Het vak van tv- en antenne-installateur was booming business 275 Musis die echter van wisselende kwaliteit waren. Hoe groter de groep deelnemers in zo'n installatie, hoe beter de ontvangst. Tenminste als de kabels niet van te grote lengte waren, want ook die was van invloed op de beeldkwaliteit. Veertienduizend woningen - precies de andere helft van Schiedams woningbezit - bleven echter aangewezen op eigen antennes, die overigens steeds groter en geavanceerder werden. Met masten van soms meer dan tien meter hoogte hengelde Schiedam zijn programma's binnen. Het vak van tv- en antenne-installateur was booming business, ook of juister - voor wie meer thuis was in het verkopen van praatjes dan in de geheimen van signaalontvangst en —bewerking. Het GTB beheerde echter een kabel infrastructuur waarmee, na uitbreiding met de CAI alle Schiedammers zouden kunnen worden bediend. En vrolijk nam men alvast een voorschotje op een techniek die nog niemand in de vingers had, maar die het op papier prima deed. Ijlings staken functionarissen hun licht op in gemeenten die al over een televisienetwerk beschikten en druk werd gestudeerd op systemen en apparatuur die deze technische stap mogelijk moesten maken. Gelukkig voor het GTB had het bedrijf in Reinier Scheeres een wethouder die het grote gebaar ook niet schuwde en derhalve kon er worden gecijferd en gedaan tot er een plan lag dat in 'majeure stappen' - in de woorden van Henk Eikenbroek - Schiedam voor de somma van dertien miljoen gulden en een maandelijkse bijdrage van acht gulden per aansluiting acht programma's van glasheldere kwaliteit beloofde. En deze zouden zich niet beperken tot de twee Nederlandse zenders, maar ook het venster openen naar België, Duitsland en Groot Brittannië. Hiervoor zouden in Rotterdam straalzenders worden opgericht, die de signalen, versterkt naar de centrale antenne op de Beethovenflat moesten sturen. Weliswaar stond de straaltechniek hiervoor nog in de kinderschoenen, maar dit compenseerden de jongens van het GTB door net te doen alsof er op de groei werd gekocht, onderwijl druk experimenterend in de laboratoria van de KEMA in Arnhem die hiermee ook nog de nodige ervaring moesten opdoen. De discussies in de gemeenteraad en in de kranten Hepen parallel met het bespreken van de plannen voor een regionale omroep. Want in de marge van de technische uitleg van het kabelnet had het GTB ook de lekkernij van een eigen ongestoorde - stadszender verstopt. De wenselijkheid daarvan was al in 1972 onder de aandacht gebracht door de Stichting de Schiedamse Gemeenschap. Deze op dat moment in verval rakende - culturele koepel zag in de opzet van een regionale omroep een nieuwe toekomst. Maar, het zou vijftien jaar duren voordat de stadsomroep eindelijk in de ether zou komen en tien jaar nadat de commissie 'Lokale omroep' een aanbeveling had gedaan die door de SG was samengevat in de nota 'Lokale omroep Schiedam'. En deze nota kwam ook niet uit de lucht vallen. In 1975 pubhceerde televisiejournahst en SG bestuurslid Joop Daalmeijer al een vlammend pleidooi voor een stadsomroep in zijn aanbevehng 'Lokale omroep nu of nooit'. Daalmeijer kwam daarin tot de conclusie, dat een stadszender in het licht van die tijd dringend gewenst was, maar dat Schiedam de gedachte aan een plaatsehjk televisiestation maar geheel uit het hoofd moest zetten: 'Veel te duur en te ingewikkeld door de, kostbaarheid van apparatuur en de omvang ervan. Nog afgezien van het feit dat er tientallen mensen nodig zouden zijn om zelfs maar een uurtje televisie te kunnen vullen'. Daalmeijer betwijfelde overigens of de SG wel de aangewezen organisatie was om een lokale zender te exploiteren. Hij betitelde de SG als 'star' en 'weinig tot luisteren bereid'. De nota van Joop Daalmeijer leidde overigens wel snel tot initiatieven. De ingestelde Werkgroep Kabeltelevisie adviseerde in hetzelfde jaar 1975 al om over te gaan tot het aanleggen van televisiekabels in de gehele stad. Nou ja.., de gehele stad was wat te veel gezegd volgens de voorzitter van de Werkgroep Lokale Omroep Chris Zijdeveld.Voor de prijs van iets meer dan vijftien miljoen gulden - de prijs Hep, zoals verwacht, elk jaar meer op - zou Schiedam wel worden bekabeld, maar moesten bewoners van de uiterste noordgrens en industrie terreinen het zonder doen. Ook inVlaardingen werd druk gesproken over de oprichting van een CAI. Hiervoor zou hetVlaardingse energiebedrijf als exploitant gaan optreden en moest een bedrag van elf miljoen gulden op tafel worden gelegd. In maartl977 meldde het Algemeen Dagblad, dat in voorkomende gevallen soms sneller berichtte dan de plaatselijke pers, dat Schiedam besloten had tot een centrale antenne inrichting en voornemens was om in 1979 25.000 huishoudens

Musis | 2002 | | pagina 275