Theo Schoenmakers en het Jc Hoe leuk het ook is: je komt voor het Stedelijk Museum, heeft heel wat leuks Wim Schelberg Er wordt flink 'doorgepakt' in het huidig collegeprogramma. Zo flinkdat een incidenteel raadslid zelfs zegt onpasselijk te worden van het herhaalde gebruik van dit woord. In de regels die aan cultuur gewijd zijn, komt het overigens niet één keer voor. Toch is er op het terrein van cultuur nog een hoop 'door te pakken'. Want niet alleen Schiedammers zelf, maar ook hun volksvertegenwoordigers leggen verrassend weinig enthousiasme aan de dag als het gaat om kunst en cultuur. Verantwoordelijk Leefbaar-wethouder Theo Schoenmakers ziet dat graag anders. De speerpuntenSchiedammers boeien en bezoekers trekken. Musis 390 dingen was al duidelijk, maar ik denk dat het mij toeschuiven van de cultuur vooral te maken heeft het feit dat ik een redelijk omnivore cultuurconsument ben. En ik moet nu zeggen: het is de krent in de pap. Het is het leukste onderdeel van de portefeuille.' Het is geen lichte portemonnee die Schoenmakers beheert, al doen de komende bezuinigingen het tegendeel vermoeden. Juist omdat de beurs leger is dan vroeger, weegt hij zwaarder. Schoenmakers beaamt dit: 'Er is heel veel te doen: het museum, bezuinigingen bij artotheek en bibliotheek. Het is niet iets watje er in de marge bij doet. Maar voor mij biedt het wel een stukje ontspanning. Ik hoop ook dat de kans komt om nog weer wat meer te doen. Ik probeer me nu bijvoorbeeld ook meer te oriënteren De uitgangspositie daarvoor is niet eens zo heel slecht, stelt Schoenmakers. 'Elfduizend bezoekers in de eerste maand van de Van Dongen-tentoonstelling is meer dan ik zou hebben durven dromen. Het gaat de goede kant op: de bezettingsgraad van het theater is boven het landelijk gemiddelde; er zijn steeds meer voorstellingen en steeds meer bezoekers. Het is een theater dat weliswaar z'n aantrekkingskracht heeft buiten de stad, maar het grootste deel van de bezoekers komt nog steeds uit Schiedam. Bij het museum zie je duidelijk dat veel bezoekers van buiten de stad komen.' En daar zit dus nog voldoende werk, vindt de cultuurwethouder. Schoenmakers verzucht: 'Eén van de dingen waar we verre van gerust om zijn, is dat met alles wat je in Schiedam hebt - of dat nou culturele of toeristische voorzieningen zijn - niet één voorziening eruit springt. Er is niets waar je de reis naar Schiedam voor zou maken. Hoe leuk het ook is: je komt echt niet uit Zeeland voor de Gekroonde Brandersketel of voor het Stedelijk Museum. Je komt ook niet speciaal voor de Palmboom. Schiedam heeft heel wat leuks te bieden, maar er zit geen enkele uitschieter bij'. Dus zijn de inspanningen van het college er ook op gericht om de afzonderlijke elementen meer met elkaar te verbinden. De Zeeuwse toerist met Schiedam; Schiedam met de Schiedammer en de Schiedammer met het Stedelijk Museum. Alleen een Gesamtkunstwerk kan de toevallig passerende bezoeker nog boeien. Bij uitstek een taak voor Schoenmakers, die ongewild de portefeuille cultuur onder zijn hoede kreeg. 'Er waren overigens weinig discussiepunten binnen het college over de verdeling van posten. Een aantal

Musis | 2002 | | pagina 390