met andere ogen 339 Musis Lidwien van de Ven (1963) Tintin en Baba, zondag 15 september 2002, +/- 19.00 uur (kind met poes) geld denken te verdienen. En ondertussen eten de Schiedammers in hun vermaledijde pitbullsmokings hun patatje van Bram onder die bronzen koeienkoppen waarvan iedereen de naam allang vergeten is. Als het bestuur van verbetering van het stads- en straatbeeld werkelijk een zaak zou willen maken, dan schafte het al die dure maatregelen om toeristen te trekken af en besteedde het geld aan het verstrekken van een kledingtoelage. Dan zag de Hoogstraat er op zaterdagen heel wat fleuriger uit. Schiedammers mogen gelaten lijken en niet geïnteresseerd in de actualiteit. Niets is minder waar. De echte Schiedammer is alleen doortrokken van het besef van tijdelijkheid en de relatieve waarde die aan beloften moet worden gehecht. Hoe kan het ook anders na vijftig jaar van toezeggingen dat morgen - zo niet vandaag nog - de kentering zich zal voltrekken. En vraag deze Schiedammer om in één moeite door het grootste verlies en de belangrijkste vernieuwing van de afgelopen vijftig jaar te noemen en ongetwijfeld zal hij het vertrek van SVV erbij halen en de stichting van het Theater aan de Schie.Want daarop is'ie trots. Meer dan op de molens, want die stonden er altijd al. Het Schiedam dat voor de toeristen is bedoeld, is voor mij en met mij vele anderen niet meer dan een decor. Misschien net zoals de Jordaan in Amsterdam. Daar is het Fordje van de oheman allang ingeruild voor een nieuwe BMW. Hier vaart een geruisloze fluisterboot door de havens inplaats van het vertrouwde, zwetende sleepvletje van de Technische bedrijven. De jenever was wereldwijd verbreid en schonk het mensdom veel jolijt, zou Multatuli erover hebben geschreven en zelfs 'Een kijkje in het Oud-Schiedam' van de brave predikant- Sjef van Duin (1964) Van Zutphenstraat, dinsdag 10 september 2002, +/- 11.30 uur

Musis | 2002 | | pagina 339