Woonplus moet beter voor zijn monumenten zorgen «p «p Als het Proveniershuis nu leeg stond, en als niemand er een leuke functie voor wist te bedenken, dan, ja, dan zou het best een aardig idee zijn om er een hotel van te maken. Een aantrekkelijke plek, aan de Schie, op het randje van de binnenstad: ongetwijfeld in trek bij toeristen die een nachtje Schiedam doen. Maar ja, het Proveniershuis staat dus niet leeg. Het wordt bewoond. Het wordt al sinds de oplevering in 1761 bewoond. Zo was het, zo is het en zo moet het blijven. Kor Kegel 369 Musis Er staan elf handtekeningen op de lijst, die aan de binnenkant van de voordeur hangt. Dat is niet veel en je kunt er uit afleiden, dat weinig buitenstaanders het Proveniershuis bezoeken.Vroeger stond de deur altijd open en waagde een voorbijganger zich wel eens binnen, maar de laatste jaren lijkt het op het eerste gezicht alsof het Proveniershuis steevast op slot zit. Je ziet af en toe een bewoner naar binnen of naar buiten gaan en meer beweging zit er niet in. Het Proveniershuis is op het oog een ontoegankelijk monument. En dat levert natuurlijk geen massa's handtekeningen op. De bewoners hebben steunbetuigingen wel hard nodig. Ze verzetten zich tegen het plan van Woonplus Schiedam om het gebouw te verkopen aan Museumhotel Delft. Het zou betekenen dat ze hun huis uit moeten en dat vinden ze a - sociaal van een corporatie die als sociale verhuurder te boek wil staan. Het is niet eens vanwege renovatie of restauratie dat de bewoners weg zouden moeten, maar enkel omdat Woonplus van een aantal geïsoleerde complexen af wil en uit de verkoop van het Proveniershuis een slaatje kan slaan. De bewoners hebben acties aangekondigd. Fedde Visser en Nico van Haastert spraken van spandoeken, een open huis om alle Schiedammers kennis te laten maken met het unieke karakter van het binnenhof waar zij omheen wonen, maar desnoods ook een barricade met zandzakken om snode hotelbazen buiten te houden. Het Proveniershuis telt 34 woninkjes en 45 bewoners, die allen buurtaandeelhouder zijn.Van de huur ad 211 euro gaat ongeveer viereneenhalve euro in een gemeenschappelijke pot, waaruit ze een gezamenlijke barbecue betalen of de aanschaf van een kerstboom en feestverlichting. Het buurtaandeelhouderschap was een experiment van Woonplus om de leefbaarheid te bevorderen, nadat er klachten waren geweest over alcoholisten en schizofrene junks die in het Proveniershuis werden gehuisvest. Gesteld kan worden dat het experiment geslaagd is. De sfeer is uitstekend en de bewoners gaan als goede buren met elkaar om. Dan kun je van veel wijken en buurten niet meer zeggen en ook daarom is het Proveniershuis een unieke woonplek. Met dat al. Het rijksmonument, gebouwd tussen 1756 en 1761 naar een ontwerp van stadsbouwmeester Arij van Bol'Es, is in meer opzichten uniek. De tijd heeft er stilgestaan.Veel woninkjes rond het met hagen omgeven hofje, waar altijd wasgoed aan de lijn hangt, zijn nog in authentieke staat. Het poortgebouw met zijn beeldhouwwerk in Lodewijk XV-vormen is ook voor bewoning geschikt gemaakt, vroeger zaten er instellingen zoals de Schiedamse Gemeenschap (SG) en de Schiedamse Raad voor Jeugd en Jongeren (SRJJ). In het achterhuis, waar in een ver verleden de regenten zetelden, is nu een partycentrum gevestigd, maar dat kent een andere ingang, aan de Overschiesestraat. De sfeer op het hofje laat zich in Schiedam slechts vergelijken met de sfeer van de Lindenhof en het Hofje van Belois, eveneens monumenten die nog een woonfunctie hebben. Markant is dat ook de bewoners van de Lindenhof onheil zien naderen. Zij worden geconfronteerd met uitbreidingsplannen van het Stedelijk Museum en het is de

Musis | 2002 | | pagina 369