Met de in de 'toets' gehanteerde enge vraagstelling kun je welhaast iedere plek in Nederland tot legitieme bouwplaats verklaren. Hoe kan de schrijver overigens poneren dat hier - voor biologen - niet veel bijzonders zou gebeuren zonder deugdelijke inventarisatie. Zijn beschouwingen zijn daarmee puur speculatief. Bovenstaande opsomming van min of meer toevallig waargenomen vogels, planten etc. is toch de moeite waard zou je zeggen. Het relativerende beeld van de ingehuurde bioloog over het milieu ter plaatse voorziet kennelijk in een behoefte en wordt door hospitaal liefhebbers, zoals raadslid Houtkamp, gretig omhelsd. Tegenover dit enge korenwolf-criterium kan het volgende worden gesteld: in de beschouwingen ontbreekt het criterium wat het aanwezige milieu betekent voor de natuurbeleving van de stedelijke natuurliefhebber, of dat door biologen nu wel of niet als bijzonder wordt aangemerkt. Is ook 'gewonere' flora en fauna door haar aanwezigheid in onze stedelijke omgeving juist niet vele malen meer waard dan dezelfde flora en fauna ergens in de Achterhoek? We moeten hier dan ook zuinig zijn op ieder stukje natuurlijk groen en al wat daarin te beleven valt aan planten en dieren, zoals hiervoor beschreven. Het zou ook logisch geweest zijn om niet enkel en alleen het 'aangepaste gebruik van de dam' in beschouwing te nemen, maar deze als extra aantasting van het milieu te bezien in het totale kader van alle andere 'aanpassingen': een giga-gebouw en veel verhardingen, bijgebouwen etc. en nog 2 hectare parkeerasfalt of - betonsteen. In dat kader ligt het 'aangepaste gebruik' van de dam nog gevoeliger tegenover de pretenties van het Groenstructuurplan uit 1995. De titel van de rapportage indachtig (..gevolgen van intensivering...) blijkt overigens in de beschouwingen een diersoort te ontbreken die, naast egels en padden, met platrijden bedreigd wordt: de mens, die hier de recreatieve route langs de Poldervaart volgt en letterlijk bedreigd wordt door autoverkeer dat zijn/haar pad doorkruist (het ziekenhuis is weliswaar dichtbij, edoch..). Naast recreanten kruisen ook vele schoolgaande fietsers de paden alhier. Tot slot, over de semi- wetenschappelijke status van de 'milieutoets': er ontbreken toelichtingen in het rapport die bij elk serieus onderzoek horen: welke opdracht werd verstrekt en door wie; met welke vraagstelling/probleemstelling en wie bepaalden deze; wat zijn de kwalificaties van de 'onderzoeker' en hoe onafhankelijk is deze, dan wel de organisatie waar hij voor werkt. Een van de meest aanvechtbare conclusies van de 'milieutoets' behelst de stelhng dat de ziekenhuistuin het Poldervaart milieu helpt redden. Het zogenaamde 'compenseren' van natuurverhes is in bestuurlijke kring een populair glijmiddel. Zie ook gedeputeerde Norder die zo de A4-Midden-Delfand wil verkopen met wat nieuwe bosjes bij Berkel Rodenrijs. Compenseren is in feite een afkoopmiddel voor slechte besluiten. Bijzonder storend daarbij is de misplaatste vooronderstelling van de maakbaarheid van natuur, alsof die kant-en-klaar te koop is in de winkel op de hoek, leverbaar volgens planning. 387 Musis

Musis | 2002 | | pagina 387