If-' Iff3 ■f® i Musis 298 plangebied, vanuit het idee datje beter een klein, succesvol centrum kunt hebben dan een groot centrum met veel leegstand en verpaupering. Zodoende kwam het Rotterdamse bureau Seinpost tot het advies om de kernwinkelfunctie te concentreren rond het Broersveld. Seinpost veronderstelde impliciet dat een Grote Omloop gedoemd was te mislukken of in feite al mislukt was en daarom zou de zone tussen Stadserf, Passage en Broersveld de kernwinkelfunctie moeten krijgen. In de rest van de winkelstraten zouden ondernemers, voor zover er nog plaats voor was, zich moeten specialiseren en hergroeperen. In deze ontwikkelingen kiezen voor ad-hoc-oplossingen die het tij moeten keren, is levensgevaarlijk. SHrawSlsBiBiS^wwSHH De ontwikkeling van een stedelijk gebied verdraagt nu eenmaal geen denken op korte termijn. Het scheppen van voorwaarden betekent nog niet dat deze voorwaarden ook inderdaad worden vervuld. Elke stad kent daar tal van voorbeelden van en Schiedam vormt daarop met het Stadserf, de Branderspoort en straks Het Land van Belofte geen uitzondering. De in het Gesprek aan de Schie door Peter Groeneweg geopperde stelling dat leegstand op enig moment volgens betrouwbaar te achten economische principes tot verlaging van huur- en exploitatiekosten zullen leiden en dat het daarom goed is om met het oog op de toekomst maar zoveel mogelijk winkelruimte te scheppen of te behouden, snijdt geen hout. Elke projectontwikkelaar kan de ex- wethouder op een bierviltje voorrekenen hoe dat economisch principe er in het schemerlicht van deYabYum uitziet. Je hevelt de stichtingskosten.van de winkelruimte gewoon over naar de woningbouw in het projectgebied en het zal je verder een worst zijn of de winkel bewmkeld worden of tot sint juttemis leeg blijft staan. De ruimte is immers al dik betaald uit andermans hypotheek. Binnenstedelijke gebieden onttrekken zich ook gemakkelijk aan de modellen van de planontwerpers. Het publiek zoekt z'n eigen wegen en volgt daarbij de luimen van de dag. De Koopgoot in Rotterdam biedt van de maandagochtend tot de late zaterdagavond het beeld van een overvolle koopstraat, de daar gevestigde winkeliers klagen steen en been dat zij de omzet niet halen om de torenhoge huursom te betalen. Een economisch herstructureringsplan is in de maak. Maar niet alleen de Koopgoot sukkelt. Ook de Kalverstraat in Amsterdam verliest z'n glans, evenals de prestigieuze Heuvel in Eindhoven. Het planmatig ontwerpen van omgevingen waarin het pubhek zich moet thuis voelen heeft slechts zelden tot een blijvend succes geleid. Schiedam heeft besloten dat de omgeving van de Korenbeurs (laten we het adjectief 'Arsenaal' zo langzamerhand maar weer vergeten, zo weinig vuurwerk heeft deze lokale vestiging van Jan des Bouvrie ons opgeleverd) een lifestylegebied moet komen. Rapporten zijn erover volgeschreven, adviezen van deskundigen ingewacht en om de zaak vooraf alvast te bezegelen ligt in de Korenbeurs een arduinen vloertegel ingemetseld met de beste wensen voor een nieuw millennium voor de Korenbeurs van Reinier Scheeres en bovengemelde De Bouvrie, die zoals hardnekkige geruchten zint op mogelijkheden om die hele Korenbeurs te laten voor wat ie is. Die steen geeft precies aan hoezeer verwachtingen, planmatige ontwikkelingen en de werkelijkheid elkaar ontlopen. Net nu Schiedam plannen maakt om de Dam en de Hoogstraat vol te zetten met winkels die het betere meubel en het luxe accessoire aan de man moeten brengen is deze hele bedrijfssector als Haagse blut in elkaar gezakt. Woninginrichters zijn de wanhoop nabij meldt directeur Robert van derWeerd van de Centrale Branchevereniging Wonen, de CBW dat de omzetten van de meubelbranche in het afgelopen jaar met meer dan acht procent zijn gedaald en dat het dieptepunt nog niet in zicht is. Ook in dit opzicht heeft het dus alle zin om de voorstellen van Seinpost met de grootste reserve te bekijken en inplaats van te Het advies van Seinpost ligt al tijden onder vuur, vooral van ondernemers die in de uitlopers van de binnenstad en het 'slechte' deel van de Hoogstraat gevestigd zijn. Ze beschouwen het Seinpost-rapport als een 'implosie' van de binnenstad. Wanneer de uitlopers en een deel van de Grote Omloop afsterven, kan de Kleine Omloop ook geen lang leven beschoren zijn, waarschuwen ze. En ze voeren allerlei argumenten aan onr hun gelijk kracht bij te zetten: de komst van het metrostation Parkweg, waardoor de loop er richting Grote Markt weer in komt; de accommodaties van Des Bouvrie, van wie men vindt dat hij de tijd moet krijgen om zich te bewijzen. Dam- winkelier Piet Jongepier betoogde tijdens het Gesprek aan de Schie:'Als Jan des Bouvrie het in één jaar tijd gemaakt had, was hij geniaal geweest en waren wij allemaal sufferds gebleken. Maar dat is natuurlijk niet zo. Hij is niet geniaal en wij zijn geen sufferds. Er is eenvoudig een economische wet, die zegt: geef zulke initiatieven vijfjaar de tijd.Veel kleine winkeliers zijn er net begonnen, laten we het afwachten.' Maa Hoogstraat 1980, foto: A. 5SS Groeneweg

Musis | 2002 | | pagina 298