De kraan is dicht Hans van der Sloot Musis 380 Eén ding is zeker: de Vlaardingse Artotheek gaat zonder een cent het nieuwe jaar in. Het gehele budget van 36.000 euro is geschrapt, waarmee de kunstuitleen feitelijk ophoudt te bestaan. 'Nee', zegt verantwoordelijk wethouder Ben van der Velde (Groen Links) 'over hoe het werk van de Artotheek kan worden voortgezet, zijn op dit moment gesprekken gaande'. Hoe dat dan moet weet hijzelf op dit moment ook nog niet. Op z'n zachtst gezegd schuilt er een zekere tegenstrijdigheid in het praten over voortzetten van de Artotheek en het afkoppelen van de waterleiding. Want met het schrappen van het gehele budget van de uitleen, kan toch niet meer worden gesproken van de 'kraan dicht draaien' Belangrijke partners in de gesprekken met de wethouder zijn Henk Horsten, directeur van de Vrije Academie en beheerder van het Gebouw Hollandia waarin de Artotheek gevestigd is en Jos Noordhuizen, directeur van Kunstplus; één van de enkele succesvolle particuliere kunstuitleners die de provincie Zuid Holland rijk is. Vanaf de zijlijn doet ook Jeroen ter Brugge, directeur van het Vlaardings Museum in wording mee. Want in het geval dat de Artotheek definitief wordt beëindigd, wil het museum graag de werken van Vlaardingse kunstenaars in beheer krijgen, als onderdeel van een collectie moderne stedelijke kunst. Ook Horsten heeft een eigen oogmerk om behoud van de collectie van de Artotheek te bepleiten. Sinds jaar en dag reeds bestaat er een innige samenwerking tussen de Artotheek, Galerie Hollandia die op de bovenverdieping van het gelijknamige gebouw aan de Oosthavenkade is gevestigd en de Vrije Academie, waarbij de laatste kunstwerken uit de collectie leent om deze te gebruiken in lessen en kunsteducatieve projecten. Galerie Hollandia wordt niet als zodanig in de gesprekken over de Artotheek betrokken, maar is wel de enige galerie in Vlaardingen die zich richt op de hedendaagse kunst, in elk beeldende kunstproject van enige betekenis een rol vervult en bovendien relatief veel aandacht besteedt aan kunstenaars uit Vlaardingen en de regio. Nu wil het feit dat ook de huisvesting van de Vrije Academie, Galerie Hollandia en de Artotheek ter discussie staat. Horsten heeft recent in overleg met de gemeente en in krantenpublicaties betoogd dat in het Hollandiagebouw fors moet worden geïnvesteerd, wil het gebouw zich ook in de toekomst als kunsteducatief centrum kunnen ontwikkelen. De Vrije Academie is de enige voorziening op deze schaal in de gehele regio.

Musis | 2002 | | pagina 380