En de sneeuw verdween Hans van der Sloot Er kwam een hoop brutaliteit bij. Want bij de toenmalige stand van de techniek trokken de Gemeente Technische "ven een grote wissel op zichzelf, waar ze als uitvoerders en beheerder opwierpen van het centrale antennesysteem. Musis 274 De centrale levering van het televisiesignaal was op dat moment - nu 25 jaar geleden - het technische neusje van de zalm. Voor een goed begrip; dit jaar wordt ook de vijfentwintigste verjaardag gevierd van de hobbycomputer, waaruit vijfjaar later de PC zou ontstaan. De enkeling die in die tijd over een autotelefoon beschikte zeulde in de achterbak een ontvanger van vele kilo's met zich mee. Kleurentelevisie bestond al wel, maar was nog lang geen gemeengoed in het jaar 1977, waarin Van Kooten en De Bie voor de tweede maal de Nipkovschijf ontvingen, de NOS werd gelauwerd voor zijn educatieve programma's, het eerste kabinet Van Agt aantrad, Pieter Menten tot vijftien jaar cel werd veroordeeld en radio- en televisieprogramma's werden onderbroken met het bericht dat Elvis Presley op 42-jarige leeftijd was overleden. De beelden daarvan werden in Schiedam maar matig tot slecht ontvangen. In sommige delen van de stad, met name in de nabijheid van de Rotterdamse havens, de werven Gusto en Wilton Fijenoord, sommige stukken van Nieuwland en Groenoord, in de van buurt hogere flats, was een dubbel beeld gewoon en dan mocht men nog van geluk spreken als het daarbij ook nog niet sneeuwde op de buis. Televisiekijkers daar probeerden met alle mogehjke middelen om hun ontvangst te verbeteren. Hogere masten, versterkers, vorken en metalen rasters in alle formaten en vormen werden op de daken geplaatst en ook binnenshuis werd druk geƫxperimenteerd. Sommigen bekeerden zich spontaan weer tot het geloof in aardstralen en kosmische vervormingen onder invloed van de maanstand terwijl aan de havens serieus kon worden vastgesteld dat Van Agt tweemaal zoveel pukkels kreeg zodra de kranen in de havens draaiden. De eerste particuliere leveranciers van gemeenschappelijke antennes, die in de jaren zeventig een betere ontvangst beloofden, deden in Schiedam uitstekende zaken. Het waren omvangrijke maar technisch vrij simpele apparaten die door groepen gebruikers werden aangeschaft en de belofte van verbetering was meestal indrukwekkender dan het resultaat. Het dubbele beeld werd er slechts gedeeltelijk door gecorrigeerd, maar de sneeuw verdween in zoverre dat bij voetbalwedstrijden in ieder geval het verschil zichtbaar werd tussen de beide elftallen. Het succes was in elk geval zo groot dat het Gemeentelijk Woningbedrijf ertoe overging om gemeenschappehjke antenne-inrichtingen op al haar complexen te plaatsen. Het was op dat moment dat de Gemeente Technische Bedrijven onder het directeurschap van Willem van Meggelen zich aanbood om een centrale antenne-inrichting (CAI) voor heel Schiedam op poten te zetten. Algemeen directeur Henk Eikenbroek, toen pas kort in dienst, herinnert zich nog de uitgangspunten. Volgens de plannen van het Gemeentehjke Woningbedrijf verzekerde deze dienst alleen zijn 11.000 huurders van een betere ontvangst. Daarnaast waren er dan nog 3.000 andere aansluitingen op gemeenschappelijke antennes,

Musis | 2002 | | pagina 274