toeristisch valt het belang van een atelierroute moeilijk te onderschatten Musis 264 evenement bij uitstek. De straatartiesten zijn zelf verantwoordelijk voor hun acts. Gegeven wordt slechts een basisvergoeding die voldoende is om de eerste reis- en verblijfkosten te dekken. Ook de uithangborden aan de gevels komen voor rekening van de gemeente, die verder verantwoordelijk is voor de kosten van de landelijke publiciteit, een aankoopsubsidie van vijftien procent en de administratieve voorbereiding en ondersteuning van het geheel. In wezen een pakket van werkzaamheden en inspanningen dat in geen verhouding staat tot het culturele plezier dat in het betreffende weekend geboden wordt. In Zaltbommel liggen de kaarten al niet anders. Alleen de uitwerking verschilt. De eertijds stille, maar allengs door inwijkelingen uit grote steden als Utrecht, Eindhoven, Rotterdam en Amsterdam tot rijkdom gekomen Waalstad toont actuele beeldende kunst in de historische parels die het oude centrum rijk is. De Kunstroute in Zaltbommel belooft evenzeer een route langs ateliers en galeries als langs schitterende gerestaureerde patriciërshuizen, moderne particuliere stedelijke architectuur als langs indrukwekkende binnenstadstuinen die voor deze ene dag tot expositieruimte zijn omgetoverd. En ook in het afgelopen jaar was er veel te beleven. Te beginnen bij de Bommelse galerie Luca een vast expositieadres overigens voor onze Schiedamse Sjef Henderickx - die voor de gelegenheid een klein, maar indrukwekkend overzicht bood van het nieuwste driedimensionale werk van Klaas Gubbels en in contrast daarmee de tekeningen en grafiek van de beeldhouwer Carel Visser. Dit alles in het perfect gerestaureerde veertiende- en vijftiende-eeuwse woonhuis dat sinds kort tot de belangrijkste burgerlijke monumenten van Zaltbommel behoort. Bommel toonde zich op z'n mooist. Slechts een enkel atelier kon worden bezocht, want de kring van lokale kunstenaars is maar beperkt. De lokale kern werd dan ook gevormd door artisans zoals je die in een kleine, méér dan welgestelde gemeente verwachten mag. Edelsmeedwerk van Karin van Zanten wier naam je ook kunt tegenkomen op de Van Baerlestraat in Amsterdam, de exclusieve wollen, tot kleding verwerkbare, stoffen van handweefatelier Oogappel, het veelkleurige kostbare textiel van Anemoon Mulder en de hoeden van Heidi Huyzentfeld, die als één der weinige hoedenontwerpsters in Nederland ook bijzondere herenhoofddeksels ontwerpt en haar creaties veelvuldig terugziet binnen de Amsterdamse grachtengordel. Een dertigtal bestaande en gelegenheidsgaleries nam dit jaar deel aan de Zaltbommelse kunstroute. Als werkruimte trokken vooral die van de uit Amsterdam afkomstige Maria van Gerwen, die zelf haar brons giet en van Joris Beton de aandacht. Joris Beton ofwel Joris Baudouin voorziet met zijn levensgrote betonnen sculpturen van koeien, varkens, tractoren en bulldozers het Hollandse landschap van zijn signatuur. Het samenspel van particulieren, plaatselijke kunstenaars en ambachtslieden en gasten, leverde een voortreffelijke kunstroute op, die dan ook Nederland, gevestigd in een drietal tegen elkaar leunende gotische huisjes, hetzij tot het vrijblijvend binnenlopen van één van de Amersfoortse musea of in een steeg waar een samenwerkend kunstenaarsechtpaar een performance heeft ingericht van enige duizenden flesjes en een uit triplex en veren samengestelde vogelvleugel die tot in de kleinste details elke beweging kan nabootsen en daarmee toont hoe onbeholpen, energievretend en ondoelmatig een vliegtuig eigenlijk is. De organisatie is simpel en leidt niet af van de inspanningen die de deelnemers zich hebben getroost. Hoewel de Amersfoortse kunstdagen jaarlijks mogen rekenen op enkele tienduizenden bezoekers extra, is het een lowbudget-

Musis | 2002 | | pagina 264