Auke Pol Musis 176 stellen van meer projectmatig werken en samenwerking te zoeken. Deze vorm ziet hij wel bij popmuzikanten. Die schromen niet om van de ene groep naar de andere te stappen om later toch weer samen te werken met eerdere collega's. Een initiatief in die richting noemt hij de gemeentelijke ondersteuning van de in 1998 geopende Villa Musica in Vlaardingen. Villa Musica was een particulier initiatief dat de samenwerking op muzikaal gebied tussen de verschillende partijen wilde bevorderen. Een aantal muziekverenigingen en een oefencentrum voor popbands werden hiervoor in één pand ondergebracht. Ook was er een gezamenlijk podium voor live-optredens aanwezig. Ongelukkigerwijs, wilde elke vereniging in zijn eigen ruimte een bar voor zichzelf. Dit leidde ertoe dat men na het musiceren niet nader met elkaar kennismaakte en het concept van Villa Musica uiteindelijk niet van de grond kwam. De veremgingen bevinden zich nog wel in het gebouw, echter het podium voor live-muziek is opgeheven en de Villa is onder de directie van een nieuwe exploitant omgevormd tot een gewone disco. Pol benadrukt dat flexibiliteit in de opzet van groepen van groot belang is.Villa Musica is in de schoonheid van het concept ten onder gegaan maar toch blijft hij van mening dat het niet goed is om vanuit de overheid te veel te willen opleggen aan de verenigingen. Het is beter dat deze voor het grootste gedeelte zelf bepalen in welke richting zij zich willen ontwikkelen. Maar aanzetten hiertoe in de vorm van subsidies of kleine psychologische, organisatorische of financiële voorzetten, zijn natuurlijk altijd van harte welkom. Opmaat speelt bij dit alles, als facilitair instituut, een grote rol in Schiedam en Vlaardingen. Dat begint al op de basisschool. Voor het lager onderwijs biedt Opmaat verschillende losse projecten aan tot aan kleuterprojecten en kerstliederen toe. Elk project wordt door een muziekdocent samen met de kinderen uitgevoerd. Het project 'Muziek in de klas' wordt structureel in de groepen zes van nagenoeg alle basisscholen van Schiedam,Vlaardingen en Maassluis uitgevoerd. Ook dit project wordt gepresenteerd door een docent van OpMaat. De kinderen krijgen de gelegenheid om kennis te maken met de muziek in algemene zin. De kinderen nemen kennis van het OrfF-instrumentarium. Dit bestaat uit eenvoudige instrumenten zoals de tamboerijn, het klokkenspel en de trom. Aandacht wordt ook gegeven aan het notenschrift en het leren zingen van Bedjes, kortom de standaardregels van de muziekbeoefening. Elke week komt er een andere docent van OpMaat mee, die een instrument zoals een trompet, een viool, elektrisch gitaar of een saxofoon, demonstreert. De kinderen krijgen vervolgens de mogelijkheid om tien oriëntatielessen te nemen waarbij ze voor deze periode een instrument van het centrum kosteloos mogen lenen. Het project 'Muziek in de klas' wordt sedert zes jaar aan het basisonderwijs aangeboden en is een doorslaand succes. Zelfs op de islamitische school die van harte meedoet aan de projecten. De enige uitzondering erop is de reformatorische school, waar de vrije muziekbeoefening kennelijk nog altijd wordt gezien als een wereldse frivoliteit. Auke Pol heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het opzetten van 'Muziek in de klas', maar werkt sedert tweeënhalf jaar niet meer mee aan het begeleiden ervan want zijn grote passie blijft componeren. Componeren heeft voor hem iets magisch, zegt hij. in de combinatie van kennis en techniek, die samenkomt met inspiratie. Pol noemt het een ambacht waarin de musicus zijn inspiratie, ideeën en klanken concretiseert, zoals bijvoorbeeld in de laatste Schatproductie 'Kolk' waarvoor hij middeleeuwse muziek in hedendaagse vormen heeft weergegeven en de musical Narnia waarvoor regisseuse Anja Brandt en Kees de Dreu het verhaal en de liedteksten hebben geschreven. Deze musical werd georganiseerd door OpMaat. Het verhaal is als volgt. 4 Kinderen gaan logeren in een huis van een oude professor. Tijdens het spelen ontdekken ze in het huis een klerenkast die in feite de toegang blijkt te zijn tot een fantasie wereld, die in de greep verkeert van een witte tove nares. Door haar toedoen is het er altijd winter. De kinderen en de leeuw verdrijven de tovenares, waarop de sneeuw smelt en het opnieuw mooi weer wordt en de kinderen kunnen terug keren naar hun eigen wereld.Tussentijds zijn de kinderen niet gemist want in hun eigen wereld heeft de tijd gedurende hun afwezigheid stil gestaan en als de kinderen uit de kast komen, geeft de huishoudster nog steeds een rondleiding aan enkele toeristen die het huis van de professor bezoeken. In het verleden werd in Schiedam, vaker dan nu jazz geprogrammeerd. De regelmatige optredens van jazzformaties in café De Unie, waar vrijwel alle prominenten hebben opgetreden, zijn hiervan een restant. Om de jazz in Schiedam verder te stimuleren, heeft Pol in samenwerking met de gemeente drie maal een wedstrijd georganiseerd. De winnaars mochten spelen op het internationaal bekende Jazz inVienne, de Franse zusterstad van Schiedam. Het niveau van de jazzmuzikanten in Schiedam was hoog genoeg, maar'helaas was de publieke belangstelhng matig. Wel hebben de winnaars zich op het jazzfestival vanVienne kunnen laten horen. De series op klassiek gebied lopen daarentegen beter. Zoals de concertseries in de kerk van de Nederlandse protestantenbond. Hier spelen landelijk bekende musici zoals recent de violiste Janine Jansen, het pianoduo Wyneke Jordans en Leo van Doeselaar en een ensemble bestaande uit musici van het Rotterdams Philharmonische Orkest. Dit project wordt onder steund door het Fonds Schiedam Vlaardingen eo en is gezien de lage entree daarmee voor een grote publiek toegankelijk. Datzelfde geldt voor Vlaardingen waar de cantatediensten en het orgelconcours mogen rekenen op .een goed tot groot publiek. Merkwaardig genoeg worden muziekuitvoeringen in de Stadsgehoorzaal minder goed bezocht. Nieuw is een initiatief van de Vrienden van het Stedelijk Museum. Deze vereniging heeft onlangs laten weten dat de muziekprogrammering en met name de muzikale entourage rond de opening van tentoonstellingen meer in samenhang zou moeten zijn, met de hedendaagse beeldende kunst in het museum. Zij wil hiermee een groter en vooral jonger publiek aantrekken. Pol toont zich ingenomen en zeker als het ertoe leidt dat de vereniging zich laat bijstaan door deskundigen. Bijvoorbeeld bij de opening in 2003 van de grote Cobratentoonstelling. Een uitgelezen moment om ook de muziek uit die tijd opnieuw tot klinken te brengen. Bebop zou een mooie aanvulling geven, want deze kleurt toch de tijd waarin de leden van Cobra tot samenwerking kwamen. Het vinden van namen is met zo moeilijk. Met The Bird (Charlie Parker), John Coltrane. Chet Baker, Kenny Clarke worden de jaren vijftig tot leven gebracht met de dan nog binnen het oorspronkelijk karakter van de bop musicerende Miles Davis en Sonny Rollins. Een idee, misschien.

Musis | 2002 | | pagina 176