7/j//yyjj, 349 Musis Myrès van der Waal (1962) uitzicht Stadskantoor, dinsdag 3 september 2002, +/- 12.00 uur (met kerk van bovenaf) Tamar de Kemp (1964) Parkweg, donderdag 5 september 2002, +/- 12.00 uur (raam met reflectie) Schiedam kunnen kijken?. De foto's achter de winkelruit van de Artoteek aan de 's Gravelandseweg waren bedoeld om Schiedammers enthousiast aan het fotograferen te krijgen. Mij weerhielden ze juist. Met schroom moest ik bekennen geen ander Schiedam te kunnen zien dan die stad op de geëxposeerde foto's uit de jaren zestig. Het straatbeeld mag dan veranderd zijn, het karakter is gebleven. Is het verschil nu werkelijk zo groot tussen de pitbullsmoking van nu en het uniform dat we in de jaren zestig droegen? Is Bram Ladage nu werkelijk zo'n ramp, of storen we ons alleen maar aan het verlies van dat grasperk waaromheen de tram gillend z'n rondjes reed. Verschilde de realiteit van toen nu zoveel met die van vandaag, vanuit het standpunt van de gewone Schiedammer zoals U en ik? Eigenlijk niet. De kinderen in Nieuwland spelen dezelfde spelletjes als wij op de braakliggende lappen grond in de Brandersbuurt en in het half gerooide Sterrebos. Precies zoals de Maasboulevard nog altijd bezoekers trekt die voor een middag in de zon de rit naar Hoek van Holland te lang vinden en de zaterdagse drukte op de Hoogstraat al sedert generaties het beeld oplevert van een slenterend publiek waaraan voor iedereen valt af te zien dat het in Schiedam geen vetpot is. Schiedam, met andere ogen bekeken, levert geen ansichtkaarten op. Integendeel. Wat Schiedammers echt hef blijken te hebben is een stad zonder al te veel pretenties. Niet moeders mooiste, maar voor de rest wel een gezellige meid.

Musis | 2002 | | pagina 349