De Cora Laan en Harold E. Henkes I I jgg Sppsgi Rond 1600 begon de opmars van jenever in Holland. In het loop van de 17de eeuw groeide jenever, naast de al veel langer bekende brandewijn, uit tot een zeer gewaardeerde, opwekkende en 'geneeskrachtige' drank. Waaruit werd jenever gedronken? Bestond er een speciaal jeneverglas? Het wonderhjke is dat we weinig afweten van het drinkgerei bestemd voor jenever (en brandewijn), in tegenstelling tot het wijn- en het bierglas dat zich al voor 1600 als specifiek glas voor deze dranken had gemanifesteerd. Vanwege het hoge alcoholpercentage van ca. 45 mogen we aannemen dat jenever (en brandewijn) in de 17de eeuw uit kleine glazen werd gedronken; kleiner dan het glas bestemd voor wijn en bier. Immers, de inhoudsmaat van een glas richt zich op het alcoholpercentage van de drank die er uit genoten wordt. Het jeneverglas zal dan ook een bescheiden volume hebben gehad. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor andere uit wijn of moutwijn bereide en zo nodig met kruiden en vruchten gedestilleerde dranken. In de 17de eeuw was er nog geen sprake van een gestandaardiseerd jeneverglas; men dronk uit alle glaswerk van klein formaat. Het maakte niet uit of het een beker, roemer, kelkglas of zelfs een flesje was. Dat tonen niet alleen schilderijen en prenten uit die tijd maar ook archeologische vondsten uit die periode laten dit zien. Bovendien tonen veel afbeeldingen daarbij ook nog de fles waaruit de sterke drank geschonken is. Aan een viertal voorbeelden wordt dit gedemonstreerd. Op een schilderij van David Teniers (c. 1650) staat een jeneververkoper met een dienblad met vierkante flessen voor zijn buik, terwijl de man ter herkenning en aanmoediging een kelkglaasje op korte stam omhoog houdt. Een tweede voorbeeld is een prent van Matthijs Pool (ca. 1700: de drinkster) waarop een vrouw met een roemertje en een zeskantige drankfles is afgebeeld. Het onderschrift luidt: "Tabak verdroogt en is derVrouwen vijandin. Maar dit David Teniers Jenever handelaar Matthijs Pol, De drinkster

Musis | 2002 | | pagina 170