doet Schiedam 309 Musis verkeerde kant opgegaan, vindt hij. Noch de gemeente, noch de Schiedamse makelaars verdienen goedkeuring of zelfs maar een aanmoedigingsprijs. De vooropgezette bedoeling was om voor dit project ongeveer veertig procent Schiedammers te interesseren en voor het overige gedeelte kopers van elders aan te trekken om op die manier impulsen te geven aan welstands verhoging, een gezonde aanwas van de stedelijke bevolking en niet in de laatste plaats aan de middenstand. In de praktijk werd het tegenovergestelde resultaat geboekt. De Schiedammers stonden in de rij voor Sveaparken en aan niet stedelingen moest nee worden verkocht. Dit had voorkomen moeten en kunnen worden als gemeente en makelaars zich eerder en meer hadden ingespannen voor verkoop aan niet Schiedammers. Op die manier schiet de gemeente er niets meer op. Ook niet in de doorstroming. 'Het punt is', zegt Bolmers, 'dat iedereen in Sveaparken of in een soortgelijke buurt wil wonen'. Wat Schiedam zou moeten doen is veel meer aandacht beste den aan de huursector. Aan goede, betaalbare huurwoningen heeft Schiedam momenteel meer behoefte dan aan nieuwbouw in de koopsector. Het privatiseren van het Gemeentelijk Woningbedrijf heeft de stad geen goed gedaan. Dat ligt gedeel telijk aan de bevolkingsstructuur en gedeeltelijk aan de mentaliteitsverandering bij de corporaties die het gevolg zijn van de privatisering. Er bestaat nogal een verschil tussen de sociaal verhuurder en de sociaal ondernemer. De sociale verhuurder zal er alles aan doen om een zo hoog mogelijke kwaliteit van de woningen te verkrijgen. Deze moeten zo lang mogelijk worden verhuurd tegen de laagste onderhoudskosten. De sociaal ondernemer kijkt daar heel anders tegenaan. Voor deze geldt dat het project - dat natuurlijk best moet voldoen aan de minimumeisen, tegen de laagst denkbare prijs wordt gerealiseerd en tegen de hoogste moet worden verkocht. In die ontwikkeling blijft minder geld, minder ruimte en minder aandacht over voor de huursector en stapelen de problemen zich straks letterlijk huizenhoog op. Schiedam had z'n verantwoordelijkheden nooit helemaal moeten overdragen aan het geprivatiseerde woningbedrijf. Nu is er op het gebied van volkshuisvesting een gat ontstaan dat door geen van beide partijen wordt opgevuld. Dat doet Schiedam op den duur de das om. Aan de slechtste delen van het bezit wordt onvoldoende aandacht besteed omdat investeren in koop zoveel voordelen lijkt te bieden. Met als gevolg dat Schiedam op die manier inderdaad het afvoerputje van de regio kan worden'. De Vernieuwde Stad heeft zelf momenteel geen projecten van emge omvang in de verhuursector onder handen. Maar wat niet is kan komen. De doelstelling van de Vernieuwde Stad is het realiseren van projecten waarin de vrije markt te weinig mogelijkheden ziet en de gemeente geen initiatief kan nemen. Een soort vhegende kiep op bouwgebied dus die nu de verantwoordelijkheid heeft genomen voor twee grote projecten van meer monumentale aard. Hoewel woonachtig in Nieuwerkerk noemt hij zichzelf nog steeds een hartstochtelijk Schiedammer met stadsvernieuwing als zijn dagelijks werkterrein. Als het mooiste project tot dusver beschouwt hij de Raem van architect Han Kluyver. Hier, vindt hij, laat de Vernieuwde Stad pas goed zien waartoe deze privaat-publiekrechtelijke organisatie in staat is: het realiseren van projecten waarvoor het andere bouwers aan moed of middelen of creativiteit ontbreekt. Ook het flatgebouw 'de Rembrandt' op de hoek van de Rembrandtlaan en de Vlaardingerdijk is zo'n project waarvoor niemand durfde te tekenen. Bolmers geeft ook onmiddellijk toe dat het bouwen en verkopen van dit complex de nodige hoofdbrekens en vooral tijd heeft gekost. De belangstelling kwam pas toen de vormen van het nabijgelegen metrostation Troelstralaan zich begonnen af te tekenen en de Honnerlage Gretelaan en het parkje aan de voet van de Vlaardingerdijk hun vorm terugkregen nadat ze er jaren als een bouwput hadden bijgelegen. Bolmers heeft ook geen slapeloze nachten over de toekomst van de Opstandingskerk, dat andere project van de Vernieuwde Stad aan de andere kant van het metrostation. In de voormalige kerk die in 1952 werd gebouwd door Jaap Bakema en die gerekend wordt tot de meer belangrijke nationale monumenten van het Nieuwe Bouwen. In de Opstandingskerk worden de duurste appartementen van Schiedam gerealiseerd voor koopprijzen waarvoor je ook met gemak kunt slagen in de Gouden Driehoek; Stadshouderslaan, Warande en Burgemeester Knappertlaan. De woningen zijn nog niet allemaal verkocht, maar dat verandert wel als de woningen eenmaal zijn opgele verd en potentiële kopers kunnen zien in welke omgeving ze worden gehuisvest en wat het is om in een monumentaal pand met eigen klokkentoren een woning te hebben van meer dan driehonderd vierkante meter vloeroppervlak. Daar kun je een galerie in beginnen. Of een feest geven voor tachtig man. Een volgend project staat al op stapel. En alweer betreft het een monument dat zonder de Vernieuwde Stad geen toekomst zou hebben gehad: de voormalige distilleerderij van Wenneker aan de Vijgensteeg, recht tegenover De Raem. Niemand wist goed raad met het massieve bakstenen pand met de hoge stalen ramen dat in de jaren vijftig werd opgeleverd als toonbeeld van de nieuwe hoogtij die de gedistilleerdindustrie in die jaren mocht beleven. Ach..., zo direct na de Tweede Wereldoorlog mocht de samenleving zich weer een borrel permitteren. En Wenneker (toen nog zonder zachte 'G'lobet) voorzag daar graag in. Zo massief als het volume zich aan de buitenzijde toont, zo luchtig is het gebouw echter van binnen. Onzichtbaar vanaf de straat bevindt zich in het binnenste een geweldige open ruimte, waarin in het verleden de hoge distilleer- apparatuur stond opgesteld. Een uitdaging voor de architect die in dit gebouw, dat fraai van constructie en detaillering is - voor wie daar oog voor heeft - luxe appartementen wil realiseren. Dat de restauratie en herbestemming tot een succes zullen leiden mag gevoeglijk worden aangenomen. Het pand heeft veel mee; de ligging aan de Schie, vlak achter de Grote markt en in een omgeving waarin de nieuwe urbane welgestelde zich zo graag wil vestigen. Bolmers spreekt zowel over De Raem als het toekomstige Wennekergebouw met trots. Het feit dat hij weieens op de tenen moet gaan staan om zaken ook ambtelijk geregeld te krijg611* neemt hij daarbij op de koop toe. Hij heeft nooit een blad voor de mond genomen. Die eigenschap heeft hem als wethouder de bijnaam 'de sloper van Schiedam' en de officieuze straatnaam Het Gat van Bolmers bezorgd. De bebouwing aan de Schie die aansluit bij het historisch stadsbeeld, het behoud van de Opstandingskerk, het behoud en de restauratie van het slooprijpe schoolgebouw aan het Edisonplein en straks het Wennekergebouw, zijn grotendeels het werk van dezelfde man. Bolmers heeft van deze projecten geen trotse foto's aan de muur. Wel het bord 'Gat van Bolmers' dat hem bij zijn afscheid door de Schiedamse journalisten (en met medewerking van Gemeentewerken) werd aangeboden. En hij kan er nog steeds om lachen. HvdS

Musis | 2002 | | pagina 309