gedacht zou worden a hotelketen en feitelijke vernieling kwam geen moment op Musis 370 Feijtel van Woonplus met de gedachte speelde om zulke losse objecten af te stoten. Het onderhoud is onevenredig duur en de huuropbrengst tamelijk laag. bewoners ter ore gekomen, dat de Lindenhof hierbij in beeld is. In dat geval zou de geschiedenis zich herhalen. In de jaren zeventig was er al sprake van dat het museum er de Lindenhof bij zou krijgen. Er is toen echter besloten om een aantal monumenten en schoolgebouwen geschikt te maken voor huisvesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Hiervoor was subsidie beschikbaar op grond van de HVAT-regeling van staatssecretaris Marcel van Dam. Het zou vreemd zijn om de zogenaamde Van Dam eenheden nu een andere bestemming te geven. Net als het Proveniershuis had de Lindenhof van meet af aan een woonfunctie: het was een weeshuis. Om de Lindenhof te 'redden' overwegen de bewoners contact te zoeken met hun reeds actievoerende 'lotgenoten' van het Proveniershuis. Het verzet zou zelfs nog bredere vormen kunnen krijgen, want ook bewoners van Van Dam-eenheden in enkele voormalige scholen zijn op hun hoede, sinds toenmalig directeur Jos het gemeentelijk woningbedrijf geprivatiseerd werd tot Woningstichting Noordvest afgesproken dat het monument in goede handen zou blijven. In de tweede plaats is het onethisch tegenover de bewoners om ze, zonder dat er enige noodzaak toe is, de huur op te zeggen. Enkele nieuwkomers, Susanna van Bekkum en Jonathan de Vette, betrokken in oktober een van de knusse woningen, nadat ze maanden hadden gezwoegd om de kleine vertrekken op te knappen. En dan krijgen ze meens te horen dat hun huis een hotel wordt. Zo gaat Woonplus niet fatsoenlijk met de huurders om. In de derde plaats rechtvaardigt ook de geschiedenis het behoud van de woonfunctie. Nadat de proveniers, die er verzorging kochten, vertrokken waren, is het gebouw door krakers en kunstenaars bewoond geweest, denk aan Daan van Golden, Albert Verkade, Henk Schelvis, Daan Padmos - al hadden ook sportclubs er huisjes in gebruik genomen, zoals basketbalvereniging Juventus en gymnastiek verenigingen THOR en Juliana. De door Van Dam gesubsidieerde renovatie betekende de redding van het enigszins vervallen monument. Woonplus doet het nu voorkomen alsof het hotelplan het voortbestaan van een gezichtsbepalend gebouw betekent, maar met de huidige functie is het voortbestaan ervan eveneens gewaarborgd. In de vierde plaats zou de vestiging van een hotel waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat muren in het rijksmonument weggebroken moeten worden, want de kamers zijn piepklein. Mocht het aantal watertoeristen in Schiedam Museumhotel Delft, onderdeel van de Best Western-keten, is de onderhandelingspartner van Woonplus waar het om de toekomst van het Proveniershuis gaat. Intussen heeft ook de Schiedamse projectontwikkelaar George Toth belangstelling getoond om het gebouw te kopen, in ruil voor ander onroerend goed dat hij aan de Overschiesestraat heeft staan en waarTramPlus gepland is. Toth gaf een garantie af, dat de bewoners er in dat geval kunnen blijven. Maar Woonplus houdt vast aan Museumhotel Delft. Intussen zijn er vragen gesteld in de gemeenteraad. De gemeente is er bij betrokken, omdat het bestemmingsplan veranderd zou moeten worden en omdat de erfpacht nog geregeld moet worden. Woonplus spreekt van een opwaardering van de stad Schiedam, als het Proveniershuis een hotel zou worden. Nu zou een hotel in Schiedam-Centrum beslist een toegevoegde waarde opleveren. Toch verdient het hotelplan afkeuring en daar zijn stevige argumenten voor. In de eerste plaats is indertijd toen toenemen, dan hebben zij op hun schip - met eigen bed - meer ruimte dan in een krap huisje waar je minimaal 150 euro per nacht kwijt bent. Dus dat kan de doelgroep niet zijn. Erger is dat het slopen van tussenwanden een aantasting betekenen van de authenticiteit van de huisjes. Tenslotte is het onwaarschijnlijk, dat de huidige bewoners elders in de stad van Woonplus een vergelijkbare woning tegen een zelfde huur kunnen krijgen. Zou Woonplus dat al beloven, dan is het de vraag of de bewoners er voldoende vertrouwen in hebben. De achterdocht is groot. Bewoners voelden zich in de maling genomen, toen zij informeerden of Woonplus plannen had tot verkoop. Het werd ontkend. Een paar dagen later lazen de bewoners in de krant, dat die plannen er wel degelijk waren. Het Schiedams Overleg

Musis | 2002 | | pagina 370