met andere ogen s En vraag deze Schiedammer om in één moeite door het grootste verlies en de belangrijkste vernieuwing van de afgelopen vijftig jaar te noemen en ongetwijfeld zal hij het vertrek van SVV erbij halen en de stichting van het Theater aan de Schie. Want daarop is'ie trots. Meer dan op de molenswant die stonden er altijd al. R! 347 Musis O O co CQ Cb G> er; Co co 0} iS tegelijk onder de bewoners uitdeelde. Het 'grote' Schiedam is ook z'n Koos de Kapper vergeten; de 'koopman, raadsman baardenschrapper', die in zijn huis een rails aan het plafond had bevestigd waaraan de stoel van zijn invalide vrouw hing. Op die manier kon ze makkelijk met de zon meeverhuizen - en achter de gordijnen worden gehangen als de kleine Koos genoeg had van haar gezeur. Koos was bij zijn leven een begrip in Schiedam. Knippen en scheren deed hij maar één dag per week. Zijn overige tijd bracht hij door met zijn nering in ongeregeld goed, dat van alles kon omvatten tot en met koffïepunten van Douwe Egberts. Deze konden eventueel ook worden geruild tegen die van Van Nelle tegen een door Koos de Kapper zelf vastgestelde, maar niet altijd gelijke koers. Want Koos kende zijn pappenheimers en distilleerde uit die kennis de juiste balans in het ruilverkeer tussen wie Van Nelle's Gebroken thee prefereerde, maar uit was op de geschenkenpot van een concurrerend merk. Vrijdags trok de etalage van Koos de meeste toeschouwers. Op die dag hing hij zijn verse vellen met op rijm gestelde maatschappelijke politieke beschouwingen achter de winkelruit. Toehoorders trok hij ook wanneer hij optrad als raadsman voor het kantongerecht, compleet met hoge hoed en een goedkoop fiber koffertje met het opschrift 'Koos de Kapper' als was hij de minister van financiën op de derde dinsdag in september. In het koffertje borg hij zijn pleidooi; een deftig stuk op rijm waarin hij omstandig inging op het harde lot dat de beklaagde had getroffen en vooral diens vrouw en bloedjes van kinderen. Over dat gewone Schiedam verneem je zelden iets. Het komt pas aan de orde - zoals nu - als Schiedammers worden uitgenodigd om met andere ogen - hun eigen ogen, toevallig - naar hun stad kijken. Met andere ogen. Hoe zou ik met andere ogen naar Natasha Groot-Braaksma (1971) Singel, woensdag 4 augustus 2002, +/- 13.30 uur (heinekenbord)

Musis | 2002 | | pagina 347