Jan des Bouvrie van de kaart 331 Musis van die Schiedammers altijd! Wat nou leegstand? Op het stukje Hoogstraat tussen de Koemarkt en het Henk Postpleintje zijn 40 winkels, gevuld. Tussen het Henk Postpleintje en het museum zijn er 18 winkels, gevuld. Tussen het museum en het stadhuis op de Grote Markt zijn er 37 winkels, gevuld. Dat zijn 95 gevulde winkels tegen 30 leegstaande. 'Als we die 95 winkels nu eens dezelfde aandacht gaven als we aan de problemen geven, dan zou dat al veel dynamischer staan,' is besproken in het Centrummanagement. Slechte bereikbaarheid? Vanaf rijksweg 20 zitje zo op de 's- Gravelandseweg, hoekje om, ABC-garage. Vandaar wandel je door het meest pittoreske deel van de Schiedamse binnenstad naar het Arsenaal. Wat nou parkeerproblemen? In geen enkele historische binnenstad kun je overal meteen voor de deur parkeren. Ziehier de manier waarop Schiedam zichzelf moet verkopen. Het is opgemerkt in de Stuurgroep Binnenstad, waarin het Centrummanagement, de bewonersvereniging, de gemeente en de vastgoedhandel vertegenwoordigd zijn. Maar naast die positieve uitstraling zijn concrete maatregelen nodig. Het nieuwe gemeentebestuur heeft een beginnetje gemaakt: het stimuleren van lifestyle met aardige subsidies is aan de gemeenteraad voorgelegd, er is een acquisiteur aangetrokken, Ingrid Linz uit Tilburg, die daar een woonwinkel in accessoires heeft en twee dagen per week gaat proberen lifestyle-ondernemingen voor vestiging in Schiedam te interesseren. Waarom iemand uit Tilburg? Omdat Maurice de Swartz er woont, een hoge ambtenaar van de gemeente Schiedam. Er zijn voldoende Schiedammers die het ook zouden kunnen, maar de gemeente bedacht dat iemand van buiten onafhankelijker is en meer vertrouwen wekt dan iemand die voor eigen parochie preekt. Er is een Pandenbank op internet. Je kunt er alle gegevens zien over beschikbare winkels, oppervlak, prijzen, bouwtechnische staat. Maar bovenal is een vastgoedontwikkelingsmaatschappij nodig, die de middelen bijeenbrengt om langdurig leegstaande winkels te kopen, te verbouwen en te verkopen tegen gunstige voorwaarden. Bij herhaling werd gezegd dat de vastgoedmaatschappij er zou komen, maar het werd telkens opgeschort. Dat heeft te maken met argwaan bij twee van de vijf potentiële participanten in de vastgoedontwikkelmgsmaatschappij. De gemeente, het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) en corporatie Woonplus willen wel, maar projectontwikkelaar Johan Matzen en de ING-bank aarzelden omdat ze meer zuur zien dan zoet. De Swart heeft nu druk op de ketel gezet door ze een ultimatum te stellen, anders gaat hij met andere financiers in zee. Met voldoende daadkracht en élan kunnen deze maatregelen voor een voorzichtige ommekeer zorgen. Er zijn nog altijd optimisten op de Hoogstraat: 'Stel nu eens dat het lukt en dat Schiedam in net zo'n welvaartsspiraal komt als de Belgische jeneverstad Hasselt. Dan staat Schiedam weer op de kaart. Maar dan heeft Schiedam zich op eigen kracht op de kaart gezet. Het is Jan des Bouvrie niet gelukt.' En vergeet de waarde van beeldende kunst niet. Dit najaar lag het aantal bezoekers van de Korenbeurs iets boven het gemiddelde. Ze kwamen kijken naar de schilderijen van Siem Rosman, Rineke Smits en andere leden van het schildersgenootschap Blauwe Maandag, die bij Chris Coppens enVossenhof exposeerde. Krijgen we hier een voorproefje van wat ons te wachten staat als de Cobra- collectie naar de Korenbeurs verhuist?

Musis | 2002 | | pagina 331