I Schiedam, met andere ogen bekeken, levert geen ansichtkaarten op. Integendeel. Wat Schiedammers echt lief blijken te hebben is een stad zonder al te veel pretenties. Niet moeders mooiste, maar voor de rest wel een gezellige meid. 335 Musis .i.ESi::?;; Robert Collette (1941) Voorhaven, 1968 Robert Collette (1941) Achter de Teerstoof, 1968 onbekenden, van Hotel Restaurant de Kroon en de winkel van melkboer Waalwijk van Doorn waar ik regelmatig voor de etalage vertoefde in de hoop een glimp te kunnen opvangen van diens mooie dochter Maartje. Dat Schiedam bestaat trouwens nog steeds. Of weer. Want er zijn heel wat Schiedammers die de weg naar de binnenstad weten terug te vinden. Sommigen hebben in jaren niets van zich laten horen. Hebben in Australië gewoond, carrière gemaakt in Amsterdam of Brussel of zijn het moe om in een anonieme buitenwijk te wonen. De binnenstad leeft. De dominee, de bokser, de bejaarde distillateur, de glazenwasser, de bootsman in ruste, de autosloper die geen autosloper wil heten, de hoogleraar en de journalist; ze groeten elkaar en kennen elkaar tot en met. Elke nieuwe flat, elk verbouwde branderij of kantoorpand trekt wel weer nieuwe, vroegere bewoners die de binnenstad kennen als hun broekzak en zich daarnaar weten te gedragen. Je zult ze zelden horen en al helemaal niet over die gewone problemen als het parkeren in de binnenstad. Minzaam zien zij de fluisterboot passeren en vervolgen hun weg. Belangstellend horen zij op afstand, als toevallige passanten, de uitleg aan van de stadsgids en weten, terzijde van molen De Drie Koornbloemen nog van het veel interessanter bestaan van hotel-restaurant Beijersbergen, waar de herensociëteiten generaties lang hun lokaal hadden en het altijd moeilijk was om aan het biljart te geraken, wanneer de koetsiers van de aan Beijersbergen verbonden stalhouderij terug waren van hun begrafenis of trouwerij. Leeft de Schiedammer bij z'n verleden? Geenszins. Wat hem verbaast is alleen het verschil tussen de geschiedenis zoals het bestuur dat graag vertelt en wil zien en zijn beleving. Op de autoweg naar Hoek van Holland stond jarenlang het

Musis | 2002 | | pagina 335