Musis 374 zestig en zeventig toen het formuleren van een idee als kunst erkend werd zonder dat daar nog een uitvoering aan te pas diende te komen. De implementatie is voor Van Heeswijk echter wel essentieel. De historische tweedeling tussen kunst en leven heft zichzelf in haar werkwijze op radicale wijze op. Het is zelfs niet meer duidelijk of er in het werk van Van Heeswijk nog wel een grens bestaat. Het gaat klaarblijkelijk om het oplossen van echte problemen, in de echte wereld maar wel door iemand die er op lijkt te staan dat ze als kunstenaar gedefinieerd wordt. Dat roept vragen op.Vragen die nog belangrijker worden wanneer de oplossing van Van Heeswijk niet direct afhankelijk lijkt te zijn van het feit dat zij een kunstenaar is. Na het uitgebreide buurtonderzoek kwam van Heeswijk tot een opmerkelijke conclusie. Een conclusie die vooral opmerkelijk is vanwege het feit dat deze door een kunstenaar is getrokken, niet zozeer vanwege de inhoud. Naast voor de hand liggende behoeften als winkelvoorzieningen en een buurtcentrum ontbrak het volgens de kunstenares in de wijk met name aan culturele mogelijkheden. Op uitnodiging van de kunstenares werkten kunstinstellingen, ontwerpers en een architect, samen met de gemeente en een aannemer een concreet plan uit. Het resultaat is De Strip, een strook culturele initiatieven waaronder tijdelijke ateliers, een multimediaplattorm en een werkplaats waar bewoners kunnen deelnemen aan verschillende creatieve activiteiten. Ook kwam er een videotheek waar elke maand een ander thema de keuze aan films bepaalt en een dependance van Museum BoijmansVan Beuningen. Gedurende anderhalf jaar zullen hier wisselende tentoonstellingen te zien zijn. De absurditeit van dit laatste gegeven is eigenlijk de enige 'makkelijke' aanwijzing die je als bezoeker krijgt, dat het hier om een project van een kunstenaar gaat. Het is tekenend dat De Strip de aanwezigheid van Van Heeswijk maar mondjesmaat prijsgeeft. Haar naam staat wel ergens op een bord, als projectleider. Maar haar invloed is bijvoorbeeld niet terug te vinden in de schilderijen aan de muur van de dependance van Boijmans Van Beuningen. In de videotheek vindt men geen enkele video met haar naam erop en in de ateliers is van alles te zien maar degene die dit allemaal heeft bedacht is opvallend afwezig. Zelf noemt van Heeswijk zich 'kunstenaar zonder'. Zij is kunstenaar zonder tastbaar eindproduct. Door zich te verbinden aan het eeuwig bewegelijke urbane landschap blijven ook de uitkomsten van de inbreng van Van Heeswijk altijd in beweging. Dat maakt het extra lastig de kwaliteit en betekenis van de arbeid van Van Heeswijk te bepalen. Een kunstenaarsechtpaar, Helen Meyer Harrison en Newton Harrison, dat zich ook bezighoudt met processen van stedelijke ontwikkeling, antwoordde op de vraag hoe men toch zou kunnen zien wat hun aandeel was: 'substract us', trek ons van de huidige situatie af en je weet het. Een even treffend als onmogelijk antwoord dat ook op van Heeswijk van uitgenodigd om te proberen de problemen op te lossen. De betreffende kunstenares, Jeanne van Heeswijk, was al sinds het begin verantwoordelijk voor het kunstenplan binnen de herontwikkeling. Zij voorzag dat de herontwikkelingsplannen in de loop van tijd waarschijnlijk nog zouden veranderen en kwam met een bijzonder voorstel. In tegenstelling tot meer gebruikelijke voorstellen, zoals het plaatsen van sculpturen en het opleuken van een aantal gevels, stelde zij voor om tijdens de duur van de geplande herontwikkelmg, van 1995 tot 2005, intensief als adviseur bij het project betrokken te blijven. Een hele toezegging, maar vanuit een pragmatisch oogpunt zeer belangrijk omdat zij zodoende steeds kon reageren op actuele situaties. Nu kwam daar het acute probleem met de Floris de Vijfdelaan bij. De woningbouwvereniging vroeg haar om een invulling voor de leegstaande winkelstrip te bedenken. Een uitgelezen kans om haar werkwijze weer eens in praktijk te brengen. Van Heeswijk probeert door mediatie van kunst om Foto: Jan van der Ploeg concrete sociale situaties te verbeteren. Dat houdt in dat zij haar werkterrein niet ziet als het atelier maar bijvoorbeeld een woonwijk zoals de Westwijk waar bewoners met echte problemen kampen. De oplossing van die problemen maakt zij tot inzet van haar kunstpraktijk. Waar een schilder binnen de denkbeeldige arena van een stuk linnen het gereedschap van kleur en vorm ter hand neemt gaat Van Heeswijk de strijd aan binnen concrete sociale situaties. In eerste instantie hield dat in dat zij een enquête hield onder bewoners om te onderzoeken waar de problemen en waar de behoeften lagen.Vervolgens stelde zij een plan op om de situatie in de wijk te veranderen. De werkzaamheden van Van Heeswijk vertonen op het eerste gezicht weinig overeenkomsten met het beeld dat wij hebben van een kunstenaar, eerder doen haar acties denken aan die van een stadsplanner, socioloog of opiniepeiler. Van Heeswijk bedient zich niet van tastbare materie en gereedschappen en geeft haar ideeën meestal niet zelf vorm. Deze handelswijze steunt gedeeltelijk op de conceptuele traditie uit de jaren i

Musis | 2002 | | pagina 374