mgetie met de Traan icht niet uit Zeeland voor de Gekroonde Brandersketel of Je komt ook niet speciaal voor de Palmboom. Schiedam e biedenmaar er zit geen enkele uitschieter bij'. 1 Ik heb meer respect voor een 'nee' dat tot stand gekomen is door eigen oordeelsvorming en kennis dan voor een 'nee' dat tot stand is gekomen op grond van een onderbuikgevoel.' Het lijkt er op dat de raad zich alleen voor cultuur interesseert als het haar politiek gezien goed uitkomt. 391 Musis op de amateurkunst, want die heb ik nog niet helemaal in beeld. Voor de rest heb ik het beleidsmatig nu zo'n beetje onder de knie.' En nu wil Schoenmakers gaan werken aan de contacten in het veld. 'Ik omschrijf vier groepen - dat deed ik trouwens ook al voordat ik wethouder cultuur was. Er zijn amateuristische kunstbeoefenaars, professionele kunstbeoefenaars, je hebt kunstgebruikers en je hebt tenslotte de beslissers. En die hebben allemaal hun eigen veld. De beoefenaars zijn toch deels afhankelijk van de kunstgebruiker, want l'art pour l'art hebben we wel gehad. Kunst heeft een gebruiker nodig. Het is heel duidelijk dat de grootste groep die van de kunstgebruikers is. Die groep is in Schiedam groeiende'. Dus is afstemming tussen de diverse voorzieningen op het culturele vlak hard nodig. Het politieke klimaat voor cultuur is weliswaar in Schiedam beter dan in Vlaardingen of zelfs Rotterdam, durft de wethouder te stellen, maar het mag niet bij een aangenaam klimaat blijven. In het collegewerkprogramma is de aandacht voor het Stedelijk Museum binnen dat cultuurklimaat opvallend. Het lijkt de spil waar om alles moet gaan draaien. Cobra wordt dan de suikerpot waarmee bezoekers gelokt moeten worden. In ieder geval van buiten. Hij noemt het bijna gênant dat in deze stad nu pas serieus aandacht komt voor het gat dat in de collectie van het Cobra-museum in Amstelveen gevallen is. Want pas vanaf 28 maart zal in het Stedelijk Museum een Niet uitsluitend, beaamt ook Schoenmakers. 'Er zijn allicht meer mensen in Schiedam die het Jongetje met Traan aan de wand hebben hangen. Maar reproducties van een Lucebert zullen ook behoorlijk vertegenwoordigd zijn. Toegegeven: het gaat voor de overgrote meerderheid nog steeds te ver om een origineel aan de muur te hebben.' Waarom dan de strop om de nek van de Artoteek gelegd? 'Nou, het is geen kwestie van er zomaar een streep onder zetten', reageert de wethouder direct. 'Maar je moet de luxe die in de subsidiecultuur zit zien te vinden en die eruit halen. Ik heb steeds gezegd dat ik de Artoteek een luxe vind. En dat vind ik nog steeds. Want wat wordt geboden en welk gebruik wordt ervan gemaakt? Als een ander soort mensen gebruik zou maken van de Artoteek, dan had ik er niet zo'n probleem mee. Kijk naar Vlaardingen: daar is uit de uitdraai van postcodes van Artotheekgebruikers gebleken dat het niet de beoogde doelgroep is. En ik denk niet dat het in Schiedam anders is.' En er wordt, zo verzekert Schoenmakers, hard over criteria nagedacht om tot een goede afweging te kunnen komen. Daarbij zouden dan overigens ook de argumenten moeten komen dat de Artoteek een belangrijke brugfunctie vervult tussen de autochtone en allochtone culturen in Schiedam, dat er nauwe betrekkingen zijn met het onderwijs en kunsteducatie en dat de Artoteek in haar tentoonstellingen en overige culturele activiteiten een groot publiek weet te bereiken. Schiedam beoordelen door naar Vlaardingen te kijken is appels met peren vergelijken. permanente Cobra-tentoonstelling worden ingericht. Schoenmakers: 'Daar moeten we mee kunnen scoren. Het cultuurpubliek in Schiedam wordt dan met het museum en met het theater goed voorzien.' Het cultuurpubliek? Maar wie zijn dat dan? Loopt de Schiedammer warm voor Cobra? Is dat, wat al die jaren aan Schiedam heeft ontbroken? Was het werkelijk zo eenvoudig? Is de oplossing te vinden in die prachtige ene zin in het collegewerkprogramma: de burger kan zich met behulp van het museale aanbod verbinden met de identiteit van de stad? Maar doelgroepen en het bereik: dat is waar het Schoenmakers om gaat. Kunst, maar dan onderworpen aan het profijtbeginsel al zegt hij toch: 'Ga eerst maar eens kijken, en oordeel dan. 'In de vorige raadsperiode waren er een paar raadsleden die

Musis | 2002 | | pagina 391