m dan pe ongeluk een pi de p Musis 244 tot twee keer toe in de wacht wist te slepen. Frankeland is van oorsprong een katholiek instituut, dat in 2000 de respectabele leeftijd van 150 jaar bereikte. In het verleden was de verzorging van de bejaarden in handen van de nonnen. Zij dienden vanuit hun congregatie de Liduinastichting. Aan de katholieke wortels herinnert tot op de dag van vandaag de fraaie St. Liduina kapel, waarin de grafzerk die ooit het graf van de 'Maghet van Schiedam' dekte, een prominente plaats heeft. Toch is er veel veranderd sinds de dag - nu vijfentwintig jaar geleden - dat de laatste non de zware deur van de oude St. Liduinastichting achter zich dicht trok. De nonnen verzorgden bijvoorbeeld de ouderen van 6.00 uur 's ochtends tot 23:00 uur 's avonds. Hun leven stond helemaal in het teken van zorg. Sinds de leken het beleid hebben overgenomen, staat de zelfredzaamheid van de ouderen hoog in het vaandel. Wat men zelf kan doen, wordt gestimuleerd. Op dit moment verleent Frankeland zorg aan ongeveer 600 mensen. Ook zijn er 41 woningen voor 55-65+, 30 woningen voor 65-75 jarigen en 30 woningen voor 75 jaar en ouder. Ook behoren er nog 153 aanleunwoningen in het complex Havenbogen tot het geheel. Het personeelsverloop is klein, zegt Jos Poell. Het team is zeer hecht en de sfeer uitstekend. De bewoners worden zoveel mogelijk overal bij betrokken. In elke commissie is wel een bewoner aanwezig en ieder jaar worden er trouwens enquêtes gehouden. Vaak krijgt Poell lovende reacties, waar hij natuurlijk erg blij mee is. Toch gelooft hij dat niet alles honderd procent is. Zo zit het leven nu eenmaal niet in elkaar. Poell:'We blijven dus zelf zeer kritisch naar ons beleid kijken'. En aan zijn muur hangt de spreuk: zolang je iemand gelukkig maakt heeft het leven nog zin. Hoe is Jos Poell eigenlijk in Frankeland terecht gekomen? i

Musis | 2002 | | pagina 244