Eet meer Haring! - Gezond - Voedzaam - Goedkoop Musis 226 1 3J V L ■Èdfutt %3lLmitdu> ulïl^ld JÜw. iJhi-liwi Üwl 1 ..1[oUti- ik li. li» iilii.../L bekend, maar er zijn er maar zeer weinig door de eeuwen heen overgeleverd. Het meest sprekende voorbeeld is wel de haringkroon. Welgeteld één exemplaar is, voor zover bekend, bewaard gebleven. Een oplettende medewerker van het Visserijmuseum plukte dit sierlijke voorwerp uit een berg weg te gooien voorwerpen en papierwerk van een voormalige rederij en haringhandel. De beschilderde metalen kroon werd aan de gevel van haringhandels gehangen en zodra de nieuwe haring door de haringjager (het schip dat de eerste vangst van zee naar de thuishaven vervoerde) was binnengebracht werd de houten haring in de kroon naar beneden getrokken, zodat deze vrolijk kon bungelen. Koning Haring was weer in het land en een nieuw seizoen was aangebroken. De doorbraak van de dag- en weekbladen in het midden van de 19e eeuw opende uitgebreide mogelijkheden voor reclame. Hoewel er door de haring- en vishandelaren al snel gebruik werd gemaakt van dit medium, kan zeker ook gesteld worden dat dit geen standaardprocedure was. De uitvoering van de reclames was ook tot diep in de 20e eeuw erg sober. Maakten andere bedrijfstakken al snel gebruik van beeldmateriaal, lange tijd werd dit als overbodig gezien. Een reden hiervoor ligt waarschijnlijk in het feit dat het aanprijzen van vis als voedsel op zich niet zo nodig was men at toch wel vis maar dat vooral de prijsstelling een rol speelde. De (inter-) nationale handel laat zich overigens mooi volgen aan de hand van advertenties. Het ontbreken van veel bedrijfsarchieven wordt op deze wijze eenvoudig gecompenseerd. Een opvallend gegeven in de reclamegeschiedenis van haring en vis is dat in de vijfenzeventig tot honderd jaar vooral de handelaren zelf hun waren aanprijsden. Naast advertenties gebeurde dit vooral in de vorm van prijs couranten, annonces, een enkel affiche en, al vroeg, recepten boekjes.Van enige samenwerking binnen de branche avant la lettre was lange tijd geen sprake. De 'Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisserij' was één van de eerste krachtenbundelingen binnen de visserij en het was dan ook deze organisatie die in promotionele zin iets van zich het horen. De brochure 'Eet meer haring' (1930) bood niet alleen informatie over de Nederlandse visserijbranche en de voordelen van de haringconsumptie, ook volgden enkele eenvoudige bereidingswijzen voor gemarineerde, gekookte, gebakken en zure haring. Maar ook de Rijksoverheid Het van zich horen. Rond dezelfde tijd publiceerde de Visserij inspectie een brochure met de titel 'Eet Visch', waarin vooral aspecten voor de volksgezondheid aan de orde kwamen. Later volgde het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, afdeling vis (opgeheven 1964), die enkele decennia voorlichting gaf en promotie maakte voor het product. Steeds meer trad er echter een bundeling van de krachten vanuit het visserij-bedrijfsleven op. Het is met name het Bedrijfschap voor Visserijproducten (tot 1956) en later het Produktschap voor Vis en Visprodukten (1956-1984) geweest die structureel en specifiek vispromotie bedreven. Al snel na de Tweede Wereldoorlog ontplooiden zij hun activiteiten, gesteund door de aangesloten reders en handelaren. Speciaal voor de promotionele activiteiten werd een aparte promotiecommissie benoemd met vertegenwoordigers uit de branche. Jaarlijks verschenen er nu affiches, raamstroken, brochures, receptenboekjes en werd acte de presence gegeven op jaarmarkten, beurzen en andere massabijeenkomsten. Een bijzonder fenomeen was de 'rijdende keuken'. Deze zware vrachtwagen met een demonstratieruimte als oplegger reed het land door om de huisvrouw de kneepjes van de visbereiding bij te brengen. Sinds een vijftiental jaren zijn de mobiele

Musis | 2002 | | pagina 226