Soms is de gemoedelijkheid schijn. 'Joop is net een boa constrictorhij wurgt je langzaam' 283 Musis Het Offer van De Waal is een relaxte club. Er worden serieuze partijen gespeeld, maar niet fanatiek. Tussen de zetten door wandelen de schakers rond, even een praatje makend, de onderlinge contacten aanhalend, het is een club waar vriendschappen ook buiten het schaken om kunnen ontstaan. Zoals die keer ultimo juni, dat Peter Braad een epilepsieaanval kreeg, net voor ze van start gingen. Peter afgevoerd naar Holy, maar wel even zijn zus ingelicht en meegegaan naar het ziekenhuis. Eind van de schaakmiddag keerde Peter terug in De Waal, partij gemist, maar wel sociaal opgevangen. Hij liet zich zijn 'bekende stelletje' meermaals smaken. En de andere schakers toostten mee. Ze waren opgelucht dat Braadje weer fier overeind zat. Soms is de gemoedelijkheid schijn. 'Joop is net een boa constrictor, hij wurgt je langzaam,' zegt Cas Sodderland tijdens een langdurige partij over zijn tegenstander joop Kolenbrander, één van de sterkere spelers van Het Offer. In 1976 was Joop landskampioen correspondentieschaak en hij heeft een indrukwekkende ILO-rating. Andere leden hebben ruime ervaring opgedaan bij schaakvereniging Groenoord, onder wie Serge Fedorin en de broers Sodderland. Ze hebben de goede gewoonte om elkaar bij aanvang en afloop van een partij de hand te drukken naar het ongedwongen café overgebracht en de schaakklokken tillen de partijen net op boven het gewone caféschaak. Na elke zet gauw een mep op de schaakklok, soms met het voetje van het geslagen stuk. Voor sommige leden is Het Offer van De Waal een uitkomst. Zij hebben geen zin in een verplichte vaste avond in de week in competitieverband, of ze zijn niet in staat één vaste avond per week vrij te houden, en zo kunnen ze toch hun krachten meten met anderen. Peter Braad vindt de caféschaakvereniging precies de leemte in zijn behoefte en mogelijkheden vervullen. Het befaamde gat in de markt. Precies datgene wat in een leemte voorziet. En Peter heeft het aan zichzelf te danken. Hoewel Serge, Cas en Piet de oprichting op het terras beklonken, was het Peter die over de ambiance contact legde met eigenaar van De Waal. Dit initiatief was van doorslaggevende betekenis. Zo zien we hoe de actie van een eenling een heel gezelschap kan gerieven, en nu al een jaar lang. Ben Trooster zal zijn volgende offer doen. Opnieuw wordt Genna Sosonko gevraagd een simultaan te spelen. Serge Fedorin heeft het contact gelegd. Serge kon bij de sanering van het fotoarchief van Het Vrije Volk aan veel sportfoto's komen en stuurde relevante schaakfoto's aan Sosonko op. Zo is een vriendschappelijk contact ontstaan en sowieso vinden de schakers van De Waal de Rus die al 32 jaar in Nederland woont stukken sympathieker dan Nederlandse grootmeesters. Dus Genna krijgt een streepje voor. Ze mikken op zondag 20 oktober voor het volgende treffen. Het kan een leuke traditie worden. Een jaarlijks offer.

Musis | 2002 | | pagina 283