iëlere aanpak kan geen kwaad -r: 263 Musis om gelijkgestemden te treffen, contacten met kunstenaars te hernieuwen, gevolg te geven aan uitnodigingen en zich op de hoogte te stellen van de jongste lokale ontwikkelingen. Er zijn er die van de gelegenheid gebruik maken om letterlijk ales te zien. Anderen beperken zich tot slechts een handvol ateliers, of de werkruimte van kennissen. Ook nieuwelingen dienen zich aan. Toevallige passanten die aangelokt door de borden bij de ingang *ns een blik werpen op het tentoongestelde en een gesprek beginnen met de maker(s). De Atelierroute is een tot niets verplichtend evenement. Dat maakt het eigelijk ook zo leuk. In tegenstelling tot reguliere exposities, krijgen bezoekers volop de kans om de kunstenaar zelf te ontmoeten. Waarbij het gesprek vooral zal gaan over het werk zelf, de opvattingen en plannen van de maker, zijn of haar vakmanschap en de gebruikte technieken. Sommige kunstenaars zijn en blijven bij alle bezoek gewoon aan het werk; voor hen de gemakkelijkste manier van communiceren. De Atelierroute maakt op die manier dat de getoonde kunst meer inhoud krijgt voor de kijker en de koper en niet zelden ontstaan op de wandeling langs de verschillende werkruimtes kontakten voor langere duur. Tot de aantrekkelijkheden voor de kunstenaars behoort dat er leuk wordt verkocht. Evenementen als atelierroutes, kunstdagen en op atelierdagen zoals ze ook wel worden genoemd, trekken ook een vast pubhek van buitenaf. Dit bestaat voor een belangrijk gedeelte uit ontdekkers en liefhebbers die zich aangetrokken voelen door het vrijblijvende en informele evengoed voorbeelden zouden kunnen zijn. Daar zijn de atelierroutes, of cultuurdagen of onder welke noemer de kunstenaars en galeries zichzelf ook mogen presenteren een cultuurevenement waarvan de toeristische waarde wel degelijk wordt onderkend. Evenals het gegeven dat een kunstroute zich bij voorkeur niet laat combineren met de braderie of kermis waarop het bezoek van buiten maar al te vaak wordt onthaald. In Amersfoort wordt beeldende kunst gecombineerd met straatmuziek en straattheater, rondom de tientallen terrassen in het historische centrum. Precies als in de ateliers en galeries is het aanbod breed. Muzikanten, experimentele groepen, mimespelers en acteurs houden de aandacht gevangen van passanten of van de duizenden op de vele caféterrassen in het oude Amersfoortse centrum. Natuurlijk is niemand vies van commercie; de galeries en kunstenaars nog allerminst. Maar de nadruk ligt op alle vormen van kunst die in het weekeinde geboden worden en waarvoor de bezoekers van heinde en verre naar Amersfoort komen. De organisatie is eenvoudig. In het straatbeeld verwijzen kleurige uithangborden naar de werk- en tentoon stellingsruimten waarin wat te bleven valt. De straatoptredens vormen daarin een min of meer verbindend element. De optredens beginnen in de moderne winkelstraten rondom het centrum om zich langzaamaan te bewegen naar het Amersfoort binnen de grachtengordel. Wie de muziek wil volgen komt vanzelf terecht waar hij wezen wil. Volgen verplicht tot niets, maar kan leiden tot van alles. Hetzij tot een versnapering op het terras van de oudste herberg in karakter en weten dat de mogelijkheid tot een buitenkansje zich altijd kan voordoen.Voor deze groep heeft de tocht langs de atelierroutes ook iets weg van een veiling. Want als elke kunstenaar slechts zo'n tien tot vijftien werken onder de aandacht zou brengen, spreken we toch over een totaalaanbod van zo'n kleine zeshonderd werken in alle prijsklassen en alle kwaliteiten. Ook commercieel en toeristisch valt het belang van een atelierroute moeilijk te onderschatten. Merkwaardig is het daarom dat noch in Vlaardmgen, waar het m nog lang niet zeker is dat de Open Atelierdagen ook volgend jaar kunnen worden georganiseerd, noch in Schiedam, waar voortrekker Frits Kloppers openlijk toegeeft dat dc organisatie wel een heel zware wissel op hem trekt de atelierdagen in een breder kader wordt geplaatst. Dit behoeft helemaal niet in te houden dat er commissies moeten komen die eindeloos beraadslagen over doel en uitvoering of dat een overkoepelende organisatie gewenst zou i zijn. Integendeel zelfs. Tot dusver hebben de kunstenaars op v. overtuigende wijze laten zien, hoe een atelierroute tot een succes kan worden gemaakt. Waar het om gaat is dat de culturele en toeristische waarde van het evenement op waarde wordt geschat. De afdeling Cultuur onderkent dit en zou best als partner willen meedenken in een uitbouw van het evenement. Hoe dat kan uitpakken valt jaarlijks onder andere te beleven op de kunstdagen in Zaltbommel of het Belgische Oudcnaerden, twee van de vele steden die een vergelijkbaar cultureel evenement kennen. Hoewel Gorinchem of Amersfoort t

Musis | 2002 | | pagina 263