groot nieuws: Everard ter Haar Na vele maanden stilte is de ziekenhuisdiscussie weer wat opgebloeidondermeer over de plannen rond de dam in de Poldervaart waar een veelbaansweg richting hospitaal zou moeten gaan ontstaan, als het aan de ziekenhuisdirectie ligt. Toen in januari j.l. het gereanimeerde ziekenhuisplan ter sprake kwam, verzocht raadslid Hennie Hagen een 'milieutoets' te laten uitvoeren. Onlangs pas kwam een notitie boven water met de titel 'Mogelijke gevolgen van intensivering van het verkeer over de dam over de Poldervaart' (A. Koster, mei 2002). Dit blijkt dus de milieutoets die de burgers - achteraf - moet geruststellen over de dreigende teloorgang van hun ecologische zone. Musis 386 De 'milieutoets' nader beschouwd blijkt zeer vatbaar voor kritiek op zowel de vraagstelling als de onderzoeksmethode. Het milieu-onderzoek is niet meer dan een beschouwing van slechts twee pagina's tekst op basis van wat algemene literatuurstudie, zonder enige vermelding van milieu-feiten van de locatie waar het om gaat, of verwijzing daarnaar. Welke meer en minder bijzondere planten, reptielen en gevogelte zijn hier volgens de schrijver aanwezig? Is hij op de hoogte van wespenorchissen in het Hargapark, van koninginnekruid, van diverse soorten salamanders, van padden en egels, van de gehakkelde aurelia, van boomkruipers, boomklevers, putters, heggenmussen, pimpel- en staartmezen, bonte- en groene spechten, de steenuil en roofvogelbezoek in de omgeving? Volgens berichten zijn ook ijsvogels gesignaleerd. Onlangs werd bij de kinderboerderij naast het spoor nog een kamsalamander gevonden, maar die is wellicht aan een herbarium ontsnapt. Hoe het ook zij, het ontbreekt in de 'milieutoets' aan feitelijke onderzoeksresultaten over flora en fauna ter plaatse waarop stellingen gebaseerd zouden moeten zijn. Ook de vraagstelling die aan de 'milieutoets' ten grondslag ligt, is uiterst beperkt en komt neer op wat je het 'korenwolf principe' zou kunnen noemen: namelijk de vraag of er sprake is van het uitsterven van zeldzame flora/fauna ten gevolge van wat eufemistisch de 'intensivering van het verkeer' over de Poldervaart-dam wordt genoemd. Het ziekenhuis veronderstelt nu dagelijks zo'n 1700 voertuigbewegingen over de dam, overdag. In de praktijk kan dat vele malen meer zijn wanneer de portier wat soepel met de slagboom omgaat en de klanten zich erg zielig voordoen.

Musis | 2002 | | pagina 386