Gelukkiger tijden voor Erika Stok en Julia Snikker in gesprek over de toekomst van de Artotheken Vlaardingen en Schiedam 381 Musis De financiering en ruimtelijke faciliteiten hebben geen gelijke tred gehouden met de professionalisering van het kunstonderwijs en de toename van het aantal cursussen en deelnemers daaraan. Dat geld komt echter niet op tafel. Sterker nog, er gaan in Vlaardingen sterke geruchten dat de gemeente voornemens is om het schitterende gebouw met z'n imposante ontvangsthal te bestemmen voor de bouw van luxe appartementen. Kortom, stof te over voor gesprekken en de in Vlaardingen zo graag gehoorde speculaties. Waarin het oplossen van de problemen waarvoor de Artotheek zich gesteld ziet eigenlijk maar een peulenschil lijken. Van belang zijn ook de gesprekken met Jos Noordhuizen die aan de Arie Koplaan in Vlaardingen de particuliere kunstuitleen Kunst+ beheert. Noordhuizen heeft in de loop der jaren een aanzienlijke collectie opgebouwd die menig (kleiner) museum graag de zijne zou willen noemen.Vrijwel alle Nederlandse kunstenaars van naam zijn in de collectie van Noordhuizen vertegenwoordigd en zeker die uit de regio Groot-Rotterdam. De collectie is samengesteld met smaak, ervaring en een zeker gevoel voor commercie. Want behalve de kwaliteitsnorm die Noordhuizen zelf hanteert - het werk moet hem in ieder geval aanspreken - is hij ervaren verzamelaar genoeg om ook het niveau en samenstelling van zijn collectie in het oog te houden en te weten wat zijn klanten zo ongeveer willen. Als particuliere ondernemer is Jos Noordhuizen niet gehouden aan het uitgangspunt dat de Nederlandse artotheken hanteren, namelijk dat de jaarlijkse contributie voor alle deelnemers gelijk moet zijn en dat de hoogte van dat bedrag niet bepaald wordt door de waarde van de geleende kunstvoorwerpen. De kunstuitleen houdt tot op de dag van vandaag vast aan een algemeen cultuurbevorderend uitgangspunt, namelijk dat kunst voor iedereen bereikbaar moet zijn. Het verwijt dat het tegenwoordig voornamelijk hoger gesalarieerden zijn die de weg naar de uitleen weten te vinden is een strop waarin de overheid zelf het hoofd gestoken heeft door halsstarrig vast te houden aan de oorspronkelijke tariefsamenstelling. Hiermee nu de artotheken om de oren te slaan is ook weinig elegant.Voorstellen om een gedifferentieerd tarief te mogen hanteren, zijn door diezelfde overheid steeds in de prullenmand gegooid. Noordhuizen berekent zijn tarieven volgens een vast schema aan de hand van de actuele waarde van de kunstwerken. Wie met een vroege Heijboer of Karei Appel de deur uit wil, dient daarvoor een overeenkomstig bedrag neer te tellen. Noordhuizen's filosofie is in dit opzicht helder en eenvoudig; 'niemand hangt kunst op die niet bij hem past en er niet de inspanning voor over heeft'. Daarentegen heeft hij anders dan de gemeentelijke artotheken een aantrekkelijke aankoopregeling die het in korte tijd mogelijk maakt een begeerd kunstwerk ook daadwerkelijk aan te schaffen. Aantrekkelijk is ook dat Noordhuizen uit de naoorlogse kunst een aantrekkelijke collectie heeft opgebouwd waarin zich nogal wat bevestigde namen bevinden. Met Ben van der Velde zijn inmiddels enkele gesprekken geweest, die de wethouder karakteriseert als verkennend.Van een overdracht van de kunstwerken uit het Vlaardings bezit aan Kunst+ kan niet zonder meer sprake zijn. Daarover is Van der Velde heel stellig. Het betreft tenslotte een openbaar bezit, waarop zowel de Vrije Academie als het Vlaardings Museum enkele aanspraken maken. Aantrekkelijk is natuurlijk dat Noordhuizen zelf een collectie bezit en verhuurt en daarin beter dan De Vrije Academie of het Vlaardings Museum in staat is om de eigenlijke taken van de Artotheek voort te zetten. Noordhuizen wil in dit opzicht meewerken aan elke constructie die momenteel besproken wordt. Gedeeltelijk in de vorm van een stichting, gedeeltelijk met instandhouding van delen van de collectie voor educatief en museaal gebruik of in de vorm van een samenwerkingsverband met alle partijen die nu bij de Artotheek betrokken zijn. Daarover een uitspraak doen, gaat Van der Velde te ver. Niets heeft z'n voorkeur op dit moment. Alles staat open. Naar zijn mening is het doek dan ook niet gevallen voor de Vlaardingse Artotheek, al denken de media daar anders over. De gesprekken zijn echter nog in een voorbereidend stadium. Zeker is er niets. Behalve dan dat de geldkraan is dichtgedraaid en de gemeenteraad er persoonlijk een loodje aan heeft bevestigd om te zorgen dat er geen cent meer doorkomt. Het doek is dan misschien nog niet gevallen, de voorstelling echter wel afgelopen.

Musis | 2002 | | pagina 381