Musis 340 Lidwien van de Ven (1963) Buddha, zondag 15 september 2002, +/- 17.00 uur Lidwien van de Ven (1963) Sint Lidwinabasiliek, zondag 8 september 2002, +/- 10.45 uur (interieur) dichter Piet Paaltjens, gaat de ingehuurde vertellers al te ver. Zwart Nazareth is op het papier van de stadsgids afgezwakt tot een aardige anekdote want ook de geschiedenis in commercieel toeristisch perspectief mag geen emotie meer oproepen. Geruisloos en comfortabel zijn sleutelwoorden. Een tocht met de fluisterboot is voor Schiedammers al even flauw als fabrieksbrood of het modebeeld van Hemmes en Mauritz. Ze hebben er ook weinig mee op, wetend dat een praatje van een kwartier in de open deur van Herman Jansen, Nolet of Dirkzwager, misschien meer wetenswaardigs over het gedistilleerd oplevert dan het verhaal van de officiële stadsgids en dat de ziel van Schiedam voortleeft in de verhalen die in de gewone kroeg de ronde doen en onder werp zijn in het enige echte trefpunt van de Schiedammer, de koffiehoek in de buik van de Nieuwe Passage. De bedoeling is dat de trots waarmee Schiedam in folders .c "o c over zichzelf verhaalt en de opwekkende boodschappen a waarop de politiek z'n gehoor trakteert, uiteindelijk een snaar doen trillen bij alle Schiedammers. Maar voor mij blijft de Hoogstraat de Hoogstraat en is de o Korenbeurs een gewone winkel geworden. Uit nieuwsgierig heid loop ik er weieens binnen of maak er gebruik van het toilet. Daar is de Beurs natuurlijk niet voor bedoeld, maar - eerlijk is eerlijk - je moet Jan des Bouvrie nageven dat hij weet hoe hij de Schiedammer in hoge nood onthalen moet. Op een proper toilet waarin zelfs het kleinste detail als de kraan op de wastafel de hand van de ontwerper verraadt. <g Kwam daar eens om bij de tafeltennissers of - nog verder terug - bij de kunstmarkten of de tentoonstellingen van w Natuurgenot in Huis. .g Slechts één symbolische gulden heeft Schiedam voor de fe Korenbeurs mogen ontvangen. Maar dat symbolische bedrag wordt méér dan gecompenseerd door de manier waarop Jan des Bouvrie Schiedam op de sanitaire kaart van Nederland g heeft gezet. Wat een weelde en wat een ambiance.Voor wie in de Korenbeurs niets anders te zoeken heeft dan het ledigen van de blaas, begint het genieten al bij het betreden van die schitterende ruimte. Het is alsof je een film binnenstapt. Een omgeving die in andere steden alleen is voorbehouden aan de allerrijksten. Dat licht en die voortreffelijke stoelen en banken waarop je mag plaatsnemen v als je vriendin nog beneden is, het fluisteren van het bedienend personeel en de zachte muziek bevestigen dat hier een groot kunstenaar aan het werk is geweest, aan wie <D

Musis | 2002 | | pagina 340