Haring in het land, dokter aan de kant! Jeroen ter Brugge Welke Nederlander, zeker de wat oudere, kent niet de kreet 'Haring in het land, dokter aan de kant!'? Een vroeg voorbeeld van reclame voor dit heerlijke zilveren visje, dat al ruim anderhalve eeuw stand houdt. In 1840 duikt de uitdrukking, die waarschijnlijk al veel ouder is, al op. Het maakte onderdeel uit van een brede feestvreugde. Van oudsher betekende de komst van de nieuwe haring ieder jaar weer een haast mythisch gebeuren. De Hollandse Nieuwe 'vormde het begin van het zomerseizoen en had daarmee een symbolische functie. De 'Haringkroon' werd uitgehangen, lofdichten werden voorgedragen en per sjees werd het eerste kantje haring in vliegende vaart naar de koning gebracht. Hoewel het maken van reclame al een eeuwenoud en wijdverbreid fenomeen is, heeft het lang geduurd voordat (cultuur-)historici zich in dit onderwerp gingen verdiepen. Hierin werden zij voorafgegaan door sociologen, kunsthistorici en andere marketingspecialisten, die zich over het algemeen meer op andere aspecten van de reclame richtten dan op bijvoorbeeld de ontwikkelingsgeschiedenis van de reclame, de opdrachtgevers en de bijbehorende marktontwikkelingen. De oorzaak hiervoor ligt waarschijnlijk in het schijnbaar alledaagse van de reclame en de onbekendheid met de inhoudelijke waarde van deze onderzoeksbron. Toch mag de reclame, vooral in de verschijningsvorm van het affiche, zich in een steeds grotere belangstelling verheugen. Diverse publicaties zijn inmiddels verschenen (onlangs onder andere het overzichtswerk 'Geschiedenis van de reclame in Nederland' van Wilbert Schreurs (2001) en de 'Gids Reclamecollecties Nederland' van Pim Reinders (2001) en ook in de museumwereld ontstaat langzamerhand een zekere collectievorming. De totstandkoming van het 'Reclame- Arsenaal' in 2001, een fusie tussen het - Jüg Nederlands Reclame Archief en het Ni,, ïJi Nederlands Reclame Museum, is van groot belang voor de studie naar en het E behoud en beheer van reclame-uitingen en speelt een grote rol in de popularisering van het onderwerp. Het Visserijmuseum Vlaardingen 'herontdekte' onlangs zijn collectie reclame materiaal en richtte een tentoonstelling in over de visreclame onder de titel 'Vis is Lekker! 150 jaar vispromotie'. Als nationaal visserijmuseum lag het verzamelgebied vanaf de oprichting breder dan het lokaal- Vlaardingse, waarin het zich onderscheidt van de meer plaatselijk georiënteerde museum in de andere visserijplaatsen. Het promotiemateriaal voor het product vis en aanverwante zaken, dat zich veelal kenmerkt door de niet-plaatsgebonden- heid, is zoveel mogelijk verzameld. Inmiddels kan geconsta teerd worden dat de reclamecollectie vis en visproducten van het Visserijmuseum Vlaardingen op zijn gebied de grootste in Nederland is en daarmee van nationaal belang beschouwd mag worden. Het opzetten van de tentoonstelling leidde van verrassing tot verbazing. De gehele collectie reclamemateriaal is als één van de weinige deelcollecties nog niet geïnventariseerd en wat er precies in huis was, bleef tot het moment van het openen van de laden grotendeels onbekend. De collectie bestaat vooral uit affiches, vlaggen, folders, prijscouranten, advertenties, relatiegeschenken en, specifiek voor de haring en vis, receptenboekjes, daterende vanaf circa 1860 tot aan heden. Het eveneens in grote hoeveelheden aanwezige verpakkingsmateriaal is bewust buiten de tentoonstelling gelaten, ook al wordt deze categorie vaak wel als reclamemateriaal meegeteld. Het is aan de (oud-) conservatoren van het Visserijmuseum Vlaardingen te danken dat het reclamemateriaal zo ruim voorhanden was. Vanaf de vroege jaren zestig werd het bewust in de collectie opgenomen, in een tijd waarin nog nauwelijks waardering voor dergelijke objecten bestond. Dat zij een vooruitziende blik hadden, mag blijken uit een quick-scan langs enkele openbare collecties. In Nederland blijkt op gebied van vis en visproducten nauwelijks reclamemateriaal bewaard te zijn gebleven. Hiermee wordt niet alleen het belang van de collectie benadrukt, ook de noodzaak tot regis- I tratie en een zorgvuldig beheer. II Inmiddels is hiermee een aanloop g, genomen. ïj| De oudste vorm van reclame voor fj& vis bestaat uit geveltekens. Een Ja! uithangbord, een gevelsteen of de zogenaamde 'Haringkroon' maakte duidelijk dat men op het bewuste JjS adres moest zijn. Uit diverse Wsteden zijn dergelijke geveltekens 225 Musis

Musis | 2002 | | pagina 225