voor de gaucho's die wisten hoe een wild paard tot kalmte moest worden gebracht 153 Musis vruchten die ook hun naam en smaak geven aan de Coca Cola. De Schiedammers wisten daar overigens raad mee. Ook hier werd rum gestookt alsmede colawijnen gemaakt met de colanoten die speciaal voor dit doel in Nederlands Indië werden verbouwd. En ook hier profiteerde men van de wereldnaam van Schiedam. Terwijl de lokale rum als naamloze piratendrank door de allerarmsten werd gedronken, bezat de Schiedamse rum een zekere chic, ook door de aangepaste kleurige etiketten die gewaagden van een heroïsch verleden, verborgen schatten en helden van de vrijheidsstrijd. Nauwkeurig werd er bij dit alles op toegezien, dat zwartjes een nederige plaats hadden en dat de helden zich met een blanke Zuid-Amerikaanse nationaliteit lieten identificeren. Aan Engelsen en Fransen hadden de eilandbewoners een broertje dood. Eenvormig waren ook de flessen waarin de Schiedamse jenever aan de man werden gebracht. Deze waren praktisch zonder uitzondering van het taps toelopende, vierkante en breed geschouderde model dat bekend is geworden onder benaming 'kelderfles'. Vrijwel de gehele export van jenever en ander gedistilleerd vond plaats in deze glazen verpakkingen. Export op fust was een te verwaarlozen uitzondering. De flessen werden vervaardigd door de verschillende glasfabrieken in en rondom Schiedam. Ze werden geblazen in driedelige of tweedelige vormen die met de voet door de glasblazer werden bediend. Hoewel Schiedam bekend staat als de grootste jeneverstad ooit, waarop het hoogtepunt zeventien molens en meer dan vierhonderd mouterijen, branderijen en distilleerden bij de productie van jenevers en likeuren betrokken waren, gaven de arbeidsintensieve glasfabrieken aan méér mensen werk. De kelderfles was ontstaan uit de vierkante flessen die vanwege het gemak ervan op reizen en voor vervoer van wijnen en gedistilleerd over grote afstanden werden gebruikt en al sedert de Romeinen voorkomt. De naam is afkomstig van de benaming 'kelder' voor de compacte kisten waarin de flessen met twaalf tegelijk werden verpakt. Elke fles had een strooien huls die ervoor zorgde dat de inhoud stevig en zacht stond vastgeklemd en de reis met sleperskarren, zeilschepen en dragers onbeschadigd kon doorstaan. De tapse vorm van de flessen maakte het vullen van de kisten met de strohulzen en flessen een stuk eenvoudiger. Vierkant waren ook de flessen waarin de schnapps werd verkocht. Deze verschilden van de kelderfles doordat de vorm geheel recht was en dat voor schnappsflessen vaak blank glas werd gebruikt terwijl kelderflessen per traditie uit groen (door glasfabrikanten 'zwart' genoemd) glas werden geblazen. Schnapps, dat oorspronkelijk een noordduitse jenever met een eigen karakteristiek was, werd beter en lekkerder in Schiedam en Delfshaven gedistilleerd dan in Hamburg. De verkoop geschiedde echter veelal door tussenkomst van Duitse handelshuizen die hun naam ook op het etiket heten afdrukken. Schnapps neigt door het ruime gebruik van karweizaad en anijs meer naar de Deense aquavit en was met name in het westen van de Verenigde Staten zeer populair. Het feit dat veel kolonisten in de westelijke staten van Duitse herkomst waren zal daaraan niet vreemd zijn geweest. De allereerste krant die in de negentiende eeuw in San Francisco werd gedrukt verscheen ook in het Duits. Het verval van de export van de Schiedamse jenever kan worden toegeschreven aan verschillende oorzaken. De 'ierlandisatie' en 'britannisering' van het Noord-Amerikaanse continent (er wonen meer Ieren in de Verenigde Staten dan in Ierland zelf) versterkten de opkomst van de 'bourbon' als nationaal gedistil leerd. De Verenigde Staten beschikken over haast onbeperkte graanreserves, waarbij het goedkope maïs een uitstekende grondstof bleek voor het vervaardigen van inlandse whisky. Elders ontdekten nationale regeringen dat het gedistilleerd een nog betere bron van inkomsten werd als niet alleen de import en verkoop ervan werd belast maar de fiscus zichzelf ook nog inkomsten verschafte uit accijnzen op grondstoffen en productie en zelfs productiemiddelen. De Hollandse jenever veranderde hiermee van een welkome bron van (neven)inkomsten tot concurrent van het nationale product. Enkele distillateurs ondervingen deze protectie van regionale markten door het stichten van distilleerderijen overzee. Zo kwam de Koninklijke De Kuyper in bezit van een distilleerderij in Canada, stichtten de Erven Lucas Bols een vestiging in Brazilië en opende Henkes Distilleerderijen in de jaren zestig van de twintigste eeuw nog een eigen distilleerderij in Ghana. Van grote invloed was ook de Geneva and Gin Ordinance die in 1904 door het Britse parlement werd aangenomen. Deze ordonnantie schreef voor dat elke importeur een zogenaamd potstill-certificate moest kunnen overleggen. Potstill is de Engelse benaming voor distilleerketel en het certificaat werd alleen verleend aan producten die aantoonbaar in drie procesgangen waren gestookt. Hiermee werden voor jenever dezelfde kwaliteitsmaatstaven aangelegd als ook golden voor de Schotse whisky. Veel belangrijker echter was de bepaling dat de export naar de Britse koloniën jaarlijks met tien procent moest worden teruggebracht. In de praktijk kwam hier niet overal evenveel van terecht, maar was er toch de oorzaak van dat de jenever ten opzichte van het lokale gedistilleerd en whisky terrein begon te verhezen. Deze ontwikkeling werd nog extra versneld door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog en de drooglegging van Amerika waardoor belangrijke markten voorgoed verloren gingen. De kelderfles wordt inmiddels nauwehjks meer geproduceerd, hoewel vierkante flessen meer in trek raken als benadrukking van het ambachtelijk en historisch karakter van de jenever. De laatste distillateur die er tot aan de opheffing van zijn distilleerderij gebruik van maakte was Jan Wittkampf. Hoewel ook deze fles ten opzichte van de Schiedamse exportfles enkele belangrijke wijzigingen had ondergaan. De hoeken van de fles waren mooi strak en recht in tegenstelling tot de flessen die in onvoorstelbare massa's in de gentiende eeuw werden geprodu ceerd en liepen over in een fraaie ronde schouder. Ook was de fles uit blank glas vervaardigd wat het product een zekere status gaf. De Wittkampf-fles had eigenlijk maar weinig uitstaande met de export naar verre oorden. Overigens mag bij die export nog een laatste kanttekening worden geplaatst. Waar in westerns vuurwater ten tonele verschijnt en indianen, outlaws, trekkers en cowboy de fles aan de mond zetten, dient dit eigenlijk geen ronde fles te zijn met daarin een inferieure zelfgestookte whisky, maar die vierkante groene jenever- of blanke schnappsfles, die in de negentiende met vele miljoenen exemplaren per jaar in Schiedam werd afgevuld.

Musis | 2002 | | pagina 153