Musis 166 Niemand weet wie ooit op de gedachte is gekomen om een vierkante, naar onder sterk taps toelopende fles te ontwikkelen. Tussen 1750 en 1770 verschijnt zo'n model met een wijde opening op de toonbanken van de chirurgijns. Een theorie is dat de jeneverfles op een apothekerspot moest lijken, gezien de gezondheidsclaim van de jeneverproducenten. Anderen houden het er op dat de forse bovenpartij bij het openen van de kist, of'kelder' een grote inhoud zou;suggereren of dat de smalle onderkant van de fles liet plaatsen in het stro van de kist zou Oudheid', Amsterdam 1991). Welgestelde reizigers hadden een kistje, of'keldertje' met vierkante vaak fraai gedecoreerde flesjes, meestal van Boheems fabrikaat, waarin genees- en genotmiddelen werden meegevoerd. Onder dat laatste moeten we likeur en ander gedistilleerd verstaan. Een variant op de langgerekte vierkante fles was de z.g. 'kuttrolf. Deze ontstond door direct na het gereedkomen van de fles aan de blaaspijp te zuigen waardoor de wanden als het ware inklapten, een techniek die men reeds toepaste in de Romeinse tijd. Ondanks zijn volumineuze verschijning heeft een kuttrolf een geringe inhoud en kan slechts langzaam leeggeschonken worden. Zeker zijn dergelijke flessen ook voor het vaderlands gedistilleerd in de 17e eeuw in gebruik geweest, zoals o.a. te zien is op een schilderij van Jan Steen ('Het Snijden van de Kei'). Kuttrolfs werden vooral in Duitsland gemaakt. Tot 1750 werd het merendeel van de in Holland benodigde flessen geïmporteerd uit Duitsland (vooral het Noorden) en België Jan Steen (1 626-1679) 'Het snijden van de kei' Links: wijdmondse apothekers/voorraadfles uit 1750. Rechts een vormgeblazen kelder/voorraadfles uit 1860 Kuttrolf flessen van links naar rechts: ca. 1700, 1800, 1900 (Charleroi en Brugge). Ook na 1750 was Charleroi tot in de 20e eeuw een belangrijke flessenleverancier van 'bouteilles de Hollande' zoals destijds de jeneverflessen werden genoemd. In veel mindere mate vond import uit Engeland plats. De kuttrolf is lang populair gebleven als karat hetgeen men soms kan zien aan het slijpsel in de hals. Vaak is de bijbehorende glazen stop verloren gegaan. Verschillende distillateurs, waaronder Levert Co. Lucas Bols en Daniël Visser hebben het als verpakking gebruikt. Later is uit dit model de Claeryn jeneverfles ontstaan al moet men daarbij tegenwoordig enige fantasie gebruiken omdat inmiddels de diameter van de fles om productie redenen gelijk gemaakt is aan die van de Bokma fles.

Musis | 2002 | | pagina 166