295 Musis Schiedammers; de bewoners, de kunstenaars, de bestuurders en de ondernemers. Opmerkelijke voorstellen waren soms het gevolg. Zo lanceerde Piet Jongepier een plan om de problemen met de Nieuwe Passage zowel tot tevredenheid van de zittende middenstand aldaar als met het oog op toekomstige bevolkingsontwikkeling op te lossen. Motiveer, zo stelde hij de overgebleven winkels om terug te gaan naar de Hoogstraat en Dam, waarmee de leegstand deels wordt opgelost en de straten aantrekkelijk worden gemaakt. En vorm vervolgens de Nieuwe Passage om in een overdekte bazaar voor Turkse en Marokkaanse winkeliers. Schiedam krijgt er op die manier een bijzondere, kleurige en drukbezochte trekker bij. Meer althans dan met de vestiging van een witgoedgigant het geval zal zijn. In de binnenstad komen alle stedelijke functies samen. Voor stilte en rust moetje dus elders wezen, legde Peter Groeneweg de ruim zestig aanwezigen als eerste stelling voor. Die hadden een kwartiertje de tijd om die woorden tot zich te laten doordringen. Niet te vermijden was dat enkele gevallen werden genoemd waarin één binnenstadsbewoner kans had gezien om met succes openluchtspelen en andere festiviteiten aan de Lange Haven onmogelijk te maken door zich te beroepen op zijn recht op een ongestoorde avondrust. Hoe rustig moet een stad dus zijn? De deelnemers draaiden de zaak liever om: hoe onrustig mag het zijn en waar ligt de grens tussen te tolereren rumoer en overlast. Mag je een kroeg verbieden om muziek te maken en ramen en deuren op te zetten en moet bijvoorbeeld het Stadserf een stilteplein worden. De cultuurdragers waren als eersten van mening dat de binnenstad nog stilteplekken genoeg heeft. En suggereerden dat deze beter ontwikkeld en meer onder de aandacht gebracht moeten worden. Daarbij wezen ze nadrukkelijk ook op de mogelijkheden buiten de ring van de vesten. Waarom, zo vroegen de kunstenaars zich af, gaat alle aandacht naar de historische panden aan de Lange Haven, als een wandeling aan de overzijde van de Noordyest of langs de Schie even aantrekkelijke uitzichten oplevert. Met het uitsluitend vestigen van de aandacht op het achttiende- en negentiende eeuwse architectonische erfgoed wordt voorbijgegaan aan het minder belangrijk geachte en jonge monumentale bezit, terwijl dit een rol van betekenis kan vervullen. Het centrum heeft stiltegebiedjes genoeg. Nikolaj Dielemans, architect en kunstenaar, wees op aantrekkelijke verblijfsgebiedjes bij de Lindenhof, het Oude Kerkhof, de Plantage en het terras van café Sjiek nabij het Zakkendragershuisje. Eén van de gespreksdeelnemers wees op een dynamische stad als New York, waar toch ruimte is vrijgemaakt voor zeer fraaie stadsparkjes, waar vooral tussen de middag veel kantoor personeel de lunchpakketjes openmaakt, bijkomend van de hectiek. Rust en drukte kunnen er naast elkaar bestaan. Het interessante is nu, dat daar in Schiedam- Centrum ook ruimte voor is, mits we de binnenstad tweemaal zo groot maken - en er dus die ongebruikte grachten en verpauperde fabriekspanden bij betrekken. 'Voor rust en stilte moetje niet in de binnenstad zijn', gaf Ad Mosterd (WD) als weerwoord, terwijl Piet Tijsen (PvdA) constateerde dat het in de binnenstad altijd levendig moet zijn en dat wie dat niet wil, er dus ook niet moet gaan wonen. Nieuwe binnenstads bewoners die klagen over overlast hebben vaak vooral last van zichzelf. Ze zijn tot het wonen in de binnenstad verleid door de mogelijkheid om monumentaal te wonen, allerlei voorzieningen dicht in de buurt te hebben en 's zomers te genieten van de drukte op 'hun eigen' caféterras. Maar ze hebben zich vaak onvoldoende gerealiseerd, wat het is om de tram voor de deur te hebben en hoe het klinkt als een enthousiaste Rijnmondband - om maar iets te noemen bijna door de huiskamer marcheert. Om nog maar te zwijgen van de herrie als de café's 's nachts hun klanten buiten de deur zetten of wanneer in het Gat van Bolmers een openlucht-disco wordt georganiseerd om allochtone jongeren bij de ingang van de Nieuwe Passage weg te lokken. Een oorverdovend, maar vruchteloos initiatief overigens aangezien house en techno natuurlijk niet kunnen tippen aan de opwindende muziek van El Fi'Jarz uit de meegebrachte ghettoblaster. Wonen in de binnenstad is blijvend leuk, maar niet altijd een lolletje.

Musis | 2002 | | pagina 295