Johan Soetens Musis 164 Weinig verbintenissen zijn in de loop der lijd zo stabiel gebleken als die tussen de glazen fles en jenever. Andere dranken die vroeger traditioneel uitsluitend in glas verpakt waren mogen inmiddels mésalliances zijn aangegaan met papier, echtscheidingen hebben doorgemaakt omwille van kunststof of er buitenechtelijke relaties op na hebben gehouden met blik maar de verhouding tussen het Nationaal Distillaat en de glazen fles is zo stabiel dat zij verdient in de trouwzaal van het Stadhuis als voorbeeld te worden gesteld. Al meer dan vijfhonderd jaar zijn die twee onafscheidelijk. Kortstondige romances hebben dat nooit kunnen verstoren. Hoewel de oudste flesvormige glazen voorwerpen dateren van 1500 v. C. begint de geschiedenis van de glazen fles als gebruiksartikel pas na de uitvinding van de blaaspijp, zo rond het begin van onze jaartelling. De fles als verpakkingsmiddel verschijnt pas vanaf tussenl650 en 1700 als in Engeland op grote schaal wijn in flessen wordt afgevuld. Dat wat we nu een oude wijnfles noemen was in die tijd een voorwerp voor algemeen gebruik, waarin behalve wijn ook bier, olie, azijn, medicijnen en andere vloeistoffen werden bewaard. Vormgeving kwam er nauwelijks aan te pas: de buikige fles was het resultaat van de natuurlijke neiging van het glas om gedurende het blazen een bolvorm aan te nemen. Het Corning Museum of Glass in de staat New York bezit een geïllustreerde catalogus van twee Belgische 'glashutten' onder leiding van Ammandt Colinet (1530-1613). Deze catalogus - bekend als 'Catalogue Colinet'- is een in de 19e eeuw overgeschreven kopie (compilatie) van verschillende originele 16e en 17e eeuwse catalogi van glazen en flessen die in de beroemde glashutten van Beauwelz en Macquenoise (Zuid- België) werden vervaardigd. In zijn dagboek ('journal') dat Amandt Colinet van 1567 tot aan zijn dood in 1613 heeft bijgehouden wordt eveneens veel gebruiksglas - waaronder flessen - afgebeeld. (Willy van den Bossche: 'Antique Glass Jan van der Bruggen (ca. 1649 - ca. 1731) 'Oude vrouw met glas en fles' Vierkante fles met tinnen afsluiting, 17e eeuw, incompleet Likeurkeldertje, ca. 1800 Bladzijde uit de catalogus van Coiinet met de oudste afbeelding van flessen zoals wij die vandaag ook nog kennen U*1V.

Musis | 2002 | | pagina 164