n verkoop aan een an dit monument 371 Musis Bewonersorganisaties (SOBO) en de bewonersvereniging Schiedam-Oost hebben de bewoners steun toegezegd. Ze vinden het onaanvaardbaar, dat Woonplus nu al gestopt is vrijgekomen huizen opnieuw te verhuren. Er staan er inmiddels drie leeg en dat komt de leefbaarheid niet ten goede, een wrange situatie, juist omdat er zoveel in de leefbaarheid in het Proveniershuis geïnvesteerd is. Bovendien zijn er in de Schiedamse binnenstad wel andere gebouwen, waar een hotel gevestigd zou kunnen worden en waar dat ook verstandiger zou zijn, omdat ze verwaarloosd zijn en bescherming behoeven. Voor het opwaarderen van de binnenstad is de aanpak van rotte plekken beter dan een functieverandering van het Proveniershuis. Het is de vraag, of er voldoende gemeenteraadsleden zijn, die voor de belangen van het monument en daarna van de bewoners willen opkomen. Het zou de bewoners het mooist uitkomen, als het stadsbestuur nu al uitspreekt dat het bestemmingsplan niet aangepast wordt, want dan zal Museumhotel Delft direct van aankoop afzien. Hebben de raadsleden nog meer argumenten nodig om de bewoners te helpen? Naar verluidt is ooit bedongen dat het Proveniershuis voor altijd voor sociale huisvesting behouden moet blijven. Het gemeentearchief heeft hier geen documenten van, maar dat wil niet zeggen dat er niet een dergelijke overeenkomst bestaat. De bewoners proberen dat nu uit te pluizen. Ze hoeven daarvoor echter met ver terug in de geschiedenis. Archiefmedewerker Jef Janssen heeft al onderzoek gedaan. Toen de gemeente als eigenares in 1846 besloot om het Proveniershuis te doen exploiteren door de Magistraatsarmenkamer (de directe voorloper van de Sociale Dienst), is slechts geregeld dat het tehuis een schuld van 28.000 gulden zou inlossen in jaarlijkse termijnen van 2000 gulden. De gemeente behield het eigendom. Dat werd bekrachtigd met een raadsbesluit van 17 april 1863, dat stelde dat het Proveniershuis met alle baten en lasten in gemeentehanden was, met dien verstande dat de baten uitsluitend voor de armenzorg zouden worden gebruikt. Ten gevolge van de Bijstandswet 1965 ging ook de exploitatie over aan de gemeente. Proveniers waren er toen al lang niet meer en het tehuis verloor zijn oorspronkelijke bestemming, waarmee ook de bepahngen over batige saldi hun kracht verloren. Het is niet aannemelijk, dat de gemeente als eigenares zichzelf toen verplicht heeft om de taak van sociale huisvesting overeind te houden. Wel legde wethouder Collé in 1968 aan de gemeenteraad uit hoe belangrijk het was om het Proveniershuis een woonbestemming te laten behouden. Hij stelde alles in het werk om voor de woningen de pas ingestelde Van Dam-subsidie te verkrijgen voor één en tweekamerwoningen voor jongeren en alleenstaanden. Die vastgelegde woonfunctie was er ook de reden van dat het Proveniershuis is overgegaan in handen van de Woningstichting Noordvest, het latere Woonplus. Om de Van Dam subsidie te kunnen binnenhalen moest het Proveniershuis als gewone huisvesting worden aangemerkt. Het pand onderbrengen bij de Gemeentelijke Woningdienst leek een veilige weg om zowel het monument veilig te stellen, huisvesting en onderhoud goed geregeld te hebben en bovendien de aantrekkelijke rijkssubsidie te kunnen incasseren. Subsidie aanvragen voor het monument was op dat moment onhaalbaar. Subsidie aanvragen voor een monument onder het mom van huisvesting zou Schiedam in aanvaring hebben gebracht met de regering Den Uyl. Dus leek overdracht aan de Gemeentelijke Woningdienst voor alle partijen de beste én meest aantrekkelijke oplossing. Het toenmalige jongerenhuisvesting- en atelierbeleid werd ermee opgepoetst en het monument werd veilig gesteld. Bij de privatisering van de Gemeentelijke Woningdienst tot Woningstichting Noordvest is de status van het Proveniershuis nadrukkelijk aan de orde geweest, weet de toenmalige wethouder Chris Zijdeveld zich te herinneren.Vastgelegd werd er niets. Gehandeld werd in goed vertrouwen. Dat er ooit gedacht zou worden aan verkoop aan een hotelketen en feitelijke vernieling van dit monument kwam geen moment op in de hoofden van de directeur van de Woningstichting en de wethouder. Kom nou.ze waren juist zo blij dat er voor behoud van het Proveniers zo'n stabiele basis gevonden was. Foto's: Jan van der Ploeg

Musis | 2002 | | pagina 371