Nolet en zelfs de uit Den Haag afkomstige in Delfshaven gevestigde Henkes vermelde onder de lauwerkrans van erezegels op zijn etiketten 'Delfshaven by Schiedam'. De kopers mochten z'n product 'ns voorbijlopen omdat het niet uit Schiedam afkomstig was en dus geen zuivere koffie cq. jenever zou zijn. Concurrent in het Caribische gebied was de overal verkrijgbare, goedkope en makkelijk te produceren rum: een distillaat uit de zoete afvallen van de suikerplantages en colawijnen en distillaten die gemaakt werden met dezelfde

Musis | 2002 | | pagina 152