Frankeland Musis 246 klachten, en de basiszorg, de bewoners die geen dagprogramma's met een duidelijke structuur nodig hebben. Diezelfde dag wordt 's avonds een programma geboden onder de noemer 'Jeugd van Vroeger'. De pianiste, een vrijwilligster, begeleidt zo'n tachtig tot honderd zingende bewoners. Er worden vooral liedjes uit de jaren '20 en '30 gezongen. Men zingt dan een zestiental nummers. Zijn het er dan per ongeluk een paar minder, dan kan de pianiste een storm van protest verwachten. In de pauze wordt populaire dansmuziek gedraaid. In de smaak vallen eenvoudige en leuke melodieën. Zo ongeveer als vroeger thuis. Jos Poell weet daar inmiddels alles van. Aan de liefhebbers van de klassieke muziek, wordt eveneens gedacht. Sinds twintig jaar worden er op donderdagmiddag in de kapel, op een videoscherm klassieke orkesten gepresenteerd.Voorheen werd volstaan met platen en cassettebandjes. Maar gebleken is, dat men ook graag naar de muzikanten kijkt. Elke donderdag komen er groepje van vijftien mensen of meer bijeen. Anders dan bij het Grand Café, betreft het hier een vaste club mensen van Frankeland zelf, en zitten de bezoekers altijd op een dezelfde plek. Tijdens de muzikale vertoningen wordt er bijna niet gepraat. De vrijwilligers, die dit begeleiden, letten daar ook op. Wie teveel praat, wordt na verscheidene waarschuwingen, vriendelijk door hen verzocht om niet meer terug te komen. Vaak ook, nemen de bewoners zelf een band mee. Gezien het toezicht, het niet of zo weinig mogelijk praten en vooral luisteren en kijken naar het orkest, is het Grand café bijna een concertuitvoering op huiskamerformaat. Donderdagavond is de vaste repetitieavond van het huisorkest, het al genoemde 'Panklare orkest'. Bewoners, personeel en vrijwilligers nemen erin deel. En elk lid betaalt contributie. Het 'Panklare orkest' heeft inmiddels zo'n bekendheid verworven dat het ook optreedt in andere verzorgingstehuizen. In de directe omgeving van de Randstad en in het zuiden van het land. Andere bejaardentehuizen zien hun graag verschijnen, vanwege de sfeer die ze meebrengen. Vrijdagmiddag oefenen de Franki-singers. Dit is een seniorenkoor. Ontstaan na de musical van Jos waarna de mensen de repetities misten. Zij zingen meerstemmige liederen. Zoals bijvoorbeeld de liedjes uit The Sound of Music, het Zigeunerkoor en IlTrovatore vanVerdi, en hederen van Strauss. Het koor staat onder deskundige begeleiding van de dirigente Marie-Jose Coppes en het wordt begeleid door een professionele pianiste, Diana Selepanova. Hier wordt op niveau gezongen. Ieder jaar gaat dit koor naar het Rotterdamse korenfestival 'Klinkt Goed' in de Doelen. Daar laat men zich beoordelen door een professionele jury. Bij dit festival is het de bedoeling dat men een nummer verplicht instudeert en een eigen keuze laat horen. Er wordt dan gelet op de zuiverheid, de muzikaliteit, het ritmegevoel en ook natuurlijk de presentatie, met name de uitstraling. Deze jurering levert een bijdrage aan de ontwikkeling van het koor. De Franki-singers bestaan nu al vanaf 1992 en hebben inmiddels meer dan 50 concerten gegeven. Ook wordt er volop aandacht besteed aan muziektherapie. Bij aankomst worden de nieuwe bewoners, eventueel gescreend door een team met mensen. Wordt in onderhng overleg tot het volgen van een therapie besloten dan staat deze los van de vrije muzikale tijdsbesteding en is vooral individueel gericht. Tot de plannen die Jos Poeh op muzikaal gebied heeft voor de bewoners, behoort het aantrekken van meer professionele begeleiding. Graag zou hij thema-dagdelen willen organiseren, waarin thema's zoals 'de wind' of'het water' muzikaal worden behandeld. Poell neemt Debussy als voorbeeld en dan vooral diens symfonische schetsen, waarin hij bijvoorbeeld de zee, het spel van de golven en de dialoog tussen de wind en de zee tot uitdrukking brengt. Poell noemt dit spelen met muziek. En zo langzamerhand heeft hij binnen Frankeland zoveel enthousiasme gekweekt voor het luisteren naar muziek en zelf musiceren, dat een dieper gravend programma best kans van slagen heeft. Uiteindelijk is hij zichzelf, door het werken met bejaarden en muziek, ook meer gaan interesseren voor muziektheorie, de muziekgeschiedenis en de beschouwing, met als gevolg dat de muziek uit Frankeland niet meer weg te denken valt.

Musis | 2002 | | pagina 246