Musis 302 Wil hier ooit iets van een goede relatie ontstaan tussen het metrostation Parkweg en de Schiedamse binnenstad, dan zal met man en macht gewerkt moeten worden aan de herstructurering en invulling van dit gebied. Een extra boompje erbij, een verwijzingsbord of een andere cosmetische ingreep zullen onvoldoende zijn. Want een uitzendbureau, een chemische wasserij, een kapsalon en een coffeeshop als troosteloze restanten van wat ooit bedoeld was als een aantrekkelijk begin van de binnenstad zullen bezoekers alleen maar afschrikken. Het beste zou misschien nog zijn om al het bestaande te slopen en te vervangen door een nieuw gecomponeerde en vrolijker prelude. In elk geval zou dan een duidelijk verband worden gelegd tussen het Willem Dreesplein, het glazen metrostation, de aantrekkelijke woningbouw tussen Noordvest en Honnerlage Gretelaan en de binnenstad, waarin ook Erskines atlantikwal iets van z'n dreiging kan worden ontnomen. TramPlus en de Metro brengen de mensen alleen maar sneller in Rotterdam, was één van de stellingen die Peter Groeneweg de deelnemers aan het Gesprek aan de Schie voorlegde. Die vrees zou weieens bewaarheid kunnen worden voor wat het station Parkweg betreft. En zeker als Schiedam de blik uitsluitend gericht houdt op de inkrimping van het kernwinkelgebied tot de as Nieuwe Passage Broersveld, zoals Seinpost dat voorstelt. Planontwikkelaars en externe onderzoekers zoals Seinpost en Berenschoot hebben een fijngevoelig instrumentarium om er hun opdrachtgevers mee te kietelen. Staat de Grote omloop ter discussie? Dan is het eenvoudig genoeg om te beweren dat schaalverkleining de oplossing zal bieden. Verlangt het stadsbestuur een paar pakkende uitspraken over de combinatie van cultuur, funshopping en horeca? Welnu ook daarin valt rap te voorzien. Proj ectontwikkelaar Seinpost houdt ook niet op daarbij te wijzen op de geweldige successen die het bureau zegt te hebben behaald bij de revitalisering van de Witte de Withstraat in Rotterdam. Dat dit succes voornamelijk berust op de meer dan vijftig miljoen euro die van gemeente- en rijkswege jaarhjks in de toonaangevende musea wordt gepompt die het karakter van de Witte de Withstraat in de hoogste mate bepalen. Evenmin als Seinpost rept van de interessante groei van de straten rond de Meent en Binnenrotte tot een winkel- en horecacentrum van grote allure. En dat uitgerekend in een gebied waarvoor nog maar een paar jaar geleden projectontwikkelaars en ambtelijke plannenmakers geen stuiver overhadden. Als het pubhek ergens de stelling logenstraft dat verkleining een heilzame remedie is voor een teruglopend centrum dan is het daar. Een binnenstad, die ruimer in haar jasje zit, kan ook meer functies herbergen. Want dan kan er zonder bezwaar nabij de Breedstraat in Schiedam toch ruimte worden gevonden voor een parkeergarage. Dan wordt het ook beter mogelijk om de Lange Haven desgewenst autovrij te maken, zodat daar een Oud-Delfshaven-sfeer zou kunnen ontstaan. En dan is er plotseling lucht om het rigide winkelbeleid ten aanzien van de Hoogstraat los te laten en weer ruimte te scheppen voor wonen, zoals tot 1970 ook het geval was.Voor de leefbaarheid is dat goed. Al die winkels hoeven niet stijf tegen elkaar aan, zeker niet als ze stuk voor stuk leegstaan. De winkels mogen best naar de directe omgeving van de huidige binnenstad 'verdwijnen'. Stel dat er aan de Nieuwe Haven en Westerkade zich een natuurlijke winkelas ontwikkelt tussen Oranjegalerij en Groenelaan... wat zou daar op tegen zijn? Wie kan tegen een aantrekkelijke looproute zijn, die zich als vanzelfsprekend ontwikkelt? Kijk naar hoe het de Rotterdamse Meent is vergaan. Het centrum heeft zich daar op eigen kracht bijna een kilometer opgerekt. Klein hoeft helemaal niet fijn te zijn. Foto: Jan van der Ploeg De kritiek op het bestemmingsplan Binnenstad hield in 1974 in, dat de Grote Omloop geweld aangedaan werd. In die tijd geloofde Schiedam nog niet in zichzelf en in de toenstisch- economische potenties die de historische binnenstad had. Er is in die tijd door sloop en vernieuwingszucht veel verloren gegaan, waar Schiedam nu spijt van kan hebben: het broederklooster aan de Warande, de Gusto-hallen, de 'huisjes van Liduina' aan de Kreupelstraat, internaat De Uitkijk, de pastorie van de Havenkerk aan de Hoogstraat, de gevelwand van de Noordvest tussen de mouterij De Goudsbloem en het Groenweegje en de driehoek Kethelstraat,Vlaardmgerstraat en Vellevest. Het inzicht, dat Schiedam desondanks nog wel degelijk veel

Musis | 2002 | | pagina 302