Cultuur is de klos collegevorming bij Zijn antwoord op de vraag wat de Vlaardingen-Cultuur is: 'veel praten, weinig doen.' Kor Kegel „Wat is de Vlaardingen-Cultuurvroeg Liesbeth van der Kruit aan de twee burgemeesterskandidaten tijdens de Salon de Harmonie op 22 februari. Ze wisten het geen van beiden, maar Tjerk Bruinsma gaf nog een gevat antwoord: „die bestaat nauwelijks volgens mij." Bruinsma dacht uiteraard dat de vraag op het culturele klimaat betrekking had. Hij was nog niet zo ingelezen dat hij wist dat de Vlaardingen-Cultuur een begrip is in de Nederlandse archeologie, vanwege de oudste, bijzondere bodemvondsten. Zijn rivaal Rik Buddenberg had het stadsgidsje ook niet gelezen. Zijn antwoord op de vraag wat de Vlaardingen-Cultuur is: 'veel praten, weinig doen.' Bruinsma die op 6 maart door de Vlaardingers als burgemeester uitverkoren zou worden, wist zich nog het best uit de netelige situatie te redden met: 'als ik het over cultuur heb, heb ik het over heel andere dingen'. Een heel politiek antwoord. 177 Musis Politici vinden cultuur eng. In Schiedam vroeg de formateur van het nieuwe college van burgemeester en wethouders, Theo Schoenmakers, aan de beoogde wethouderskandidaten of zij hun voorkeur wilden kenbaar maken voor portefeuilles Ruimtelijke ordening, financiën en grotestedenbeleid waren gewild. Maar geen van de wethouderskandidaten vulde cultuur in. Kennelijk wilde niemand van de kersverse wethouders de vingers branden aan een griezelig museumbeleid, misschien een Centrum van Moderne Kunst en het afsplitsen van de historische museumcollectie van de hedendaagse beeldende kunst. Een onderwerp, waarmee je je als wethouder flinke builen kunt vallen. En dan hebben we het nog niet eens over de noodzakelijke ondersteuning van het culturele verenigingsleven, het inschakelen van de plaatselijke kunstenaars bij activiteiten en ontwerpen, de theateraccommodatie (zonde dat de functie van het Zoldertheater in de Teerstoof verloren is gegaan) en het bibliotheekbeleid (filialen dicht, zegt de VVD). Ook inVlaardingen is de toekomst van het culturele beleid ongewis. Daar vormen de museumfusie en de toekomst van de Stadsgehoorzaal/Elarmonie, de planvorming voor de Vrije Academie en de jaarlijkse evenementen in de Hof heikele onderwerpen, die een nieuwe wethouder liefst voor zich uit en bij voorkeur liefst op andermans bord zou schuiven. Voor een prognose over het cultuurbeleid in Schiedam en Vlaardingen is het handig eerst eens de bestuurscultuur te analyseren. Beide gemeenteraden blinken niet uit in het nemen van initiatief. Ze kijken liever eerst aan of het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. bepaalde activiteiten financieel ondersteunt, voordat de politiek zelf verantwoordelijkheden wil nemen. Schiedam en Vlaardingen tobben allebei met

Musis | 2002 | | pagina 177