Misschien de laatste 267 Musis theater. Ook de spectaculaire zomerfeesten in het Hof zijn een voorbeeld, evenals het boeiende, maar helaas tijdelijke bestaan van Villa Musica en de dreiging met sluiting die het Roth- theater maar steeds boven het hoofd hangt. De levensloop van deze evenementen onderstreept de, op 28 april 2002, tijdens een theatergesprek over de toekomst van de Culturele Raad, door kunstenaar en theaterman Hans Rikken geopperde stelling dat het Vlaardingen niet aan moed ontbreekt om gedurfde initiatieven tot de zijne te maken, maar niet de courage heeft om er méér van te maken en blijvende ondersteuning te bieden aan de organiserende kunstenaars. Vandaar dat van de Zomerexposities slechts een handvol catalogi resteert. Deze vormen voor architecten en stedenbouwkundigen nog steeds een bron van inspiratie. Van Mareado is niet meer blijven hangen dan het melodieuze bij het culturele wel en wee van de stad. Beaty is met hart en ziel een Vlaardingse en bereid zich hiervoor in te spannen met het temperament en de volharding die kenmerkend zijn voor haar Hongaarse afkomst. 'Het is alleen merkwaardig', zegt ze, om achteraf te horen te krijgen dat niemand in het culturele veld, de Open Ateliers ziet als een project dat bezoekers binnen de stad brengt, maar uitsluitend als een jaarlijkse expositie van Vlaardingse kunstenaars en bedoeld voor het kleine kringetje van insiders, collega's en vrienden. Terwijl die juist als bezoekers in de minderheid zijn'. Op de commerciële schaal van Vlaardingen vormen de Open Ateliers maar een bescheiden partje. Daarin zou makkelijk verandering kunnen worden gebracht. Met de bescheiden Tanja Boxman, Curagaolaan 37 'Welkom in Vlaardingen' van Cornelis Pons, terwijl Kees Lesuis zijn Hofspektakels inmiddels met succes naar Amersfoort heeft geëxporteerd. 'De Open Ateliers en jaarlijkse Salon', waren voor de Vlaardingse kunstenaars de belangrijkste mogelijkheden om binnen de stad met hun werk naar buiten te treden', zegt Beaty Czetö.'In Vlaardingen is er niets behalve een enkele galerie, waarvan je ook geen wonderen mag verwachten. Galerie Hollandia probeerde de actuele ontwikkelingen zo goed mogelijk te volgen. Maar het voortbestaan van Hollandia staat ook op de tocht. Voor de plaatselijke politiek zijn lokale kunstenaars bedelaars die je alleen maar te vriend kunt houden met een zak met geld. Maar daar gaat het helemaal niet om. Geld is natuurlijk geen bijzaak maar veel belangrijker is het dat initiatieven van lokale kunstenaars worden ondersteund op dezelfde manier als ook aan andere beroepsgroepen faciliteiten worden geboden. Nu verkondigt de politiek de mening dat er aan de positie van Vlaardingse kunstenaars niets hoeft te worden gedaan. Vorig jaar hadden we immers Mareado en voor dit jaar wordt De Strip beschouwd als het visitekaartje van Vlaardingen. In De Strip is een hoop geld geïnvesteerd, terwijl er nauwelijks wordt omgekeken naar mogelijkheden om de kunstbeoefening op plaatselijke schaal langdurig te stimuleren. Een goede expositiemogelijkheid zou toch het minste zijn in een stad waar de kunstenaars nu nog afhankelijk zijn van een paar particuliere initiatieven van beperkte omvang'. Het steekt haar dat het gemeentebestuur zich maar moeilijk laat doordringen van de toeristische waarde van de Open Ateliers. Als je kijkt naar bezoekers die een adres achterlaten, contact zoeken met kunstenaars of een aankoop doen, dan zie je dat het merendeel niet uit Vlaardingen afkomstig is en zelfs niet uit Schiedam of Maassluis. De Open Ateliers trekken bezoekers tot uit Utrecht toe en met name de kopers blijken meestal van buiten afkomstig te zijn'. Czetö noemt het een 'achteloos beleid', waar deze cijfers geen aanleiding zijn om de Open Ateliers als zelfstandig cultureel project te zien. Haar klacht dat aan tal van evenementen financiële ondersteuning wordt gegeven omdat deze zouden bijdragen aan het imago van Vlaardingen lijkt ingegeven door wrok, maar is dat allerminst. Daarvoor is ze teveel betrokken

Musis | 2002 | | pagina 267