tekort aan huurwoninge zichzelf de das Op sommige mensen en dingen lijkt de tijd geen vat te hebben. Cor Bolmers hoort daarbij. Natuurlijk heeft de leeftijd een paar sporen achtergelaten. Maar daar blijft het dan ook bij. Zelf meent hij er met het verstrijken der jaren wat filosofischer op te zijn geworden. Musis 308 Maar - gevraagd naar zijn mening over het project De Branders poort, dat nu eindelijk gereed is na jaren van slepende moeilijkheden met een bouwstop, een faillissement en groot financieel leed voor de bewoners - zegt hij onomwonden; 'Die hele Branderspoort is een grof schandaal. Het beste wat de gemeente Schiedam kan doen is het hele complex alsnog tot op de grond toe afbreken en er nieuwbouw voor in de plaats zetten. Maar dan beter. Kijk(., zo kennen we hem weer. De jongste geschiedenis heeft Bolmers bedacht met de bijnaam 'de sloper van Schiedam'. Niet geheel terecht, want onder de wethouders die een rol hebben gespeeld in de in 1948 begonnen - sanering van de binnenstad, neemt hij op de ranghjst van amoverende bestuurders slechts een vijfde of zesde plaats in. De Brandersbuurt, de huizen in de Kortlandse Polder, de driehoek Vlaardingerstraat, Kethelstraat en Vellevest, het complex Kreupelstraat, Doelenhofje en Broersvest, de herenhuizen op de kop van de Nieuwe Haven en Nieuwsticht waren allang verdwenen toen Bolmers in 1970 de overstap maakte van het directeurschap van de Sporthal naar de pohtiek. Wel is hij verantwoordelijk voor de uiteindehjke sloop van de straatjes tussen de Hoogstraat en het Broersveld. Deze buurtjes waren in 1970 reeds ernstig aangetast. Al in 1948 werd het definitieve vonnis erover uitgesproken en werden de kranen voor dit gebied letterhjk dichtgedraaid. Ooit zou hier een nieuw Schiedam verrijzen, waarvoor projectontwikkelaar Empeo de plannen reeds op tafel had gelegd. Deze gingen zelfs zover dat de noordzijde van de Lange Kerkstraat alsmede de helft van de Grote Markt zou worden gesloopt om ruim te maken voor een brede verkeersweg dwars door het centrum. Dit plan werd verijdeld. De brede Ooievaarsbrug achter het oude stadhuis herinnert nog steeds aan dit onzalige idee. Bolmers is nog steeds van mening dat voor de Nieuwe Buurt en omgeving geen redding mogehjk was. Later echter zou hij de operatie heel anders hebben aangepakt. Daarvan is hij overtuigd. Toen gold vooral dat de zittende bewoners in hun buurt zouden mogen terugkeren. Bolmers maakt nog altijd een scherp zij het in de loop der tijd op de achtergrond geraakt verschil - tussen de kraakbeweging, die de buurt als een schilderachtige kabouterstad wilde behouden en de bewoners die zich bekommerden om de bestaande sociale structuur en betere woonomstandigheden. Cor Bolmers en Eef Collé verklaarden zich solidair met de bewoners en beloofden een nieuwe wijk op oude grond, waarin de gezinnen op soepele voorwaarden konden terugkeren. En ze hielden woord. Een mooi wijkje leverde dit niet op. Ook Cor Bolmers is die mening toegedaan. Maar dan wel bewoond door dezelfde families die hier al generaties lang hun wortels hebben. Bolmers naam blijft er aan verbonden door 'het Gat van Bolmers', dat hij zonder toestemming te hebben gevraagd in de gevelwand van de Broersvest het slaan om een makkelijke toegang te hebben tot het terrein waarop de nieuwe Nieuwe Buurt zou verrijzen. Ook een anekdote blijft tot op de dag van vandaag verteld; namehjk hoe hij de bouw doodleuk het beginnen zonder de noodzakehjke vergunningen en pas (met een fles jenever als gebaar van goedwillendheid) om de papieren ging op het moment dat geen ambtenaar hem meer met goed fatsoen de deur kon wijzen. De volkshuisvesting blijft hem bezighouden. Schiedam doet het niet goed in zijn ogen. Met Sveaparken is het toch de

Musis | 2002 | | pagina 308