277 Musis van signaal te voorzien. Het Nieuwe Stadsblad completeerde dat verhaal in april daaropvolgend met een uitgebreide beschrijving van het systeem, waarvoor het ontvangststation op de twintigste en hoogste etage van de Beethovenflat zou worden geplaatst. Ook werd een straalverbinding in het vooruitzicht gesteld voor de levering van drie Duitse en twee Belgische stations, die over een kabellengte van zevenhonderd kilometer naar de huizen werd getransporteerd. Het GTB dacht voor het karwei 2,5 jaar nodig te hebben. Bestuurlijk had het GTB geen tegenwerking te verwachten. De mede-pleitbezorger van het eerste uur Reinier Scheeres en de voorzitter van de voorbereidende werkgroep Chris Zijdeveld waren respectievelijk wethouders van Economische zaken, Openbare werken en Nutsbedrijven, dus dat werkte gemakkelijk. Een kritisch geluid werd alleen van buiten de gemeenteraad gehoord. De bewonersvereniging Zuid - op dat moment nog een sterk politiek georiënteerde organisatie verlangde inspraak in de besluitvorming, kunnen toezien op de aanleg en een stem in het kapittel voor wat de programmering betrof. Het Gemeentelijk Woningbedrijf, dat recent aanzienlijke investeringen had gedaan om 11.000 woningen van een aansluiting op gemeenschappelijke antenne-inrichtingen te voorzien, ging daarentegen vlot overstag. Maar aan het hoofd van de vergadertafel van het Woningbedrijf presideerde immers dezelfde Zijdeveld, die ook voorzitter was van de werkgroep Lokale omroep en als wethouder verantwoordelijk werd gehouden voor het reilen en zeilen van de Gemeente Technische Bedrijven. Maar ook de bewoners die hun particuliere geld in een gezamenlijke antenne hadden gestoken kozen gemakkelijk voor de centrale antenne. Want wat de CAI beloofde was toch vele malen beter dan met die gezamenlijke antennes - in wezen een veredelde ontvanger met verschillende aansluitingen - kon worden binnengehaald. Niets stond de aanleg dan ook in de weg en in oktober 1977 kon loco-burgemeester Reinier Scheeres in de Aleidastraat de eerste aansluiting op de CAI in werking stellen door met enig vertoon en onder passende bewoordingen de televisie aan te zetten, zo meldde HetVrijeVolk. Merkwaardig genoeg berichtte het Rotterdamsch Nieuwsblad dat de familie Strik uit de Nicolaas Beetsstraat als eerste CAI-abonnees een Tv-toestel aangeboden had gekregen alsmede een jaar gratis ontvangst via de kabel. Nu, 25 jaar later en vele ervaringen met technische vraagstukken, aanbieders en de wensen van abonnees rijker, zegt Henk Eikenbroek; 'Op technisch gebied is momenteel vrijwel alles mogehjk. De techniek is verder dan de vragen van de markt en wensen van de abonnees. Televisie op maat, interactieve televisie, levering van het televisiesignaal aan afzonderlijke gebruikersgroepen, het hoort allemaal wel tot de mogelijkheden. Natuurlijk staat de techniek niet stil. Op het gebied van transmissie over de kabel, maar ook over het elektriciteitsnet worden voortdurend nieuwe toepassingen en mogelijkheden gepresenteerd. Wij oriënteren ons ook voortdurend op dit gebied. Alleen kan de markt de snelheid waarmee die ontwikkelingen zich voltrekken op geen mogelijkheid bijbenen. We lijken het punt gepasseerd dat de relatie tussen CAI en de abonnees wordt bepaald door wat technisch mogehjk is. Van een aantal mogelijkheden wordt in toenemende mate gebruik gemaakt en veelal zonder dat het pubhek zich realiseert dat ook die toepassing berust op het CAI-net. Het dagelijks uitlezen van meetgegevens met betrekking tot het energieverbruik bijvoorbeeld. Dit vindt nu alleen nog plaats bij grote afnemers, maar zal straks gemeengoed zijn voor het merendeel van de aansluitingen. Daarmee is het mogehjk geworden om het verbruik sneher, goedkoper en vooral nauwkeuriger te registreren. Zonder CAI-toepassingen zou de hberahsering van de energiemarkt een stuk ingewikkelder worden. Het doorgeven van het televisiesignaal is tegenwoordig maar één enkel onderdeel uit de taken van de CAI. Het kabelnet is er ook voor bewaking, signalering, registratie en datatransmissie. Om maar niet te spreken van de mogehjke educatieve en interactieve toepassingen die de ONS in feite al gebruiksgereed op de plank heeft hggen. Hoe lang is het nu nog maar geleden dat kabelfoonabonnees te hoop hepen vanwege de onvol komenheden in de systemen van computer communicatie via het net. De traditionele providers sponnen er goed garen bij en hielden niet op met erop te wijzen dat zij de snelste en meest stabiele verbindingen tot stand brachten. Inmiddels heeft de kabel zich bewezen als één van de allerbeste en voordehgste transmissie- mogelijkheden voor particuher, zakehjk en wetenschappehjk gebruik. Of van die mogelijkheden gebruik kan en zal worden gemaakt is niet langer een kwestie van het beschikbaar hebben van technische faciliteiten, dat is niet het punt, maar van de vraag van het pubhek. Precies zoals ook geldt voor het aanbod van televisiezenders. Regelmatig wordt de vraag gesteld waarom zenders, die elders wel, te zien zijn, hier niet op het CAI-net worden geplaatst. Dat heeft niets te maken met een opgelegde voorkeur van de CAI, maar alles met het feit dat de CAI tegemoet komt aan de wensen tot zover die bekend zijn en voor zover het pubhek daar eventueel voor wil betalen. Tenminste als aan de aankoop van het signaal extra kosten verbonden zouden zijn, wat de ene keer wel en de andere keer niet het geval zal zijn. De CAI is een facilitair bedrijf, maar moet dan wel weten, waar de voorkeuren van het pubhek hggen. Zo simpel is dat. Precies als het inschakelen van de interactieve mogehjkheden van de kabel en het scheppen van ruimere faciliteiten voor het realiseren van plaatsehjke televisie. De keuze om Look-TV méér en gevarieerder programma's te laten maken of om de leraar voor de klas te vervangen door interactieve audiovisuele systemen, is een keuze die door de mens moet worden gemaakt. Niet door de CAI, hoewel deze inmiddels alle kennis, ervaring en faciliteiten in huis heeft om op vrijwel elke vraag een antwoord te kunnen geven. Maar dan moet'ie wel eerst worden gesteld'.

Musis | 2002 | | pagina 277