Musis 268 steun van de Commissie Beeldende Kunst kan het noodzakelijke drukwerk worden ontworpen en uitgevoerd. Het ziet er in ieder geval professioneel uit, dat is al mooi meegenomen. Voor de hand zou echter liggen dat met de Open Ateliers flink aan de bel werd getrokken in de regio. De adressenlijsten van de afgelopen tien jaar geven de grenzen aan binnen welk gebied extra publiciteit succesvol zou kunnen zijn. Wie aan de hand van die lijst met een passer in de weer gaat kan een cirkel trekken waarbinnen in ieder geval de 'buurgemeenten' Maassluis, Naaldwijk en de overige Westlandse gemeenten, Delft en Rotterdam liggen en beneden de Nieuwe Waterweg Hoogvliet en Spijkenisse. Al met al een behoorlijke regio die best 'ns wat intensiever zo mogen worden bewerkt. Beaty zegt zeker te weten dat publiciteit in Vilma Henketman, Zuidbuurt 30 de lokale media, en dan liefst de audiovisuele media, hun geld zouden opbrengen. En is het niet door aankoop van kunst dan toch zeker door stijging van het aantal bezoekers van de stad en verbetering van het Vlaardings imago. Het is maar net waar je de scheidslijn legt tussen toerisme en bezoek. Mismoedig merkt het stadsbestuur op dat Vlaardingen allerminst een toeristische trekker mag worden genoemd. Maar wie een bezoekersdoorsnee maakt, valt steeds weer het hoge aantal bezoekers op van buiten de gemeente. Ook, of juist bij culturele evenementen. Zou de onderwaardering misschien daarmee te maken hebben dat op een Hofspektakel, een Zomerterras, een Mareado of een Open Ateliers, zo weinig Vlaardingse notabelen worden aangetroffen. Om van politici maar helemaal te zwijgen? Tot de grote aantrekkelijkheden van de Open Ateliers, Atelier- of Kunstroutes en Kunstdagen, behoort immer het directe contact met kunstenaars en uitvoerenden. De ervaringen in Vlaardingen zijn niet anders. Enigszins hoogdravend spreekt Beaty van de mens achter de kunstenaar. En natuurlijk komt die ook aan het woord. Evenals de maker, de bedenker, de uitvoerder en de verkoper. Voor heel wat bezoekers is het een ervaring om vast te stellen dat De Kunstenaar ook maar een gewoon mens is en het maken van Kunst vooral een kwestie van proberen en doorzetten. Het is niet voor niets dat veel museumdirecteuren en conservatoren het atelierbezoek als onontbeerlijk zien in hun kennismaking met de kunstenaar. Het atelier is de plek waar de theorie het aflegt tegen de praktijk en de kunstenaar zelf de grenzen van zijn kunnen en willen. Een ontmoeting in het atelier laat vaak zien hoe de kunstenaar aan z'n ideeën komt en vooral wat hij Jan van Dorp, Voorstraat 31 of zij ermee aanvangt. De probeersels liggen en staan er naast voltooide werken, de mooiste resultaten naast de pogingen die tot niets hebben geleid of die ergens halverwege het project om uiteenlopende redenen zijn gestaakt. Als er al drempels bestaan tussen geïnteresseerde en kunstenaar dan zijn deze tijdens het bezoek aan het atelier tot op een minimale hoogte terug gebracht. Alleen dat al maakt het bezoek van de Open Ateliers en Atelierroute de moeite meer dan waard. Nog afgezien van het feit dat kunst kopen in het atelier bijna altijd een leuk avontuur is. De aankoopsubsidie maakt bezoek en aankoop nog eens extra aantrekkelijk. Enig probleem alleen is dat het moeilijk kiezen is uit het werk van zo'n kleine tachtig deelnemers in Schiedam en Vlaardingen die allemaal ook nog eens hun beste beentje voor zetten en antwoord willen geven op vrijwel elke denkbare vraag. Nog afgezien van de lange wandeling die nodig is om alles te hebben gezien.

Musis | 2002 | | pagina 268