van en der de Velde strijd tegen 't zuur De nieuwe wethouder heeft zich inmiddels door de berg van kritiek heen gegeten die vanuit cultureel Vlaaringen op het bord van de gemeente geschoven is. 313 Musis Ook lokaal is samenwerking het nieuwe motto. Burgemeester Tjerk Bruinsma zei onlangs dat er in Vlaardingen tot in de haarvaatjes iets mis is. Een 'schottencultuur' waardoor alles en iedereen in de stad langs elkaar heen werkt. Het toverwoord in het coalitieakkoord is cohesie of, minder abstract, innerlijke samenhang. Daar zal ook het loopgraafachtige kunst- en cultuurwereldje aan moeten geloven. Van der Velde:'Het Visserijmuseum (Vlaardings Museum), de Vrije Academie en Muziekcentrum Opmaat zullen de koppen bij elkaar moeten steken en in de toekomst veel meer moeten samenwerken. Dat is geen vrijblijvend statement. Daar gaan we druk op zetten.' De diepe zuchten van Henk Horsten, directeur van de Vrije Academie, zijn al van verre hoorbaar: dat hebben we al geprobeerd. Horsten beweegt zich de laatste tijd door Vlaardingen als een kruisdragende cultuurchristus, het vleesgeworden zuur: alles is vergeefs. De nieuwe wethouder heeft zich inmiddels door de berg van kritiek heen gegeten die vanuit cultureel Vlaaringen op het bord van de gemeente geschoven is. Tijdens een debat op initiatief van de Culturele Raad in het onderkomen van het Roth-theater kon bijna sensitieve Vlaardingse kunstwereldje. Zelf opgegroeid in een streng gereformeerd milieu, en naar hij zegt genezen, herkent hij de sombere, calvinistische ondertoon in al die kritiek. 'Je kunt 't veel positiever benaderen. Tel je zegeningen, zeg ik dan. Vlaardingen heeft een redelijk theater, al valt er over de programmering te twisten en moet er gezocht worden naar nieuwe vormen. Voor kunst in de openbare ruimte zijn er veel mogelijkheden. En als het gaat om nieuwe bouwprojecten ben ik ook voor een nieuwe éénprocentsregeling. Daarnaast is De Strip in de Westwijk gekomen, een project waarin sociale en kunstzinnige functies elkaar ontmoeten. Het moet zich nog verder bewijzen, geef ik toe. En dan was er het Zomerterras. Fantastisch. Waar de Hoven van Spektakel teveel een incrowd-gebeuren waren, zag ik hier een veel breder publiek, en veel nieuwe gezichten.' En als maatregelen tegen 't zuur zijn daar nu dus de fusie tussen de Stadsgehoorzaal en het Theater aan de Schie en de structurele subsidie aan datzelfde Zomerterras waardoor Vlaardingen vier zomers lang verzekerd is van cultuur in een levend decor van groen. Last but not least heeft ook 't Hof van Heden, een vernieuwd iedereen zich vinden in de stelling dat er in Vlaardingen veel is gebeurd en nog gebeurt ondanks de gemeente en dat er een culturele kaalslag dreigt, Vlaardingen de boot gaat missen. Op verzoek van de afdehng Onderwijs en Cultuur van de gemeente schreven beeldend kunstenaars Hans Rikken en Kees Lesuis een notitie over de mogelijke toekomst van de Stadsgehoorzaal. Het werd, noodgedwongen zeggen zij, een pamflet tegen de algehele 'Vlaardingen-cultuur', vooral waar het gaat om de podiumkunsten: het aanbod is schraal, voorzieningen ontbreken of deugen niet, er is geen samenhang, geen 'podium' voor initiatieven, geen carrièremogelijkheid voor talent. Kortom, drie of meer keer niks. Het werd, misschien even onontkoombaar, ook een preek voor eigen parochie. Rikken is immers als regisseur verbonden aan het noodlijdende Roth-theater. Lesuis organiseerde in het verleden de Hoven van Spektakel en zocht na de zachte dood daarvan zijn heil elders. Ben van der Velde heeft zich verbaasd over dit 'georganiseerde chagrijn.' Deze linkse hoek kan hard aankomen in het Vlaardings Landjuweel, steun van de gemeente gekregen. Hij erkent dat hij nieuwkomer is op dit terrein. Tien jaar lang was hij raadslid in de kleine GroenLinks-fractie en voerde hij oppositie. 'Het was een prachtige tijd, we konden roepen wat we wilden.' Als wethouder in een breed college van PvdA, CDA,VVD en GroenLinks heeft hij andere verantwoordelijkheden.Verantwoordelijkheden die hem niet alleen denkbeeldig in conflict kunnen brengen met zijn GroenLinks-achterban. Het coalitieakkoord is wafeldun. De paragraaf over kunst en cultuur beslaat nog geen vijf regels. 'De maatschappelijke functie van activiteiten op het gebied van kunst en cultuur behoeft versterking. Van kunst- en cultuurinstellingen verwachten wij dat zij naar buiten treden om inwoners kennis te laten maken met hun producten en burgers te stimuleren aan activiteiten deel te nemen. Wij hechten vooral waarde aan initiatieven waarbij de jeugd en allochtonen worden bereikt.' Opvallend is hier het woord 'maatschappelijk'. Ook het woord 'buurthuis' valt regelmatig in het coalitieakkoord.

Musis | 2002 | | pagina 313