389 Musis Een toverwoord in bestuurderskringen lijkt ook de term 'kwaliteitsverbetering', liefst 'kwaliteits-ïmpuls', om met een positief gevoel naar huis te kunnen gaan. Als klap op de vuurpijl doet men rond deze Poldervaart-kwestie de wereldvreemde suggestie dat de toekomstige ziekenhuistuin 'compensatie' zal bieden voor het milieuverlies bij de dam. De gemeente heeft in dit territorium straks immers niets te zeggen en de ziekenhuisbazen blijkt het niets te interesseren. Overigens blijft daar nog maar weinig ruimte over en de druk op de resterende ruimte voor parkeerplaatsjes en andere voorzieningen zal groot zijn. Wat er van de tuin overblijft zal overigens wel een aangeharkt en 'net' plantsoen worden. Ook bij andere ambities zal het na vier jaar zandvlakte nog vele jaren vergen voor er iets ontstaat wat op een ecologisch gebied dus met wat wildere natuur - zou kunnen lijken. Hoe kan een serieuze bioloog/onderzoeker de toekomstige ziekenhuistuin als gelijkwaardig poneren, zelfs spreken in in 1998 toen de ziekenhuisplannen serieuzer werden. Bij het gemeenteraadsbesluit met minieme meerderheid in oktober 2000 was het nu voorgestelde 'verruimde gebruik' van de dam zeker niet goedgekeurd. Slechts door te dreigen dat het ziekenhuis niet in Schiedam maar in Vlaardingen zou worden gebouwd, kon de 'intensivering' van het verkeer over de Poldervaart-dam worden doorgedrukt. Nu wreekt zich dat in januari 2002 geen nadere vragen en eisen zijn gesteld in termen van aantal voertuigen of rijbanen. Het is aan de gemeenteraad om dit te corrigeren. Hennie Hagen probeerde dat onlangs —weliswaar erg laat - maar kreeg meteen veel angstige collega's op haar dak. Maarhoe nu verder. Verkeerstechnisch is het openstellen van de dam voor autoverkeer helemaal niet nodig. Gemeente en ziekenhuis hebben immers telkenmale stellig betoogd (uiteindelijk met succes, in de derde ronde, met hulp van termen van 'aanzienlijke winst boeken', terwijl de essentie van 'het ecologische lint' letterlijk wordt doorgeknipt? Wat is dit voor windhandel? Kortom, het rapport kan de toets der kritiek niet doorstaan. De vraagstelling, de onderzoeksaanpak en al helemaal de verlossing die de ziekenhuistuin moet brengen zijn gericht op het vergoelijken van een slecht plan. De 'milieutoets' is een schijnvertoning waarin waarschijnlijk slechts de onderzoeker en zijn opdrachtgevers geloven. Zeg toch gewoon eerlijk dat het Poldervaartgebiedje niet interesseert en dat het ziekenhuis 'koste wat kost' voorrang heeft en geen enkele belemmering duldt. In januari 2002 spraken commentatoren en ook raadsleden bij de gevraagde milieutoets al over 'window-dressing' en 'het groene schaamlapje'. Een milieutoets had in feite 11 jaar geleden gemaakt moeten worden toen deze locatie voor het eerst werd overwogen en gewillige onderzoeksbureaus) dat er geen verkeersprobleem aan de orde is. Wat betreft de Schiedamseweg hebben zij de rechters gegarandeerd dat handhaving van de parkeerregels aldaar voortvarend ter hand genomen zal worden. Het afzetten en ophalen van slecht ter been zijnde mensen kan dus gewoon bij de ingang van de Schiedamseweg plaatsvinden en behoeft niet via de Poldervaart-dam te verlopen. Conclusie: het gebruik van de dam moet en kan beperkt blijven tot alleen ziekenauto's ingeval het verkeer op de Nieuwe Damlaan vastloopt, met hooguit een beperkte groep mvakdeauto's. Een veelbaansweg dwars door het Poldervaartgebied is daarvoor niet nodig. De inrichting van de dam dient daarbij dan zodanig te zijn dat het schaarse verkeer zich ook bewust is dat het een ecologische zone doorkruist, gelijkwaardig aan de huidige situatie van een breed fietspad.

Musis | 2002 | | pagina 389