liüiü llllliï! psr- - 303 Musis Jeneverstad. Ook hier zien we een Schiedam zich graag vergelijkt. Precies zoals het doet met Delfshaven. Aan historische waarden heeft Schiedam meer te bieden dan Hasselt, dat leidt geen twijfel. Maar waar Hasselt vijfentwintig jaar geleden nog een schamele provinciestad was, zien we nu de gevolgen van een aanpak waarin meer betrokken is dan het kleine stadshart. Onder leiding van burgemeester Steve Stevaert stopte de Hasseltse binnenstad zich in de centrifuge. En behalve dat panden hierdoor een opknapbeurt ondergingen, zag je door de centrifugale krachten een naar buiten tredende werking. De binnenstad werd steeds groter. Momenteel worden buurten tot de binnenstad van Hasselt gerekend, die er te bieden heeft, is pas later ontstaan. In 1974 was er nog geen besef, datje met historische kwaliteiten zowel de toeristische sector kunt aanwakkeren als de belevingswaarde kunt handhaven die inwoners aan hun stad bindt. En dat verklaart, waarom de Kleine Omloop en het uitroepen van het Broersveld tot de as waaromheen alles zou moeten gebeuren pure winkelverhalen van de projectontwikkelaar zijn. Er wordt eenzijdig gekeken naar ondernemersbelangen. De context van een historisch waardevolle omgeving doet er minder of in het geheel niets toe. Om die reden was zelfs de ideologie van een Grote Omloop al te beperkt. De voorstanders van een ruimere omloop in de binnenstad zagen niet dat ook zij zichzelf in een keurslijf van vermeende economische beperkingen dwongen. Want het praten over 'de Grote Omloop blokkeerde het denken in nog weidsere perspectieven. Precies zoals het voortdurend hameren op het zogenaamde toeristische belang bij de eigen inwoners de indruk vestigt dat zij er kennelijk niet toe doen. Schiedam laat zich graag verstaan met Hasselt, de Belgische Foto: Jan van der Ploeg vroeger belachelijk en sjofel bij lagen. De uitbreiding heeft op een slimme manier plaatsgevonden, een manier die de fysieke historie niet of nauwelijks geweld aandeed. Zo kan het ook in Schiedam. Tussen de Lange Haven en de Westvest, tussen de Verbrande Erven en de Zijlstraat, tussen de Rotterdamsedijk en de glasfabriek, tussen de Buitenhavenweg en de achterzijde-Lange Nieuwstraat, zelfs tussen de Vlaardingerdijk en de Liduinastraat aan de rand van West, liggen de mogelijkheden voor het oprapen. Hier is kantoor-, winkel- en woningbouw mogelijk. Maar het moet een binnenstedelijke uitstraling krijgen. Om uiteindelijk het oorspronkelijke stadscentrum te kietelen. Als Schiedam met zulk een élan en zelfvertrouwen naar zichzelf durft te kijken, dan hoeft geen winkelier bang te zijn voor de Benelux-metrolijn naar Hoogvliet. De angst bestaat dat de metro Schiedammers wegzuigt naar Hoogvliet en Rotterdam, dat kon je op het Gesprek aan de Schie goed merken. Maar het is dezelfde soort angsthazerij, zoals één der gespreksleiders met fijnzinnig gevoel voor ironie deed constateren dat veehouders ooit bang waren dat door het tramlawaai hun koeien geen melk meer zouden geven... Het is vrij simpel met die metro. De Beneluxlijn heeft primair een taak om woon-werkverkeer te verwerken. De mensen pakken echt de metro niet om meubeltjes of stereotorens te kopen, die ze met de auto kunnen vervoeren. De belangrijkste functie van de metro is eenvoudig forensen snel verplaatsen. Daar wordt Schiedam als woonstad trouwens alleen maar beter van. Het scheelt verkeer op de weg. Door de jaren heen is bij elk metroplan discussie geweest of het geen koopkracht zou wegzuigen en junks zou aanleveren, en dat steekt nu weer de kop op. Lokt de metro geen klanten weg, net nu er in Schiedam van alles aan de hand is? Winkeliers, die een dergehjk doemscenario voor ogen hebben sluiten zich af voor de tegenovergestelde werking, namelijk de stimulans om tot specialisatie en doelgroepenbeleid over te gaan. De metro dwingt tot kwaliteitsverbetering, zowel van klantvriendelijkheid als van assortiment. Op dat punt heeft Schiedam veel te winnen. Tenslotte ligt Schiedam mét de metro voor grote doelgroepen in Hoogvliet, Pernis, Spijkenisse en verder op de eilanden een stuk dichterbij dan het Zuidplein in Rotterdam. Voor wie dat voor ogen houdt is het tijd om de handen uit de mouwen te steken.

Musis | 2002 | | pagina 303