Arne Henderickx Is het mogelijk om te vergeten wat een woonwijk is? Kunnen de huizen, de straten en de bomen, die aanvankelijk beschutting, identiteit en rust suggereerden, veranderen in een star en onmenselijk décor? Een confrontatie met de Westwijk in Vlaardingen toont aan dat het zomaar kan gebeuren. 373 Musis kunnen plaatsvinden, zoals in buurtcentra, werden gesloten. Het herontwikkelingsplan voorzag echter in een groot, nieuw te bouwen, centrum in het midden van de Westwijk. Dit complex zou de sociale voorzieningen gaan huisvesten die waren verdwenen in de vier kwadranten waarin de Westwijk is opgedeeld. Daarnaast tracht men tot op de dag van vandaag, door de bouw van nieuwe, duurdere woningen, de stratificatie in het huizenaanbod te vergroten. Veel oude wijken in Nederland gaan de problemen met vergelijkbare middelen te lijf. De situatie in Vlaardingen verslechterde echter toen duidelijk werd dat bijna negentig procent van de oorspronkelijke plannen geen doorgang kon vinden. Terwijl de ontmanteling van de buurtwinkelstrips en sociale voorzieningen in veel gevallen onomkeerbaar was geworden bleek dat ook het nieuwe centrum, op twee grote supermarktketens na, niet van de grond kwam. Aan de Floris de Vijfdelaan was de gehele winkelstrip al dichtgetimmerd. Foto: Jan van der Ploeg De wijk, in de jaren vijftig ontworpen door architect Van Thijen, maakt sinds 1995 een ingrijpend proces van herontwikkeling door. Vanwege een gebrek aan duurdere woningen stonden de sociale en demografische verhoudingen binnen de wijk onder druk. Omdat het onmogelijk was om de zogenoemde wooncarrière te maken, het verhuizen naar hoger geprijsde woningen binnen de wijk, vertrokken veel oorspronkelijke bewoners naar andere buurten. De goedkope flats werden grotendeels betrokken door huishoudens uit de lagere inkomensklasse, veelal starters en allochtonen. Bovendien halveerde het aantal bewoners in de wijk en moest het voorzieningenniveau drastisch worden teruggeschroefd. Plekken waar integratie van oude en nieuwe bewoners had De kleine criminaliteit in de buurt nam explosief toe. Mensen begonnen de straat te mijden vanwege de toenemende onveiligheid en ongezelligheid. De openbare ruimte verloor zijn publieke functie. Een winkelstraat is meer dan een plek waar mensen boodschappen doen. Het is een sociale ruimte waar de buurtbewoners zich aan elkaar tonen en uitwisselen hoe de gemeenschap ervoor staat. Dat proces is in Vlaardingen abrupt tot stilstand gekomen. Het leek of men de invulling van het begrip woonwijk inderdaad was vergeten. Waterweg Wonen, de woningbouwvereniging die vrijwel alle vastgoed in de Westwijk in bezit heeft, begreep dat er iets moest gebeuren en kwam met een opvallend idee. Er werd een kunstenaar

Musis | 2002 | | pagina 373