Het resultaat zal de voorbijganger niet opvallen als gedurfd en vernieuwend 231 Musis Maar merkwaardig genoeg voorziet hij de woningen dan weer van sierlijke trapeziumvormige lichtvensters die gevat zijn in een ingehouden maar fraai gedetailleerd metselwerk, waarmee Sanders aangaf dat hij zelfs in de jaren 30 de Amsterdamse school en het Scheepvaarthuis in Amsterdam nog niet uit z'n hoofd wilde zetten. Want elk metselwerk, hoe klein, hoe eenvoudig en hoe onbetekenend ook, moest altijd een persoonlijk accent hebben, waaraan de meeste bouwwerken van Sanders ook snel te herkennen zijn. Tenminste als je weet waar je op letten moet. Op een ingemetselde verticale sleuf die als houder bedoeld is geweest voor een vele meters hoge vlaggenstok. Of op de toepassing van soms wel vijf verschillende metselverbanden in een vlakke gevel. Ook een fijn uitgevoerde vertanding als steun voor de dakgoot in verder eenvoudige arbeiderswoningen, hoort tot de vrijheden die Sanders zich graag permitteerde, terwijl hij bij andere complexen een onverwachte buiging toepast, een plotseling rijk uitgevoerd deurportaal plaatst of een bijzondere detaillering van vensterbanken en de daarbij behorende kozijnen opdraagt. Deze zijn bij nader inzien secuur en soms eenmalig op de juiste maat vervaardigd. De architecte die verantwoordelijk was voor de vernieuwingsprojecten rondom de Franklinstraat heeft - zonder zich te bezondigen aan goedkope namaak - haar gedachten precies ingepast tussen de verschillende daar aanwezige stijlen. Hans Borsje de projectleider van Woonplus die aan corporatiezijde de verantwoordelijkheid droeg, geeft volmondig toe dat geleerd is van andere, minder geslaagde projecten in de binnenstad. Met name van de corporatiewoningen aan de Lange- en Korte Haven kan moeilijk worden gezegd dat ze aansluiting zoeken bij de bestaande historische gevelwand en het bouw. Ook aan de belangrijkste - stiekeme - wens van een 'witte' school in de nabije omgeving wordt niet voldaan. De bewonersvereniging hield echter voet bij stuk, de architecte het zich over halen en de corporatie besloot tenslotte dat aan een experiment de ruimte moest worden gegeven. Eerdere - aanzienlijk bescheidener - projecten in deze buurt, waarin zoveel mogelijk was getracht om het bestaande karakter in nieuwe woningen te bewaren, konden immers ook als geslaagd worden beschouwd. Het resultaat zal de voorbijganger niet opvallen als gedurfd en vernieuwend terwijl het dat wel degelijk is. Hier, op een van de zwakke plekken in de stad, waar voor investeerders nauwelijks eer te behalen valt, is het teruggrijpen geen middel om een vette winst uit de bouw te halen, maar een kostbare ingreep die de omgeving spaart en kwalitatief op een hoger plan brengt. Borsje: 'We hebben niet gekeken naar leuke elementen die we her en der uit de woningen konden pikken, maar naar die dingen die door de bewoners als fraai en karakteristiek voor hun buurt werden beschouwd. Die oorspronkelijke gevelsteen waarmee de Vereeniging Volkshuisvesting haar complexen signeerde hebben we ook weer gewoon op z'n oude plaats teruggebracht. De woningen zijn geen kopieën, maar eigentijdse ontwerpen binnen het bestaande stadsbeeld. Onbedoeld is het een ode aan Sanders als één der belangrijkste volkshuisvestelijke architecten van Schiedam. Overigens hep Woonplus als projectontwikkelaar tegen precies dezelfde problemen aan als waarmee Volkshuisvesting en Sanders in de jaren '20 en '30 van de vorige eeuw, ook te kampen hadden. Borsje: 'Het was niet zozeer een probleem om aan metselaars te komen, maar stedelijk karakter. En al evenmin verdient het complex tussen Hoogstraat en Gedempte Baansloot een schoonheidsprijs. Noch vanuit het oogpunt van herscheppen van een binnenstedelijk stadsbeeld, noch vanuit het oogpunt van vernieuwende architectuur op binnenstedelijke schaal. Het uitgangspunt dat in het hart van de oude stad een buurt moest verrijzen waarin de oorspronkelijke bewoners zouden terugkeren is behaald. Het complex heeft ook een eigen karakter. Maar mooi is anders. In de Franklinstraat is gekozen voor een andere benadering. Het specifieke karakter moest worden bewaard. Dit hield dan wel in dat de gedachte aan huurwoningen van tafel moest worden genomen, hetgeen een extra comphcatie opleverde. Het betreft immers een stadsvernieuwing in smalle straten in een economisch zwakkere buurt. Alle emolumenten waarmee jonge kopers naar dure woningen worden gelokt zijn afwezig. Ruimte voor tuinen is er nauwelijks. De complexen kijken uit op de achterkant van een school of in de tuintjes van bestaande om ze ook op het karwei te houden. De ene ploeg na de andere hield ermee op, omdat ze zich verkeken hadden op kleine, vaak onopvallende details, die zo karakteristiek zijn voor de buurt. Kijk..., een standaard erkertje maken is geen enkel probleem. De daarvoor noodzakelijke bouwdelen koop je bij wijze van spreken bij de groothandel. Maar een fraaie uitkraging metselen is andere koek. Ze kunnen het wel..., daar gaat het niet om. Maar ze weten bij God niet meer hoe ze zulk werk moeten berekenen.' Ook op de waardering had Woonplus zich verkeken. De laatste negentien woningen waren al ruim verkocht voordat ze uit de steigers waren. Van de negentien in prijsklassen tussen de honderzeventig- en tweehonderdduizend euro gingen er twaalf naar jongeren die graag wilden terugkeren in de buurt waar ze vroeger op straat hadden gespeeld, twee naar niet-Schiedammers die de beslotenheid zochten van een volksbuurt en vijf naar allochtone gezinnen die zich verwant zijn gaan voelen met hun buurt.

Musis | 2002 | | pagina 231