De Artoteek en de Leefbaarheid van Schiedam 359 Musis De Artoteek koopt haar kunst direct van de makers, beeldend kunstenaars in en buiten Schiedam. De aankoopcommissie bestaat uit de kunsthistoricus Jacqueline Oorthuys en de kunstenaars Bouchaib Dihaj, Moritz Ebinger en Jeroen van Rijn. Julia Snikkers zeifis adviseur. Zij kent de collectie, ze weet wat daarin ontbreekt en ook wat de leners willen. De commissie maakt eenmaal per jaar een ronde langs een aantal Schiedamse ateliers, maar gaat ook op de Kunst-Rai in Amsterdam en op tentoonstellingen in galeries op zoek naar kunst voor de Schiedamse huiskamers. De commissie koopt er meestal ongeveer zestig, maar doordat er ieder jaar ook tien tot vijftien worden verkocht, blijft de groei van de collectie beperkt tot een netto gemiddelde van vijftig.Voor de aankopen is uit het budget van de gemeente 25.000 euro beschikbaar, terwijl de provincie Zuid-Holland ook nog eens 9.500 euro bijdraagt, een bedrag dat jaarlijks licht daalt, en waarvan de Artoteek een deel moet gebruiken voor de publieksparticipatie. Met haar kunstaankopen en het inschakelen van kunstenaars bij educatieve kunstprojecten ondersteunt de Artoteek de kunstenaars, maar de kwaliteit van het werk en behoeften van de markt zijn en blijven voor iedere aankoop de belangrijkste criteria. Julia Snikkers bezoekt, om haar kennis actueel te houden, regelmatig belangrijke tentoonstellingen in binnen- en buitenland, waaronder de vijfjaarlijkse Dokumenta in Kassei en de Biennale van Afrikaanse kunst in Dakar in Senegal, overigens geheel voor eigen rekening. Die reizen kunnen boeiende gevolgen hebben. Zo wisselen Schiedamse en Afrikaanse kinderen tekeningen uit en krijgen volgend jaar twee Schiedamse kunstenaars een uitnodiging voor de Salon in Dakar. De kosten voor de tentoonstelling en voor het verblijf komen voor rekening van de regering van Senegal. De Artoteek kost de gemeente Schiedam 200.000 euro per jaar. Dat is geen subsidie, maar normale budgetfinanciering, zoals ook de medewerkers geen gesubsidieerde arbeid verrichten, maar net zulke ambtenaren zijn als alle andere ambtenaren bij de gemeente. De twee betaalde medewerkers staan voor hun banen van respectievelijk 32 en 24 uur voor 55.000 euro op de begroting. De nieuwe leefbare politiek vindt het uitlenen van kunst geen kerntaak. Dat is erg jammer, want dat is nu juist een activiteit, die op enige termijn inkomsten zou kunnen genereren. Geld valt ook te verdienen met een efficiënter ruimtelijk beheer. Het gebruik van de collecties van de Artoteek en het museum verschilt helaas te sterk om ze ook feitelijk onder één beheer te brengen. Een museale collectie is een bewaarcollectie en onderworpen aan strenge regels van behoud en beheer, terwijl een uitleencollectie juist van hand tot hand en van huis tot huis gaat. Zo'n collectie loopt daardoor het voortdurende risico van beschadiging en wordt aan meer verschillende klimatologische omstandigheden blootgesteld dan verantwoord is. Alleen huisvesting van de Artoteek in het Stedelijk Museum zou echter direct al een besparing op de huur van 50.000 euro betekenen, de eerste jaarlijkse bezuiniging van het college van B&W en een kwart van het totale budget van de Artoteek. Julia Snikkers wil graag van de Artoteek een efficiënt bedrijf maken dat een zo groot mogelijk deel van zijn eigen inkomsten genereert. Dat kan op een wat langere termijn dan vier jaar, althans voor de uitleenfunctie, als de tarieven verder gedifferentieerd worden. Nu al stijgt het aantal particuliere abonnementen gestaag. In 1996 waren het er nog 235 en sinds de verhuizing naar de 's-Gravelandseweg is dat aantal opgelopen naar 385, waaronder ook de abonnementen voor de werkkamers van de burgemeester en de wethouders. Een abonnement kost 54 euro, maar de Artoteek kent ook een zogenaamd juniorabonnement. Voor 32 euro per jaar kunnen kinderen tot zestien jaar kunst lenen en net zo vaak omruilen als ze willen. Van deze mogelijkheid wordt nog veel te weinig gebruik gemaakt. De Artoteek moet dat met al haar educatieve projecten kunnen verbeteren. Op dit moment zijn in totaal 730 werken uitgeleend aan particulieren junioren, bedrijven en instellingen, wat de Artoteek in 2002 ruim 30.000 euro zal opleveren. Natuurlijk zijn de abonnementen te goedkoop. Door de tarieven te differentiëren of een superabonnement aan te bieden, kan de Artoteek beslist meer inkomsten genereren. Het moet bijvoorbeeld mogelijk zijn de tarieven afhankelijk te maken van de waarde van de kunstwerken die men wil lenen, of abonnementen met een ruimere keuze en een haal- en brengservice te ontwikkelen. Sinds 1999 is ook de verkoop van werken uit de collectie mogelijk. Dat gebeurt sindsdien passief en leverde in 2001 ongeveer 12.500 euro op, maar het kan natuurlijk veel actiever. Haar educatieve activiteiten kan de Artoteek echter nooit kostendekkend maken, omdat zij een wezenlijk onderdeel zijn van de participatie van de stedelijke samenleving in de cultuur. Dat zal altijd geld blijven kosten. Hoeveel hangt af van de vraag hoe leefbaar de politieke partijen Schiedam willen maken en houden. Want we hebben het niet alleen over die paar honderd abonnees. Ook over die tweeënhalf duizend andere Schiedammers voor wie de Artoteek een open venster is naar de beeldende kunst en kunstbeleving. instellingen in het pL* Gentmni ÊmÈS IP nlet winkeliers maakt ze plannen om r"-* iCLjBEyBïV up? de hedendaagse kunst ff"* i thematisch en op een WfjÊÉÊLj+i manier maar ook met 'mÊÈÊÊÊÊË te vermijden manier onder de aandacht van het winkelende publiek te brengen, bijvoorbeeld via de etalages. Zo snijdt het mes van twee kanten: de etalages trekken extra aandacht en het grote publiek dat niet zo snel naar een tentoonstelling zal gaan, maakt op een ontspannen en tot niets verplichtende manier kennis met kunst. De Artoteek doet ook actief mee met het project 'Wonen met kunst' dat een aantal galeries en woonwinkels in Schiedam in de weekenden van de laatste maand van het jaar organiseert. Bezoekers van de binnenstad kunnen daar langs een uitgezette route naar binnen lopen en met eigen ogen zien dat wonen niet zonder kunst kan. De route en de deelnemers zijn gemakkelijk te vinden op www.schiedam.nl/wonenmetkunst. Allemaal plannen, waarin kunst een belangrijke maar nooit de enige rol speelt, en die bijdragen aan het leefbaarder maken van de binnenstad!

Musis | 2002 | | pagina 359