VERANDERING Musis 291 Deze keer eens geen klachten over hondenpoep, parkeren in de binnenstad en het teveel aan pittbullsmokings, maar constructieve plannen hoe de binnenstad ook beleeft kan worden. Schiedammers aan het woord in een Gesprek aan de Schie, Kor Kegel en Hans van der Sloot. Het beeld 'de brandersknecht' staat bij de Korenbeurs eigenlijk op de verkeerde plaats. Frits Henderickx had bij het ontwerp de omgeving van de Oude Sluis op het oog. Brandersknechts mochten niet eens in de buurt van de beurs komen. Cor Bolmers hoort tot de meest spraakmakende wethouders die Schiedam in de tweede helft van de vorige eeuw heeft gehad. Een man met uitgesproken meningen die hij als bewindvoerder van de Vernieuwde Stad al evenmin onder stoelen of banken steekt. Ook de 'sloper van Schiedam bouwt op', om Louis Paul Boon maar eens aan te halen. Hans van der Sloot Best Western Proveniershuis. Dat kan toch niet waar zijn. Vlaardings cultuurwethouder Ben van der Velden wil structurele veranderingen doorvoeren die de Vlaardingse cultuur ten goede moeten komen. Cornells Pons beschrijft de opvattingen van deze politicus voor de aanvang van een uitputtende strijd. Volksschrijver Gerard Reve bedacht Mar en Bep de Graaf ooit met de eretitel 'boekenkoning en -koningin van Schiedam. Als stripverkopers genieten ze in ieder geval landelijke bekendheid met hun bescheiden winkel aan de Korte Singelstraat. Peter de Lange Verandert er dan toch iets in Schiedam? Je zou het warempel gaan denken met de laatste aflevering van het Gesprek aan de Schie op 6 september jongstleden nog vers in het geheugen. Geen eindeloze litanie over het parkeerprobleem, geen klacht over het elke coalitie- resistente voornemen om de Lange Haven autovrij te maken. Geen bittere voorspellingen over de metro als toekomstige vluchtweg van Schiedamse kopers naar de Rotterdamse binnenstad en al evenmin hondenpoep en zwerfvuil als politieke items. Geen wanklank zelfs over de parkeerwachten die toch waarlijk niet minder bonnen schrijven dan voorheen, terwijl Seinpost en het plan om van het Broersveld een A-locatie luchthartig werden weggewimpeld. Voor het eerst kon uit des middenstanders mond worden opgetekend dat Jan des Bouvrie niet het genie is, dat Schiedam zo vaak, zo lang en in zoveel verschillende bewoordingen is voorgehouden, zonder dat Chris Coppens van kleur verschoot. Mild nu werd geoordeeld over Lange Havenbewoner Jan Hagendoorn in diens eenmansoorlog tegen openbare vermakelijkheden voor zijn woning, terwijl hij toch menig volksfeest de nek heeft omgedraaid. Algemeen werd (in woorden althans) aangedrongen op het opruimen van ontsierende reclameborden, uitstallingen en vuile gordijnen voor de ramen boven de winkels van de Hoogstraat. Ook voor het plaatsen van sansevieria's of een ander krachtig gewas in de ramen op de eerste verdieping van dezelfde straat werd gepleit. Wat bedoeld was als een discussieavond over de toekomst van de binnenstad werd een avond van creatieve geluiden. En zelfs méér dan dat. Wie het Gesprek aan de Schie heeft bijgewoond mocht het persoonlijk meebeleven hoe Dam-winkelier Piet Jongepier uit de losse pols een plan voor een door allochtonen tot veelkleurige bazaar omgetoverde Nieuwe Passage schetste. Een beeld uit duizend en één nacht waaraan Han van der Horst niets toe te voegen wist. Dat Frans Griffioen sprakeloos moest toezien hoe zijn ideeën over de vormgeving en toekomst van de binnenstad met gemak werden overtroffen en het gemeentebestuur ruimhartig alle verantwoordelijkheid op zich nam voor de problemen met de bestrating van de Broersvest, zonder de schuldvraag bij het vorige college te leggen. Ongelofelijk Was het enige dat gesprekleider en oud-wethouder Peter Groeneweg daarop kon zeggen. En zo was het. Nog even en het Gesprek aan de Schie wordt het gesprek van de dag Een zilveren beeldje van Willem de Zwijger neemt in de verzameling geschenken aan het Koninklijk Huis zo'n bijzondere plaats in dat het in de komende maanden wordt getoond op een tentoonstelling in de Haagse Galerij Prins Willem V. Henk Slechte beschrijft hoe het beeldje daar in 1887 terecht kwam en het daaromheen ontstaan van onze tegenwoordige Koninginnedag. MUSIS oktober 2002, jaargang 8, no. 9 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede gebied van cultuur en samenleving in Schiedam/Vlaardingen en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS Schiedam. Redactie: Sjef Henderickx, Henk Horsten, Kor Kegel, Laurens Priester, Henk Slechte, Arij Maarleveld, voorzitter Eindredactie: Hans van der Sloot Redactie- en administratie: Broersvest 75-77, 3111 ED Schiedam, tel./fax. 010 - 4735518 Abonnementen: Door telefonische opgave en storting van (minimaal) 26,- (jaarabonnement 2002) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis-bank onder vermelding van 'Musis'. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: De Hollandse Onderneming VOF Zetwerk en lithografie: DTPiet Gouda Druk: Drukkerij Mercator Schiedam

Musis | 2002 | | pagina 291